Gdzie znaleźć najlepszy kredyt na mieszkanie?

Część osób zamiast mieszkać u rodziców lub wynajmować mieszkanie, postanawia zakupić własną nieruchomość korzystając z kredytu hipotecznego. Choć z początku podjęcie takiej decyzji może wywołać mnóstwo pozytywnych emocji, to jednak przy wyborze oferty banku należy kierować się rozsądkiem. Sprawdź, gdzie można znaleźć kredyt na mieszkanie z najkorzystniejszymi warunkami.

Kto może starać się o kredyt hipoteczny?

Zanim rozpoczniesz wertowanie ofert biur nieruchomości, sprawdź najpierw czy masz szansę na uzyskanie kredytu na mieszkanie. Wpływ na Twoją zdolność kredytową mają następujące czynniki:

  • wiek

Oczywiście tylko pełnoletnie osoby mogą się starać o kredyt hipoteczny, ale ich młody wiek może być dodatkowym ryzykiem dla banku. Nie oznacza to wcale, że 50-latek będzie miał dużo łatwiej, gdyż instytucje mają wyznaczony maksymalny wiek kredytobiorcy, przez co starsze osoby mogą uzyskać pożyczkę hipoteczną np. na nie więcej niż 20 lat. Najkorzystniej są oceniani przez analityków wnioskujący w wieku od 30 do 40 lat.

  • dochód

Przy staraniu się o kredyt mieszkaniowy ważna jest dokładna ocena, czy uzyskiwany dochód pozwoli na bezproblemową spłatę rat i normalne funkcjonowanie. Ten czynnik jest bardzo istotny przy weryfikacji zdolności kredytowej. Natomiast każdy, kto planuje podpisanie umowy kredytowej, powinien spróbować przez kilka miesięcy odkładać wartość raty hipotecznej. W ten sposób można samemu sprawdzić, czy pożyczka na mieszkanie jest odpowiednim rozwiązaniem przy obecnych zarobkach.

  • dotychczasowa historia kredytowa

Jeśli zdarzyło Ci się w przeciągu ostatnich lat spóźnić ze spłatą raty czy rachunku za telefon na dłuższy okres niż 60 dni, to informacja o tym może widnieć w bazie danych BIK. Im więcej takich adnotacji, tym niższe są szanse na uzyskanie jakiegokolwiek kredytu.

  • zatrudnienie

Analitycy bankowi często podkreślają, że osoby zatrudnione na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony mają największe szanse na uzyskanie kredytu hipotecznego. Natomiast nie oznacza to, że samozatrudniony nie ma szans na pozytywne rozpatrzenie wniosku.

Te czynniki mają duży wpływ na to, czy bank pozytywnie zweryfikuje Twoją zdolność kredytową. Warto wcześniej przeanalizować wymienione aspekty, aby móc zwiększyć swoje szanse przy staraniu się o kredyt mieszkaniowy.

W jaki sposób znaleźć najlepszy kredyt hipoteczny?

Szukanie odpowiedniej oferty na kredyt mieszkaniowy może być żmudnym zajęciem. W żadnym wypadku nie należy godzić się na warunki przedstawione tylko w jednym banku, gdyż w innym możesz uzyskać lepszą propozycję. Pamiętaj, aby porównać kredyty hipoteczne pod kątem:

  • maksymalnej długości kredytowania,
  • wysokości kosztów, takich jak ubezpieczenie kredytu, jego oprocentowanie czy prowizje bankowe,
  • zasady spłaty kredytu.

Sprawdzając oferty na kredyt hipoteczny można łatwo zauważyć, że różnią się one pomiędzy sobą w wymaganiach czy wysokości raty. Dlatego, aby podjąć najkorzystniejszą decyzję warto sprawdzić warunki w kilkunastu bankach. Możesz to łatwo zrobić, korzystając z internetowej porównywarki kredytowej dostępnej na stronie https://finanse.rankomat.pl/kredyty/.

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *