Zniżki za bezpieczną jazdę – kto z kim, kiedy i ile?

Zazwyczaj, każdy kto posiada samochód, stara się zaoszczędzić na jego ubezpieczeniu. Najlepszym wariantem, ułatwiającym oszczędność, są zniżki za bezszkodową jazdę. Co to jest i na czym to polega? W jakich okolicznościach możemy otrzymać zniżki od współwłaściciela auta oraz, kto może tym współwłaścicielem zostać? Jakie musimy spełniać warunki, aby je otrzymać?

 

Podstawowe pytanie, jakie od razu nam się nasuwa to : kiedy możemy uzyskać taką zniżkę i na czym ona dokładnie polega? Warto przede wszystkim zaznaczyć, że jest to najpopularniejsza forma zniżek, jakie nam przysługują. Każdy kierowca, który jeździ ostrożnie, nie spowoduje wypadku lub kolizji, z roku na rok, otrzymuje określony procent zniżki. Ubezpieczony kierowca dostanie nawet od 5% do 10% niższej ceny. Im więcej lat prowadzimy bezpiecznie samochód, tym więcej oszczędzamy na ubezpieczeniu naszego auta. Podczas przyznawania kierowcy jakiejkolwiek zniżki, ubezpieczalnie biorą pod uwagę wiek kierowcy, jego doświadczenie w prowadzeniu pojazdu. Są to czynniki, jakie kategorycznie musi spełniać kierowca.

 

Kto może zostać współwłaścicielem auta?

Jeżeli chodzi natomiast, o zniżki za bezszkodową jazdę od współwłaściciela auta, tutaj musimy liczyć się z wieloma wymaganiami i zastrzeżeniami. Przede wszystkim, musimy być świadomi, kim może być tak naprawdę taki współwłaściciel. O współwłasności mówimy wtedy, gdy samochód zgodnie z prawem należy do kilku osób. Czy to absolutnie musi być ktoś z rodziny? Niekoniecznie. Taką osobą, może być również ktoś obcy, niespokrewniony, bądź znajomy. Osoba ta jednak, musi być zapisana do dowodu rejestracyjnego. Kto najczęściej decyduje się na współwłaściciela samochodu? Młodzi kierowcy z trzyletnim stażem, bez doświadczenia. Takie osoby, odbierane są jako niewiarygodne, ubezpieczalnie nie mają zaufania do młodych, dostają mniejszy procent zniżek, a ich składki na polisę wynoszą więcej. Kierowca ten, decyduje się na współwłaściciela auta, który posiada już zniżki. Musimy natomiast pamiętać, że u osób niespokrewnionych ze sobą, zniżki nie przechodzą na stałe. Dotyczy to jedynie jednostek, które są związane wspólnotą majątkową, chociażby żona-mąż. Niestety, w takich wypadkach, jeżeli szkoda spowodowana zostanie przez jednego z kierowców, zniżki tracą oboje. Zniżki, w takich sytuacjach, zmniejszyć się mogą w granicach od 5 do 15%. Pamiętajmy, że ulgę maksymalną możemy otrzymać dopiero po 6 latach jazdy bezszkodowej w wysokości 60%.

 

Jakie warunki musi spełniać kierowca?

Jeżeli chodzi o warunki, jakie musi spełniać kierowca, aby otrzymywać zniżki za bezszkodową jazdę, jednym jest właśnie wiek. Granica wiekowa, jaką musi przekroczyć osoba, jest to 26 lat. Poniżej tego wieku, osoby nie będą brane pod uwagę. Ważny jest również czas, czyli ile lat mamy prawo jazdy, chodzi tutaj głównie o nasze doświadczenie. Sytuacja rodzinna, nasz stan cywilny, również jest istotny podczas wyliczania naszych zniżek. Rozważany jest nawet nasz samochód, jego marka, pojemność silnika, a czasem nawet, co najśmieszniejsze, jego kolor.

Zniżki w OC i AC…

Otrzymując zniżki za bezszkodową jazdę, musimy wiedzieć, że w OC i AC są one niezależne. Nie musimy się obawiać, że gdy spowodujemy szkodę, tracimy zniżki również     z AC. Na szczęście jest inaczej, nie są one podpinane do jednego towarzystwa ubezpieczeniowego, możesz je zmieniać, posiadając jedynie zaświadczenie o ciągu naszego ubezpieczenia. Towarzystwa ubezpieczeniowe i ich aktywność kontrolowana jest przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny oraz Komisję Nadzoru Finansowego. Jednak te instytucje , nie mają absolutnie wpływu na wysokość naszych składek. O tym decydują tylko firmy ubezpieczeniowe.

Jeżeli planujemy zaoszczędzić na ubezpieczeniu naszego samochodu, ważne są właśnie zniżki. Warunkiem jest jedynie bezszkodowa jazda. Jeśli właśnie natomiast myślimy o zniżkach, należy rozpatrzyć również zwyżki. Ostrożność i bezpieczeństwo są najważniejsze. Od Ciebie będzie zależało, czy prowadzenie przez Ciebie auta zostanie nagrodzone czy ukarane.

Patrycja Skubisz

 

Może Ci się również spodoba