Zastrzeganie dokumentów tożsamości

Utrata dokumentów tożsamości spowodowana nie rzadko kradzieżą czy zgubieniem jest oczywistym powodem do obawy. Wykorzystanie danych osobowych w celach przestępczych bądź w celach wyłudzenia kredytu czy pożyczki może nieść za sobą szereg nieprzyjemnych konsekwencji. W przypadku wystąpienia takich sytuacji ich późniejsze wyjaśnienie może okazać się nie łatwym procesem oraz kosztować sporo nerwów. Niezależnie od tego czy dokumenty zostały utracone poprzez kradzież czy zgubę ważne jest, aby jak najszybciej zastrzec je w odpowiednich instytucjach. W przeciwnym wypadku wystąpienie wyżej wymienionych kwestii może okazać się bardzo prawdopodobne.

Jakie dokumenty należy zastrzec?

W przypadku utraty, w pierwszej kolejności do zastrzeżenia kwalifikują się takie dokumenty jak dowód osobisty, paszport, prawo jazdy oraz karta płatnicza. Jednak to nie wszystko, istnieje jeszcze kilka innych dokumentów, których dalsze wykorzystanie może spowodować późniejsze kłopoty. Blokadzie powinny zostać poddane również książeczki wojskowe bądź żeglarskie, dowody rejestracyjne aut, a także karty pobytu czy karty ubezpieczeniowe.

Gdzie i jak należy zastrzec dokumenty?

Procedura zastrzegania dokumentu nie jest mocno skomplikowana i można jej dokonać w najbliższej placówce wybranego banku bądź na komendzie policji. Nawet jeśli osoba, która utraciła dokument nie korzysta z usług danej instytucji finansowej nie musi obawiać się o brak reakcji z jej strony. Obecnie większość banków oferuje możliwość zastrzeżenia dokumentów, a świadczy takie usługi nie tylko swoim klientom, ale także osobom nie posiadającym rachunków bankowych. Powiadomienie o utracie dokumentów polega głównie na złożeniu wniosku, a dalej na jego podstawie zostanie wysłane zgłoszenie do Systemu Dokumentów Zastrzeżonych.

Zdarza się również tak, ze osoba, która utraciła w pewien sposób dokumenty nie ma możliwości skorzystania z pomocy banku bądź policji. Alternatywą w tym przypadku jest internetowe zastrzeganie dokumentów, które oferuje BIK, czyli Biuro Informacji Kredytowej. Usługa ta jest bezpłatna i oferowana całodobowo. Zastrzeżenie dokumentu jest równie proste i wymaga jedynie założenia konta na portalu oraz potwierdzenia swojej tożsamości.

Może Ci się również spodoba

1 Odpowiedź

  1. Sebastian pisze:

    myślę, że większość kiedyś zgubiła jakiś dokument i wie jak ważne jest jak najszybsze ich zastrzeżenie . Dobrze, że teraz pomocny jest również internet przez który można wszystko załatwić