Chroń swój dom przed pożarem!

W Polsce, z roku na rok mamy do czynienia z coraz większa ilością pożarów obiektów mieszkalnych. Takich zdarzeń niestety, nie możemy przewidzieć lub zapobiec, jednak możemy zabezpieczyć swój dom lub mieszkanie na ewentualną tragedię. Jakie są najczęstsze przyczyny pożaru? I jak ubezpieczyć mienie, aby nie zostać z niczym ?

 

 

Każdy z nas, kupując mieszkanie, tym bardziej biorąc na takie kupno kredyt, powinien ubezpieczyć swój dom od ognia. Powinniśmy wiedzieć, że każda polisa mieszkaniowa zawiera taką ochronę, jest ona obowiązkiem każdego mieszkańca. Większość z nas, takie sprawy bagatelizuje, nie podchodzimy do tego poważnie, uważamy, że nam na pewno się to nie przytrafi. Niestety, takie rzeczy się zdarzają i często mogą zakończyć się wielką tragedią dla rodzin. Nie zastanawiaj się więc czy jest Ci to potrzebne. Ubezpiecz swój dom!

 

Jakie są najczęstsze przyczyny pożarów?

Niektóre są wręcz nie do pomyślenia. Chociażby niedogaszone papierosy i zapałki. Ewidentnie widać tu naszą winę. Są również przyczyny, na które niekoniecznie mogliśmy mieć wpływ, jak na przykład wadliwe urządzenia i instalacje elektryczne i grzewcze lub także ich nieprawidłowa eksploatacja. To są sytuacje nie do przewidzenia. Jednak warto się przed nimi ochronić. Wykupując ubezpieczenie swojego mieszkania od ognia, ta ochrona obejmuję również inne zdarzenia losowe, jak chociażby:

– huragan

– grad

– zalanie

– ciężar śniegu lub lodu

– deszcz nawalny

– dym

 

Warto więc, zapłacić za ochronę, która dotyczy nie tylko pożaru. Uważam, że zdecydowanie jest to dla nas opłacalne. Chronimy nasze mieszkanie przed wieloma sytuacjami, które mogą zakończyć się bardzo źle. Warto o tym pamiętać.

 

Ile wynoszą koszty takiego ubezpieczenia?

Zastanawiasz się pewnie, ile może wynosić ubezpieczenie Twojego mieszkania. Zależy to oczywiście od wielu czynników, jakie musisz spełniać. Aczkolwiek, jeżeli sam chcesz sprawdzić wartość swojego ubezpieczenia, przydatny będzie do tego kalkulator ubezpieczeń nieruchomości. Suma rocznego ubezpieczenia, waha się między kwotą kilkuset złotych. Zależna ona jest przede wszystkim, od wysokości naszego ubezpieczenia oraz od ogólnych warunków ubezpieczenia (OWU), o których wspominałam w poprzednich artykułach. Jeżeli zmienisz zdanie- każdy klient ma prawo odstąpić od umowy w ciągu 30 dni, firmy natomiast mają na to czas do 7 dni.

Należy zapamiętać, że to my, ubezpieczający ustalamy sumę naszego ubezpieczenia, biorąc pod uwagę głównie wartość nieruchomości. W trakcie wyceniania ochrony naszego domu, musimy mieć na względzie, owszem mury, ale również wyposażenie np. panele, okna, drzwi, tapety- to wszystko, jak najbardziej ma znaczenie. Nie wiem czy każdy z was wie, ale jest pewien podział, dotyczący sum ubezpieczeń. Do takiej fragmentacji będą należały:

– mienie ruchome czyli meble, odzież lub sprzęty AGD itp.

– stałe elementy wyposażenie, czyli to o czym wspominałam: tapety, panele, drzwi itd.

– mury

Jeżeli  kupujemy mieszkanie na kredyt, podstawą jest wykupienie ubezpieczenia od ognia. Jednak pamiętaj o tym, że wysokość zaciągniętej pożyczki nie zawsze pokrywa się      z wartością mieszkania. Dlatego, jeżeli dojdzie do pożaru, niestety cała Twoja polisa trafi do banku, Ty nie będziesz miał nic. W takim przypadku możesz otrzymać odszkodowanie, jednak dużo mniejsze, niż wartość nieruchomości.

 

Warunki dotyczące otrzymania odszkodowania.

Jeżeli natomiast chcemy być absolutnie pewni, że w razie pożaru, towarzystwo ubezpieczeniowe wypłaci nam odszkodowanie, musimy przestrzegać pewnych zasad. Najważniejszą z nich jest płacenie terminowo składek. Nie płacąc ich, musimy liczyć się        z tym, iż nasze ubezpieczenie może wygasnąć. Jeżeli już doszło do pożaru, nie powinniśmy niczego ruszać, aby inspektor firmy ubezpieczeniowej mógł dokładnie ocenić szkody. Ważne jest również, abyśmy zbierali różnorodne dokumenty, potwierdzające posiadanie przez nas zawartości dorobku, mogą to być faktury, rachunki, a także zdjęcia.

Zdarzeń losowych jest mnóstwo. Każdego dnia płonie kilka, kilkanaście domów lub mieszkań. Nie czekajmy, nie przyglądajmy się spokojnie tym tragediom. Zabezpieczmy się na każdą ewentualność. Jeżeli to zbagatelizujemy, możemy zostać bez dachu nad głową, a także stracić cały dorobek naszego życia.

Patrycja Skubisz

Może Ci się również spodoba