Sporty na wakacjach, a ubezpieczenie

Wraz z początkiem wiosny oraz cieplejszych pór roku, można powoli zacząć odliczać czas do sezonu wakacyjnego, a ten jak wiadomo zbliża się dużymi krokami. Planowanie urlopu to dla niektórych nie lada wyzwanie, zwłaszcza jeśli ma być to coś więcej niż opalanie w pełnym słońcu i podziwianie uroków morskich fal. Coraz częściej obierana jest inna, bardziej czynna forma spędzania czasu wolnego. Poza osobistymi doznaniami, aktywny wypoczynek pozwala na utrzymanie kondycji, a co za tym idzie ma duży wpływ na zdrowie.

Niezależnie od tego czy aktywne spędzanie wakacji wiąże się z ze sportem amatorskim czy ekstremalnym, każde z nich niesie za sobą mniejsze lub większe ryzyko. Pomimo zachowania wszelkich zasad bezpieczeństwa, nigdy nie wiadomo czy nie przytrafi się niechciane zdarzenie losowe, a te przy braku odpowiednich zabezpieczeń potrafi ponieść za sobą niemałe koszty. Posiadanie standardowej polisy turystycznej nie do końca chroni entuzjastów uprawiania sportu. Dlatego też planując aktywny wypoczynek warto odpowiednio się do niego przygotować, a przede wszystkim zadbać o odpowiednie ubezpieczenie. Towarzystwa również przygotowały się na taką ewentualność, dostosowując swoje oferty odpowiednio do danego typu aktywności.

Definicje sportów w ofertach ubezpieczycieli

Ogólne Warunki Ubezpieczeń większości towarzystw zawierają przepisy prawne regulujące kilka rodzajów aktywności wakacyjnych. Najczęściej dzielą się one na cztery grupy, a mianowicie sporty amatorskie, sporty podwyższonego ryzyka, sporty ekstremalne oraz sporty zawodowe.

Amatorskie uprawianie sportu to w definicji ogólnej sporty uprawiane rekreacyjnie, jako aktywna bądź rozrywkowa forma wypoczynku. Należą do niej takie zajęcia jak jazda na rowerze po terenie ośrodka wypoczynkowego, pływanie w basenie, jazda na rolkach, piłka plażowa czy badminton. W większości towarzystw ubezpieczeniowych taka forma aktywności jest wliczana w cenę podstawowej polisy turystycznej, jednak niektóre z agencji wymagają dodatkowej opłaty. Jest to zazwyczaj dopłata w wysokości około 25% ubezpieczenia podstawowego.

Sporty podwyższonego bądź wysokiego ryzyka to aktywności, które w teorii ubezpieczyciela uznawane są za bardziej ryzykowne pod względem prawdopodobieństwa wystąpienia nieszczęśliwego wypadku. Listy sportów ryzykownych, w zależności od towarzystw mogą odznaczać się znacznymi różnicami. Najczęściej wymienianymi przez agencje sportami w tym przypadku są wspinaczki wysokogórskie, nurkowanie ze specjalistycznym sprzętem, sporty wodne na rzekach górskich czy nawet jazda konna. Dodatkowa opłata za korzystanie z takiej aktywności wynosi 100 proc. dziennej stawki ubezpieczeniowej. Przyjmując, że całodniowy koszt ubezpieczenia turystycznego wynosi 5 zł, to w przypadku sportów podwyższonego ryzyka stawka zwiększa się do 10 zł.

Kolejną definicją zawartą w OWU są sporty ekstremalne, czyli aktywności bądź dyscypliny wymagające ponadprzeciętnych umiejętności. Sporty te uznawane są za ubezpieczycieli, jako działania najbardziej ryzykowne i powiązane są najczęściej z wysokościami. Przykładem mogą być aktywności powietrzne takie jak skoki spadochronowe czy paralotniarstwo, kolarstwo górskie, wspinaczka wysokogórska, jazda na nartach poza wyznaczonymi trasami oraz wszelkie sporty wodne. Sporty ekstremalne, w których ryzyko jest znacznie podwyższone wymagają także dość wysokiego ubezpieczenia. Nadwyżka do standardowej polisy turystycznej wynosi 300 proc, a więc bazując na poprzednim przykładzie dzienna stawka w tym przypadku może wynieść 20 zł.

Ostatnią formułą są tzw. sporty zawodowe lub inaczej, wyczynowe. Są to aktywności uprawiane w celach zarobkowych bądź w ramach klubów czy sekcji sportowych. Przykładami takich dyscyplin może być lekkoatletyka, gimnastyka akrobatyczna, wioślarstwo, kajakarstwo czy branie udziału w zawodach tenisa stołowego i ziemnego. Udział w zawodach sportowych niesie za sobą 200 proc. dodatek do ubezpieczenia.

Standardowa polisa turystyczna, a sporty?

Decydując się na kupno podstawowego ubezpieczenia turystycznego, w razie zdarzenia losowego można liczyć na odszkodowanie finansowe. Jest one przyznawane z tytułu NNW, czyli następstw nieszczęśliwych wypadków. Standardowa polisa turystyczna poza zabezpieczeniem finansowym gwarantuje również działania ochronne. W skład ubezpieczenia wchodzą najczęściej koszty ratownictwa, a w przypadku cięższych powikłań koszty leczenia jak i rehabilitacji. Ponadto polisa zawiera usługi Assistance, które w razie potrzeby zapewniają wsparcie informacyjne. Ubezpieczenie można rozszerzyć o dodatkowe świadczenia takie jak ochrona bagażu bądź sprzętu, choroby przewlekłe, ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej oraz o kluczowy element artykułu, czyli sporty wysokiego ryzyka oraz sporty ekstremalne.

Wybierając się w podróż, na której spędzony czas będzie wiązał się jakąkolwiek formą aktywności, a zwłaszcza, jeśli będą to sporty podwyższonego ryzyka, należy zastanowić się nad rozszerzeniem polisy o dodatkowe zabezpieczenie. Zarówno sporty amatorskie jak i sporty ekstremalne niosą za sobą pewne niebezpieczeństwa. Aby zminimalizować ryzyko wystąpienia takich zdarzeń, dodatkowe ubezpieczenie jest niezbędne. Podwyższenie składek w takiej sytuacji nie powinno stanowić większego problemu, a zwłaszcza, kiedy w grę wchodzi zdrowie. Istnieje pewne powiedzenie, mianowicie „Przezorny, zawsze ubezpieczony”. W przypadku aktywnych form wypoczynku powinno być kluczowym determinantem przy podejmowaniu decyzji odnośnie ubezpieczenia.

Może Ci się również spodoba

2 komentarze

  1. Kamil pisze:

    ubezpieczenie dużo nie kosztuje a warto się w nie zaopatrzyć. Czasem nawet z wielkimi umiejętnościami może wydarzyć sie jakiś nie szczęśliwy wypadek więc warto sie ubezpieczyć

  2. Justyna pisze:

    Ja jadąc na wakacje zawsze wykupuje polisę. Różne przypadki chodzą po ludziach, a lepiej wykupić polisę lub się ubezpieczyć niż potem pokrywać koszta za leczenie któe potrafią być ogromne