Kontrakty CFD — co to? Czy warto?

Kontrakty CFD — co to Czy warto

Giełda nie zawsze wymaga od inwestora dużego kapitału. Istnieją instrumenty, dzięki którym handel aktywami rozpocznie każdy, nawet jeśli ma bardzo ograniczoną ilość środków na koncie. Zrobi to np. dzięki kontraktom CFD. W ostatnich latach zyskały ogromną popularność, co sprawia, że dziś niemal każdy broker oferuje możliwość inwestycji w oparciu o nie. Jednak czym tak naprawdę są kontrakty CFD? Jakie mają zalety i czy warto się nimi zainteresować?

Kontakty CFD — definicja

CFD (z ang. Contract For Difference) to kontrakt na różnicę kursową. Znaczy to tyle, że inwestor zakłada się z brokerem, czy cena danego aktywa wzrośnie, czy zmaleje. CFD jest instrumentem pochodnym, czyli funkcjonuje w oparciu o inne instrumenty (np. akcje lub waluty). Dlatego kiedy inwestor kupuje kontrakt na różnicę kursową, tak naprawdę nie staje się właścicielem danego aktywa. Ogranicza się do spekulacji, czy cena podstawowego instrumentu pójdzie w górę, czy w dół.

Kontrakty CFD — zalety

Charakter CFD sprawia, że inwestor otrzymuje szereg wyjątkowych możliwości handlowych. Jednak ich jakość w dużej mierze zależy od brokera, dlatego przemyślany wybór jest tak ważny. W Saxo Bank każdy inwestor znajdzie pełen zestaw możliwości obrotu CFD — i to w przystępnych warunkach.

Jakie to możliwości?

Ogromny wybór opcji handlowych

Za pomocą CFD można zainwestować w większość aktywów, które znajdują się na giełdzie. Jako że inwestor nie staje się ich właścicielem, handel jest szybki i płynny. Kontrakty na różnicę kursową obejmują:

  • akcje,
  • obligacje,
  • indeksy,
  • surowce,
  • ETF-y,
  • waluty,
  • kryptowaluty.

Jak widać, kontrakty na różnicę kursową dają dostęp praktycznie do wszystkich rynków.

Zarabianie na wzrostach i na spadkach

Charakter CFD sprawia, że inwestor może zyskać zarówno na wzroście ceny, jak i na jej spadku. To dlatego, że kontrakt ogranicza się do spekulacji na temat kursu, a nie kupowaniu danego aktywa.

Niewiele instrumentów finansowych daje taką wolność.

Dźwignia finansowa

Wielu inwestorów wybiera CFD z powodu możliwości lewarowania transakcji. Co to znaczy? Że przy małym kapitale inwestują w dużo większą liczbę aktywów. Dla przykładu: dźwignia 10x pozwala za 100 zł kupić taką ilość instrumentu, która jest warta 1000 zł.

Ma to swoje plusy i minusy.

Z jednej strony inwestor małym nakładem zarabia o wiele więcej (wedle powyższego przykładu 10 razy więcej). Jednak z drugiej strony błędna inwestycja powiększy jego straty (również 10 razy). Dlatego granie w oparciu o dźwignię zaleca się tylko i wyłącznie doświadczonym inwestorom.

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *