Na co zwrócić uwagę wykupując polisę na życie?

Każdy z nas planuje przyszłość i oczywiście rozpatrujemy jej pozytywne aspekty. Jednakże, co jeśli spotka nas nieszczęście w postaci choroby, wypadku, będziemy niezdolni do pracy? Nie możemy przecież uniknąć z całą pewnością takich zdarzeń. Ale na pewno możemy pomóc sobie i naszej rodzinie wykupując polisę na życie.

 

Polisa na życie – co to jest.

 

Polisa jest to rodzaj ubezpieczenia, który gwarantuje, na określonych umową warunkach, wypłatę środków pieniężnych w razie wypadku, choroby, śmierci. Beneficjentami najczęściej są osoby bliskie zmarłego, lub pokrzywdzonego. Tutaj ważne jest, że to w zasadzie ubezpieczając siebie, zapewniamy bezpieczeństwo naszej rodzinie. Gdy posiadamy dzieci, wiemy w takim przypadku, że nie zostaną one z niczym po naszej śmierci czy wypadku.

 

   Na co zwracać uwagę.

 

Często słyszymy głosy, świadczące o złych ubezpieczycielach, wręcz naciągaczach, którzy proponują nam polisę na świetnych warunkach, a później okazuje się, że nie przysługuje nam wypłata świadczenia. Dlaczego tak się dzieje? Ponieważ najczęściej umowy są tworzone w sposób skomplikowany, a my skupiając się na wysokich stawkach wypłacanych świadczeń nie zwracamy już uwagi na szczegóły. A są one istotne. Musimy mieć się na baczności, czy są wyłączone jakiekolwiek choroby, zdarzenia losowe po wystąpieniu których nie będzie nam przysługiwała wypłata gotówki. Tak samo ostrożnie podchodźmy do tego, jeśli ubezpieczyciel wymaga wcześniejszych badań. Po prostu uważnie przeanalizujmy nasze potrzeby, ten produkt ma nam służyć.

 

Dla kogo?

 

Polisę na życie może wykupić każdy. Możemy sięgnąć po ofertę indywidualną, lub grupową. Te drugie są najczęściej praktykowane przy większych przedsiębiorstwach. Plusem takiej polisy jest to, że będziemy płacić mniej niż ubezpieczając się indywidualnie. Większa grupa może też lepiej negocjować jak najlepsze warunki, gdyż jest łakomym kąskiem dla ubezpieczyciela. Jednorazowo ma na przykład 50 ubezpieczonych klientów.

 

Przydatne rady na początek.

 

Na starcie zdefiniujmy, jakie mamy priorytety. Na czym nam najbardziej zależy. Wykupienie polisy wiąże się z podpisaniem umowy na kilka lat. Jest to długi czas, podczas gdy będziemy wpłacać pewne sumy pieniędzy. Jest to niejako inwestycja. Róbmy to z głową.

Najlepiej zrobimy, kiedy nie podpiszemy umowy na pierwszym spotkaniu. Ponadto, nawet jeśli mamy zdecydowanego faworyta wśród ubezpieczycieli, umówmy się na spotkania z przedstawicielami kilku firm. To nam da lepszą perspektywę.

 

Kiedy wypłacamy.

 

Polisa na życie najczęściej obejmuje trzy aspekty : śmierć, inwalidztwo i ciężką chorobę.

W głównym założeniu, to nie nam, a raczej naszym bliskim będzie wypłacone świadczenie. I jako że codziennie ryzykujemy życie i zdrowie, nawet w drodze do pracy czy szkoły, nie jest to takie bezcelowe zaopatrzyć się w taki produkt.

 

Ile to w końcu kosztuje ?

 

Zróbmy analogię do ubezpieczenia samochodu. Im samochód jest starszy, a nasza historia nie jest bezwypadkowa, stawki ubezpieczeń idą w górę.

Podobnie w przypadku polisy na życie. Czy to będzie koszt 200zł/ miesięcznie czy 400 decyduje nasz wiek, i to czy mamy rodzinę, jedno czy dwoje dzieci. Po prostu musimy jakby najpierw wpłacić odpowiednią kwotę, żeby później móc liczyć na jej zwrot do naszej kieszeni.

 

Liczy się to, ile tak naprawdę uzbieramy na naszym „koncie” u ubezpieczyciela. Od tego będą się wahały stawki.

 

I tutaj, powtórzę się, zastanówmy się, na ile chcemy zabezpieczyć naszych najbliższych. Jeśli mamy dzieci, kredyt, to jasnym jest, że po naszej śmierci czy w razie innych złych wypadków, rodzina zostanie sama, załamana, do tego z comiesięczną ratą kredytu do spłaty. Możemy to sobie spokojnie wyliczyć. Czy ubezpieczymy się na 300 tys, bo taki mamy kredyt, czy oszacujemy na przykład wartość naszych dochodów,jakie uzyskalibyśmy przez rok czy dwa.

 

Elastyczna stawka?

 

W pewnym sensie tak, gdyż większość umów przewiduje takie rozwiązanie. Jeśli uznamy, że możemy nieco obniżyć stawkę ubezpieczenia i zmniejszyć comiesięczną ratę, zazwyczaj jest to możliwe. Jeżeli mamy małe dzieci i jeszcze ten nieszczęsny kredyt, to w naszym interesie jest płacić więcej,aby być lepiej przygotowanym. Ale wiadomo, z każdym rokiem zyskujemy więcej stabilności, dzieci rosną, kredyt maleje. Logicznym jest, że wtedy możemy spokojnie, powoli,  obniżać stawki.

 

   Osoby starsze też mogą się ubezpieczać?

 

Oczywiście, ale tu już uważajmy. Produkt taki jest zdecydowanie droższy, gdyż i ryzyko zapadnięcia na różne choroby,a nawet śmierć, jest też zdecydowanie większe. I zdarzają się limity wieku, różne, ale jednak są. Być może po 65 roku życia ciężko będzie znaleźć już polisę na życie.

 

Drugie dno? Wyłączenie odpowiedzialności.

 

Jest to pojęcie, które odnosi się do okoliczności w jakich nie dostaniemy wypłaty naszej polisy. Może to być zamach terrorystyczny, wypadek pod wpływem spożycia alkoholu czy narkotyków, samobójstwo. Niby po dokładnym przeczytaniu umowy powinno to być jasne, ale warto tutaj podkreślić, żeby skupić się dłużej nad tym fragmentem umowy.

 

Czy warto ?

Oczywiście, jak w każdym przypadku ubezpieczenia, co jeśli będę całe życie płacił, a nic mi się nie stanie? Ok, istnieje taka możliwość. W zasadzie najbardziej oczekiwana przez wszystkich. Jednocześnie o wiele lepiej jest być przygotowanym na mniej korzystną ewentualność, niż zostawić na lodzie naszych bliskich. Choroba nie wybiera, nikt nie wie, co i kiedy go czeka. A tutaj najbardziej będą cierpieli nasi bliscy. Warto pomyśleć o osobach, na których najbardziej nam zależy i zadbać choćby o taką prozaiczną, materialną część ich życia, wykupując polisę.

 

 

Może Ci się również spodoba