Jak wybrać dobry bank?

Czym kierować się przy wyborze oferty bankowej?”

Nie jesteśmy związani z jednym bankiem na całe życie. Co jeśli chcemy zmienić bank prowadzący nasze konto, albo też mamy przed sobą wybór pierwszego konta osobistego. Czym mamy się kierować przy jego wyborze? Na co zwracać uwagę?

Banki zachęcają nas do prowadzenia rachunku, czyli tak zwanego ROR’u. Jesteśmy bombardowani reklamami na każdym kroku, a placówki banków są gęsto rozmieszczone w otaczającej nas rzeczywistości. Jak wiadomo reklama ma nas zachęcić do prowadzenia rachunku, gdyż banki najczęściej zarabiają jeśli to właśnie w danej instytucji.

Kiedy szukamy informacji o tym, jaki bank najlepiej wybrać, z łatwością znajdziemy wiele rankingów przedstawiających najlepsze i najpopularniejsze banki. Jednakże, każde zestawienie przedstawia nieco inną kolejność, choć najczęściej czołówka jest stała.  Jakie elementy są brane pod uwagę przy tworzeniu takich rankongów? Prezentowane takie pozycje jak : opłata za otwarcie rachunku, miesięczny koszt prowadzenia konta, opłaty za pobieranie gotówki z bankomatów, opłaty za posiadanie karty płatniczej i jej typy. Ważna jest też kwestia debetu karty, ilość i dostępność bankomatów i coraz popularniejsze korzystanie z konta przez Internet.

Każde zestawienie skupia się na nieco innej kwestii i analizuje oferty z innej perspektywy. Jest to oczywiste, że podchodzimy do tego indywidualnie. Rozpatrujemy to, co jest dla nas najistotniejsze. Czy chcemy mieć komfort korzystania z konta przez Internet, czy jednak nastawiamy się na oszczędzanie, lub też chcemy mieć w dyspozycji dużą liczbę bankomatów.

Co jest wspólne dla wielu banków, to za otwarcie konta nie ponosimy kosztów. Podobnie rzecz się ma w kwestii prowadzenia rachunku. Czasami jest to ograniczone w taki sposób, że co miesiąc musi wpłynąć pewna minimalna kwota na konto. Czyli gdy mamy zlecenie przelewania przez pracodawcę naszej wypłaty na konto,to prawdopodobnie nie grozi nam taka opłata.

Jeśli chodzi o opłaty za kartę, niektóre banki wprowadzają limity, czyli każdego miesiąca musimy wydać pewną kwotę pieniędzy,np:  200-300 zł aby uniknąć opłat pobieranych za obsługę karty.

Kolejny aspekt to benefity za płacenie kartą, powiązane z usługą PayBack. Płacąc kartą, zbieramy punkty, które później możemy wymienić na jakieś rzeczy lub mamy zwrot gotówki na konto, niektóre oddziały proponują pewien procent z wydanej sumy w każdym miesiącu.

Obsługa konta przez Internet też jest oferowana całkowicie bezpłatnie. Banki korzystają na tym, że  sami dokonujemy operacji bankowych za pośrednictwem Internetu. To dla banków są ogromne oszczędności, gdyż koszt takiej operacji jest kilkadziesiąt razy mniejszy niż gdybyśmy tego samego dokonywali w tradycyjnym oddziale.

Niekiedy w ramach promocji możemy zyskać pewną kwotę za otwarcie pierwszy raz konta w danym banku. Choć to jest kusząca propozycja, nie powinna przysłaniać jednak innych ważnych aspektów.

Często banki oferują różnego rodzaju aplikacje mobilne, które ułatwiają kontrolowanie naszego stanu konta, jak również codzienne z niego korzystanie. Co więcej, korzystając z usług bankowości Internetowej też mamy klarowny obraz naszej sytuacji finansowej. Jest też tak, że najczęściej samodzielna obsługa jest dość intuicyjna i oszczędzamy wiele czasu, gdyż dokonać przelewu możemy w zaciszu własnego domu, w kilka minut, bez konieczności udawania się do placówki.

Realizacja płatności zbliżeniowych również jest standardową ofertą.

Najczęściej wybierane banki przez Polaków, choć kolejność jest nieco zmienna w zależności od rankingu, to : Bank Zachodni WBK, Alior Bank, ING Bank Śląski, mBank, PKO.

PKO istnieje w świadomości Polaków od wielu lat, jest to też bank który najczęściej zajmuje się obsługą udzielania kredytów w programie MDM.

Niestety, nie można udzielić jednoznacznej odpowiedzi, który bank jest najlepszy. Aby dokonać wyboru, musimy się spokojnie zastanowić, co jest dla nas priorytetem w korzystaniu z usług banku. Czy są to właśnie korzyści płynące z obsługi internetowej, mniejsze opłaty, większa liczba i dostępność bankomatów. Możemy zawsze w celu porównania ofert, zapoznać się z proponowanymi rozwiązaniami przeglądając strony internetowe instytucji, porównać konta osobiste dokonując analizy dostępnych w sieci rankingów. Lub też w sposób tradycyjny, udać się do oddziału i porozmawiać z doradcą, pytając o interesujące nas aspekty.

Nie jesteśmy związani z żadnym bankiem na całe życie i nie należy bać się zmiany banku, jeśli obecny nie jest dla nas już najbardziej korzystnym wyjściem. Oferta banków jest bogata, konkurencja jest duża i mamy duży wybór.

Może Ci się również spodoba