Sprawca szkody bez ważnego OC

Z roku na rok, zwiększa się liczba kierowców, nieposiadających ważnego ubezpieczenia swojego samochodu. Do tej pory, kara za takie łamanie przepisów nie była groźna, dlatego kierowcy bagatelizowali wykupywanie OC. Kiedyś taką karą za brak polisy, było odholowanie samochodu na policyjny parking, bądź policja wręczała mandat do 250 zł. Dlatego im niższa kara, tym pojawia się więcej ludzi, którzy nie płacą za ubezpieczenie. Od stycznia 2016 roku natomiast, przepisy uległy zmianie i kary za brak ważnego OC rosną.

 

Jeżeli posiadamy prawo jazdy oraz korzystamy z samochodu regularnie, powinniśmy być świadomi tego, że zgodnie z prawem ubezpieczenie auta jest obowiązkowe. Natomiast, niektórzy kierowcy łamią te przepisy świadomie, a inni nieświadomie. Nie chce się wierzyć, ale aż 40% społeczeństwa nie wykupuje OC, ponieważ są przekonani, że ich ubezpieczenie przedłuża się automatycznie. Niestety nie, jest to czynność, którą musisz powtarzać. Natomiast 33%, kupiło samochód od poprzedniego właściciela i również nie zapłacili, gdyż nie byli świadomi, że ubezpieczenie wygasło. To niewyobrażalne, że w ubiegłym roku aż 50% pojazdów poruszało się bez ważnej polisy OC. W 2015 roku Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny zarejestrował aż 85 tysięcy spraw dotyczących braku OC. Procent ten, był bardzo duży, dlatego musimy pilnować takich rzeczy, ponieważ kara może wynosić aż 3700zł.

 

Osoba poszkodowana i sprawca wypadku bez ważnego OC…

           

            To, że coraz więcej kierowców nie płaci za ochronę samochodu, to jedna rzecz. Ale co ma zrobić osoba poszkodowana, kiedy sprawca wypadku nie ma ważnej polisy? Najlepszym  i najrozsądniejszym rozwiązaniem będzie wezwanie policji. Zdecydowanie, w takiej sytuacji, osoba poszkodowana nie zostanie bez pomocy. Policja ma obowiązek, poinformować Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny, który zajmuje się takimi przypadkami. Wtedy na sprawcę zostanie nałożona kolejna opłata. Poszkodowany w wypadku, otrzymuje odszkodowanie właśnie od UFG, głównie w sytuacjach gdy: sprawca nie posiada ważnego OC ( poszkodowany otrzymuje wtedy świadczenie za uszkodzenie mienia, a także jeśli jest taka potrzeba za uszczerbek na zdrowiu); sprawca niestety nie jest znany, jednak wiemy, że był udział pojazdu. Należy również wspomnieć o tym, że każda ubezpieczalnia, ma obowiązek przeznaczania pewnej kwoty pieniędzy UFG, gdyż to właśnie z nich opłacane są wszystkie szkody, roszczenia. Niestety jeżeli chcemy korzystać z pomocy Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego, nie możemy absolutnie posiadać autocasco (AC). Ewentualnie, dopuszczalna jest taka sytuacja, jeśli nasze AC nie jest w stanie pokryć wszystkich strat.

Aby otrzymać odszkodowanie od UFG…

Warunkiem otrzymania odszkodowania od UFG jest komplet dokumentów, jakie musi posiadać poszkodowany. Do tych dokumentów należą między innymi:

– oświadczenie o braku AC

– przede wszystkim oświadczenie o zdarzeniu

– oświadczenie sprawcy o braku ważnego OC

– dowód rejestracyjny

– polisę OC

– wszystkie dokumenty potwierdzające wysokość szkody, czyli: faktury, rachunki

Wszystkie te oświadczenia, nasza ubezpieczalnia, ma obowiązek przekazać Ubezpieczeniowemu Funduszowi Gwarancyjnemu. Aby nie dać się oszukać, musimy wiedzieć, że żaden zakład, który oferuje nam polisę ubezpieczeniową, nie może absolutnie odmówić nam pomocy. W sytuacji, gdy sprawca wypadku nie ma ważnego OC, zadośćuczynienie nam się po prostu należy.

Termin rozpatrzenia naszego roszczenia

Kiedy akt szkody, utworzony przez UFG jest już gotowy, roszczenie poszkodowanej osoby, powinno być zaspokojone w ciągu trzydziestu dni. Jeżeli natomiast, sprawa nie zostanie wyjaśniona w terminie czternastu dni, odszkodowanie zazwyczaj powinno być wypłacone. Natomiast, jeżeli chodzi o sprawcę, jeśli kierowca ten w ciągu, więcej niż czternastu dni od niezapłaconego OC spowoduje wypadek, opłata znacznie wzrośnie. Do takich opłat, dojdą koszty za naprawę pojazdu osoby pokrzywdzonej, mandat, a także ewentualnego leczenia  a nawet procesu sądowego.

Tegoroczne statystyki UFG wskazują, iż odsetek kierowców poruszających się pojazdami bez ważnej polisy maleje. Pamiętajmy o tym, że ważne OC chroni nas przed pokryciem szkód z własnych pieniędzy. Dlatego nie bagatelizujmy uregulowania tej zapłaty. Lepiej zapłacić określoną kwotę za ochronę samochodu , niż później zapłacić za szkody przez nas wyrządzone kwotą dwukrotnie większą niż polisa. Tym bardziej, gdy kara za takie postępowanie, z miesiąca na miesiąc wzrasta.

 

Patrycja Skubisz

Może Ci się również spodoba