Jak nie przepłacać za ubezpieczenie samochodu?

Cena, jaką musimy przeznaczyć na ubezpieczenie naszego samochodu, każdego miesiąca jest coraz większa. Niektórzy z nas nie są w stanie nadążyć za tyloma zmianami w tak krótkim czasie. Niestety z roku na rok drożeje wszystko. Jak znaleźć sposób by nie przepłacać za osłonę pojazdu?

 

Należy wspomnieć o definicji OC i AC, za które płacimy. Może nie wszyscy wiedzą, że OC jest to skrót od ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej, a AC – autocasco. OC zatem, chroni nas jeżeli to my spowodujemy wypadek i zostaną wyrządzone przez nas szkody osobom trzecim. W takiej sytuacji, takie zabezpieczenie, pokrywa koszty wszystkich zniszczeń. Natomiast AC dotyczy zdarzeń losowych, jak np. wypadków drogowych, katastrof. Również w przypadku kradzieży naszego pojazdu, autocasco zwraca nam koszty.

Temat oszczędzania, również na ubezpieczeniach jest obecnie bardzo popularny. Nic dziwnego, skoro wydajemy coraz więcej pieniędzy na rzeczy, które są dla nas niezbędne. Jak więc nie przepłacać przynajmniej za ubezpieczenie samochodu? Najlepiej i najłatwiej szukać okazji, porównać w sieci rożne oferty, różnych ubezpieczalni. Bardzo często, przydatne          a przede wszystkim wiarygodne są tzw. kalkulatory ubezpieczeń. Jednym z najchętniej polecanych jest rankomat.pl. Tam dowiesz się wszystkiego na temat ubezpieczalni, ubezpieczeń a także ich cen. Bardzo szczegółowo przedstawione są tam cechy poszczególnych ofert, co ułatwi nam wybór.  Kwoty podawane na tej stronie są wiarygodne    i ostateczne. Nie musisz więc się martwić, że po zaakceptowaniu przez Ciebie danej oferty, cena ulegnie zmianie. Twój wybór ma być prosty– najlepsza i najtańsza wersja ubezpieczenia. Przy analizowaniu propozycji, zwróć głównie uwagę na to jaki samochód posiadasz oraz jakiej dokładnie ochrony od ubezpieczenia potrzebujesz. Wtedy jedynie wypełnij formularz znajdujący się na rankomat.pl i Twój samochód będzie ubezpieczony. Jeśli nie masz zaufania do ofert online, możesz zgłosić się do oddziału. Jednak w ten sposób nie zaoszczędzisz nerwów i czasu. Musimy pamiętać o tym, że każda składka ubezpieczeniowa ustalana jest indywidualnie, ponieważ zależy to od tego jaki masz samochód, jak długo go masz oraz od Twojego doświadczenia. Dlatego złym pomysłem będzie porównywanie ubezpieczenia ze znajomymi. Polisa wiąże się z różnymi czynnikami, które u każdego są inne. Nie możesz więc powoływać się na to jakie zabezpieczenie samochodu ma Twój przyjaciel czy ktoś         z rodziny. To nie jest istotne i działa w inny sposób. Mianowicie, każdy wniosek rozpatrywany jest indywidualnie, ponieważ cena jest u każdego zupełnie inna, ze względu chociażby na markę samochodu.

Należy jedynie pamiętać, aby nie dać się oszukać. To Ty dokonujesz wyboru, nie daj się omamić „niesamowitymi propozycjami”, sam sprawdź jaka wersja będzie najtańsza, jaka oferta jest przeznaczona dla Twojego auta i wybierz tą najkorzystniejszą. Aby po pewnym czasie nie żałować, musisz podejmować przemyślane decyzje, to nie jest zakup ubrania czy torebki, którą po chwili możesz zwrócić. Zapamiętaj, że przy ubezpieczeniu odpowiedzialności cywilnej, bierzemy pod uwagę cenę i nią się kierujemy.

Jeżeli już naprawdę chcemy zaoszczędzić, możemy wziąć pod uwagę tzw. udział własny. Jednak ta opcja nie jest za bardzo polecana klientom, ponieważ oznacza ona niższą składkę jak i też niższe odszkodowanie nawet do 20%. Dlatego nie jest to opłacalne. Drugim wariantem płacenia mniej, może być zakupienie polisy przed ukończeniem ważności naszego poprzedniego ubezpieczenia. Umożliwi nam to zakupienie ubezpieczenia bez wzrostu ceny.

Musisz również wiedzieć, że stłuczki zwiększają cenę Twojej składki. Kolejna stłuczka, kolejny wzrost cen. Jak więc nie wydawać aż tylu pieniędzy? Zwracajmy większą uwagę na to jak jeździmy, i róbmy to po prostu ostrożnie. Wtedy składki nie będą rosły. Istnieją również  opinię, że w oddziałach, możemy znaleźć tańsze oferty- z czym nie do końca się zgodzę. W oddziałach, pracownik przedstawia nam takie oferty, które będą nie tylko korzystne dla Ciebie ale dla firmy również, a przede wszystkim nie zostaną nam pokazane te najtańsze oferty. Znalezienie odpowiedniej okazji przez Internet, daje Ci możliwość swobodnej i dokładnie przemyślanej decyzji.

Nie mamy wpływu na koszty ubezpieczeń, wszystko idzie w górę a my nie jesteśmy w stanie temu zapobiec. Jednak możemy nauczyć się wybierać rozsądniej, taniej, nie robiąc tego pod wpływem chwili, a zwracając uwagę na wiele ważnych , wpływających na ten wybór czynników. Jak już wspominałam ochrona Twojego samochodu musi być najtańsza i najkorzystniejsza, gdzie w kalkulatorach ubezpieczeń możesz znaleźć dokładnie taką.

Patrycja Skubisz

 

 

 

 

Może Ci się również spodoba