Jak skutecznie obniżyć koszt kredytu hipotecznego?

Gdy zostanie, przez nas podjęta decyzja, że musimy wziąć z banku kredyt hipoteczny, przed podpisaniem umowy należy się bardzo poważnie zastanowić i przeanalizować oferty kredytowe kilku banków. Najlepiej pomóc nam w tym może kalkulator kredytowy, który znajdziemy na każdej stronie każdego banku. Po konkretnym przeanalizowaniu różnych ofert dobrze jest też sprawdzić jaki kredyt będzie lepszy czy kredyt hipoteczny czy kredyt gotówkowy.

Gdy zdecydujemy się już na kredyt jak obniżyć jego koszt

Propozycji kredytów hipotecznych na rynku jest wiele, wszystkie one mimo, że są tego samego rodzaju i są udzielane na tych samych zasadach, znacznie różnią się od siebie swoimi kosztami. Mniejsze koszty kredytu hipotecznego oznaczają mniejsze co miesięczne raty. Toteż na pewno najlepiej jest podpisać umowę z bankiem, który zaproponuje nam mniejszy koszt kredytu. Jak zatem można obniżyć koszt kredytu hipotecznego?

kalkulator kredytu hipotecznego

Pamiętaj aby skorzystać z kalkulatora takiego jak na stronie Expander

Wybranie oferty kredytowej

Najważniejsze jest wybranie właściwej oferty kredytowej, czyli niestety ale dla naszego dobra, przed podpisaniem umowy musimy bardzo dobrze poznać jak największą liczbę ofert kredytów hipotecznych.

W następnej kolejności bardzo ważny jest nasz wkład własny, czyli im więcej dokładamy się do kredytu z własnej kieszeni, tym mniej potem płacimy za raty kredytu. Jeżeli spełniamy ten warunek, koszty obniżenia kredytu hipotecznego spłacanego przez 30 lat mogą być mniejsze nawet o kilkadziesiąt tysięcy złotych. Możemy również ponegocjować z bankiem, zgodnie z ustawą bank może przedstawić nam dwie oferty, jedną standardową a drugą promocyjną, wyliczoną tylko dla nas.

Raty kredytu

Duże obniżenie kredytu daje też ilość spłacanych przez nas rat,ale należy zapamiętać, że im szybciej spłacimy kredyt tym będzie on niższy. Powinno nam zatem zależeć by raty, obciążające nasz budżet domowy, były takie, które nie pozwolą na przeciąganie zaciągniętego kredytu.

W celu zmniejszenia kosztów kredytu nie powinniśmy decydować się na jakiekolwiek inne produkty danego banku, możemy też zrezygnować z ubezpieczenia kredytu ale ten wariant może przyczynić się do podniesienia marży bankowej za sprzedany nam kredyt.
Dobrze jest też gdy w umowie mamy zapewnioną możliwość wcześniejszej spłaty kredytu oraz możliwość refinansowania danego kredytu w trakcie jego trwania.

Klienci banków decydujący się na kredyty hipoteczne jak i na inne rodzaje kredytów, wbrew pozorom, mogą wiele zdziałać by pobrany przez nich kredyt miał jak najmniejsze koszty. Dobrze jest znać podstawowe zasady i nieustannie rozmawiać z bankiem.

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *