Finansowanie sprzedaży sposobem na zatory płatnicze

Chociaż popularność usług finansowych dla firm rośnie z każdym rokiem, nie wszystkie osoby, które prowadzą własną działalność, wiedzą, z jak wielu form finansowania mogą skorzystać. Niektórzy przedsiębiorcy z premedytacją unikają finansowania zewnętrznego, utożsamiając taki ruch z problemami w firmie. Nie musi to być prawda – przeciwnie, wiele firm korzysta z finansowania po to, by rozwinąć działalność nawet, gdy dynamicznie rosną. Jednym z rozwiązań, które sprawdzą się zarówno w momentach kryzysowych, jak i w czasie wzrostu, jest faktoring online. To usługa niezwykle prosta w założeniach, ale dająca ogromne możliwości przedsiębiorcom. Co więcej – faktoring nie zwiększa zadłużenia firmy. Jak więc działa?

Zasada działania faktoringu

Aby faktoring mógł zadziałać, Twoja firma musi wystawiać faktury sprzedażowe kontrahentom. W faktoringu bowiem nie pożyczasz po prostu pieniędzy, tylko sprzedajesz wystawione przez siebie dokumenty sprzedaży.

Zanim poznamy dokładną zasadę działania faktoringu, wyjaśnijmy sobie trzy terminy: faktor, faktorant oraz odbiorca.

 • Faktor – to podmiot świadczący usługę faktoringu. W tej roli może występować specjalistyczna firma faktoringowa, a także bank. Nie wszystkie banki jednak zajmują się faktoringiem. Firma faktoringowa, która specjalizuje się w świadczeniu podobnych usług, jest częstszym wyborem przedsiębiorców.
 • Faktorant – przedsiębiorca korzystający z usługi faktoringu. Sprzedaje on faktorowi faktury, które wcześniej wystawił odbiorcy.
 • Odbiorca – klient faktoranta, czyli podmiot, który zakupił produkty lub usługi faktoranta, otrzymał fakturę, ale jeszcze jej nie opłacił.

Faktoring dotyczy więc zwykle trzech stron – faktora, faktoranta i odbiorcy. Istotą usługi jest możliwość uzyskania środków, na które zwykle musielibyśmy czekać dłużej, od razu. Właśnie dlatego faktoring jest niezwykle popularny w branżach, w których na porządku dziennym wystawia się faktury z długim terminem płatności. 

Przedsiębiorca może skorzystać z faktoringu jednorazowo, gdy zachodzi taka potrzeba, lub zdecydować się na stałą współpracę z faktorem. Czym to się różni?

Faktoring online a finansowanie faktur

Faktoring online to stała usługa. W jej ramach przedsiębiorca zgłasza kontrahentów, których faktury chce sprzedawać regularnie – dlatego to świetne rozwiązanie dla tych przedsiębiorców, którzy prowadzą interesy ze stałymi klientami. Faktorant po wypełnieniu wniosku otrzymuje dostęp do limitu faktoringowego o umówionej wysokości (nawet do 1 miliona złotych!). Limit jest odnawialny, w każdym miesiącu faktorant może więc sfinansować tyle faktur, ile potrzebuje, w ramach dostępnego limitu. W razie potrzeby może także zgłosić kolejnych kontrahentów, by móc finansować także ich faktury.

Finansowanie faktur to z kolei jednorazowa, doraźna usługa, dzięki której przedsiębiorca może sprzedać pojedynczą fakturę w ramach jednej transakcji. Przykładowy przebieg finansowania faktur może wyglądać następująco:

 1. Odbiorca kupuje towar lub usługę.
 2. Faktorant wykonuje usługę i wystawia dokument sprzedaży.
 3. Odbiorca nie spieszy się z opłaceniem kosztu faktury.
 4. Faktorant zwraca się do faktora z wnioskiem o finansowanie.
 5. Faktor kupuje fakturę od faktoranta i natychmiast przesyła pieniądze na jego konto firmowe.
 6. Faktorant otrzymuje pieniądze i może kontynuować działalność bez przeszkód.
 7. Odbiorca od tej pory jest winien pieniądze faktorowi, a nie faktorantowi.
 8. W razie problemów ze spłatą, sprawa dotyczy jedynie faktora i odbiorcy – faktorant otrzymał swoje środki i może zapomnieć o całej sprawie.

Niezawodny sposób na zatory płatnicze

Dzięki faktoringowi w łatwy sposób ominiesz zatory płatnicze – zamiast oczekiwać 30, 45 czy 60 dni na spłatę faktur, możesz od razu zgłosić je do finansowania i odzyskać swoje pieniądze. Pożegnaj zatory płatnicze dzięki usłudze faktoringu w PragmaGO!

Chcesz wiedzieć więcej? Wejdź na https://pragmago.pl/

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *