Czy polisa rentowa jest sposobem na spokojną starość?

W Polsce, pojawia się coraz więcej emerytów, coraz mniejsza natomiast jest liczba urodzeń oraz osób pracujących. Może to doprowadzić, do załamania systemu emerytalnego w naszym kraju. Uwarunkowania naszych polskich emerytów nie są zbyt dobre. Ciężko przepracowane przez nas lata, tak naprawdę nie są nam wystarczająco wynagradzane. Emerytury są coraz niższe. Jak więc zabezpieczyć swoje finanse na starość? Jak zdobyć dodatkowe pieniądze i spokój?

 

 

Rozwiązaniem takiej sytuacji jest, proponowane przez towarzystwo ubezpieczycieli, ubezpieczenie rentowe. To ono może zapewnić nam spokojną starość, a zarazem może być również rodzajem oszczędzania. Takie ubezpieczenie jest przede wszystkim zabezpieczeniem się na przyszłość. Umożliwia nam ono, otrzymywanie dodatkowych pieniędzy, a także, jak już wspomniałam można dzięki tej polisie zaoszczędzić. Dzięki ubezpieczeniu, nasze świadczenia emerytalne znacznie się zwiększą. Sytuacja emerytalna w Polsce jest coraz gorsza. Pracujemy ciężko przez wiele lat,       i gdy nadejdzie ten wiek, kiedy musimy przejść na emeryturę, nie dostajemy na starość sprawiedliwego wynagrodzenia. Przekazywane nam emerytury, nie starczają zazwyczaj na opłatę mieszkania, rachunków, już nie wspominając     o żywności. Ludziom starszym jest trudno przetrwać do następnego miesiąca. Pieniądze jakie otrzymujemy z emerytury absolutnie nie dorównują naszej dotychczasowej pensji. Dlatego należy pomyśleć o ubezpieczeniu rentowym.

 

Polisa rentowa- na czym polega?

Polisę rentową mogą otrzymać jedynie osoby ubezpieczone. Osoby te, przekazują ubezpieczycielowi składki lub mogą zasilić kwotę jednorazowo. Główną zaletą takiego ubezpieczenia jest jego elastyczność. To przede wszystkim my będziemy decydować              o wysokości wpłacanych składek, otrzymywanej renty a także ich częstotliwości. Taką rentę, możemy również wykupić wcześniej. Po regularnym wpłacaniu składek, gdy umowa dobiega końca, ubezpieczyciel wypłaca nam rentę, zazwyczaj na starość.

Jeżeli chodzi natomiast o składki, jak już mówiłam to my decydujemy kiedy je wpłacamy       i ile. Możemy to robić co miesiąc, raz na pół roku lub raz na rok. To wszystko zależy od nas. Ustalamy również, sposób i okres, w czasie którego, zostanie nam wypłacona renta. Myśląc jednak o składce jednorazowej, należy zastanowić się czy każdego na to stać. Składka jednorazowa, bardzo często wiążę się z dużym wkładem finansowym. Nie każdy jest w stanie wpłacić taką kwotę w jednej chwili. Dlatego lepszym rozwiązaniem jest wpłacanie składek co jakiś czas.

Rodzaje wypłacania renty…

 

            Wspomniałam o tym, że to my decydujemy o sposobie wypłacania nam renty. Jednak większość z nas, podejmuje decyzję pochopnie, dlatego warto tego uniknąć. Istnieją dwa rodzaje wypłacenia nam polisy: na dany okres oraz dożywotnio. Za chwilę przekonacie się, że ta druga opcja nie jest odpowiednim wyborem.

Jeżeli wybraliśmy polisę rentową na dany okres, to podjęliśmy mniej ryzykowne stanowisko. Jeżeli podczas trwania umowy ubezpieczeniowej, zdarzy się wypadek, którego konsekwencją będzie nasza śmierć, pieniążki z naszej polisy wędrują do spadkobierców. Niestety w sytuacji, gdy zdecydujemy się na drugi sposób, który wiąże się z czasem życia rento-biorcy, pieniążki przepadają i wędrują do zakładu ubezpieczeń. Po naszej śmierci umowa ubezpieczeniowa  wygasa. Istnieje natomiast możliwość wypłacenia renty w takich przypadkach. Warunkiem jest, aby podczas zawierania umowy o ubezpieczenie rentowe, określić rentę dożywotnią         z gwarantowanym okresem.

 

Polisa rentowa nie jest polisą na życie

Większość z nas pewnie myli polisę na życie z polisą rentową. To jest częsty błąd jaki popełniamy. Te dwa ubezpieczenia różnią się przede wszystkim swoją konstrukcją.              W przypadku polisy na życie, odszkodowanie wypłacane jest w razie nagłej śmierci ubezpieczonego. Jeżeli chodzi natomiast o ubezpieczenie na dożycie, polega na wypłaceniu świadczeń w momencie wygaśnięcia umowy. Polisa rentowa więc, nie jest zabezpieczeniem dla rodziny ubezpieczonego.

Aby zapewnić sobie spokojną starość, polisa rentowe będzie do tego przydatna. Jeżeli pragniesz utrzymać swój dotychczasowy status, lub go polepszyć, polisa będzie idealnym rozwiązaniem. Za pieniądze oszczędzane przez lata, będziesz mógł zrobić wszystko o czym dotąd marzyłeś. Przestaniesz się zamartwiać swoją niską emeryturą, tym jak dotrwasz do kolejnego miesiąca i czy będziesz miał za co przeżyć. Ubezpieczenie rentowe powinno być przede wszystkim dla ludzi nie biednych ale ubogich, tych którzy mają najtrudniejszą sytuację finansową i nie potrafią jej polepszyć. Pomyśl o tym, ubezpiecz swoją starość. Nie pozwól, by tylko marna emerytura decydowała o Twoim statusie materialnym. Weź sprawy w swoje ręce. Chociaż jeden raz pomyśl o sobie.

Patrycja Skubisz

 

Może Ci się również spodoba