Gdzie trzymać oszczędności i jak oszczędzać?

Każdy z nas posiada lub też będzie posiadać w przyszłości jakieś oszczędności.  Więc jak i gdzie oszczędzać najlepiej? Istnieją trzy podstawowe formy przechowywania swoich zaoszczędzonych pieniędzy, jest to między innymi nasz dom, konto bankowe oraz konto z lokatą czyli tak zwana lokata bankowa. Te formy oszczędzania są najbardziej popularne jednak warto zaznaczyć, że wiele osób starszych odchodzi od tych „nowocześniejszych” pomysłów wybierając chowanie pieniędzy w domu, w słoiku czy skarpetce, natomiast to młodzi ludzie częściej decydują się na pomoc w oszczędzaniu ze strony instytucji finansowych między innymi takich jak banki. Wiąże się to na pewno z małą wiedzą ludzi starszych, którzy czują się nieprzekonani do takich form oszczędzania jak np. lokata. Jednak czy tacy ludzie mają rację? Oczywiście, że nie. Przechowywanie pieniędzy w domu jest przede wszystkim nieopłacalne – porównując choćby do lokaty gdzie nasza gotówka zostaje pomnażana, ale najważniejsze jest to niebezpieczne. Takie pieniądze mogą zostać zniszczone np. przez pożar czy też nawet skradzione. Przestępcy doskonale zdają sobie sprawę z tego, że starsi ludzie lubią trzymać swoje pieniądze w domu, dlatego tez nie popełniajmy tego błędu i nie dajmy kusić złodzieja.

Skoro z form oszczędzania wykreśliliśmy już przechowywanie pieniędzy w domu, możemy przejść do przeanalizowania konta bankowego. Mówimy o zwyczajnym koncie bankowym, takim bez jakichkolwiek procentów czy innych dodatkach.  Jest to podstawowy rachunek bankowy. Z pewnością jest to lepszy pomysł niż oszczędzanie w domu, jednakże jeżeli posiadamy konto bankowe, z którego korzystamy na co dzień, płacąc z niego za rachunki, zakupy i inne wydatki łatwo możemy się pogubić pomiędzy pieniędzy przeznaczonymi na bieżące sprawy a pieniędzy które zostały przez nas odłożone. Dlatego warto zainteresować się taką formą jak konto oszczędnościowe. Najważniejsze jest chyba to, aby nasze konto było bezpłatne, o to przecież chodzi, żeby odłożyć pieniądze, a nie zbędnie je wydawać, toteż trzeba szukać takiej oferty od banku, która zaoferuje nam prowadzenie konta oszczędnościowego za darmo i bez limitu wpłat. Możesz również zapytać swój bank o prowadzenie takiego konta.

Inną formą która została wymieniona na samym początku i która jest najbardziej opłacalną i zarazem jedną z popularniejszych form jest oczywiście lokata bankowa.  Jednakże zakładając takową lokatę musimy się liczyć z pewnymi zasadami, które obowiązują. Lokata cechuje się przede wszystkim tym, że jest ona zakładana na określony okres , miesiąc, kilka miesięcy, rok, kilka lat, itp. To już zależy od oferty banku i od tego na czym nam zależy. Pieniądze znajdujące się na koncie są oprocentowane, to również zależy od umowy. Często jednak w przypadku zerwania lokaty przed końcem terminu, bank( jeżeli taka istnieje zasada w podpisanej przez nas umowie) może nie wypłacić nam naliczonych odsetek przed dotychczasowy czas trwania lokaty. Dlatego jeżeli decydujemy się na nią, musimy być pewni, że mamy określoną nadwyżkę finansową, którą możemy złożyć na lokacie i że w czasie nie wyjdzie taka konieczna potrzeba, żeby ją wypłacać. Kolejną kwestią lokaty jest to, że często to, że istnieje określony próg pieniężny, aby móc go wpłacić na takie konto.  Jeżeli chodzi o oprocentowanie, może być ono zarówno stałe, jak i nawet zmienne.  Jednakże warto też wiedzieć, że naliczające się na naszej lokacie i koncie oszczędnościowym odsetki są opodatkowane tzn. objęte podatkiem od dochodu kapitałowego. Wynosi on 19% od naliczonych przez oprocentowanie oszczędności.

Istnieją również ciekawe fundusze inwestycyjne czy obligacje z których możemy skorzystać. Czym są takie obligacje? Są to papiery wartościowe wydawane przez Skarb Państwa, a dokładniej mówiąc sprzedawane przez Ministra Finansów. Minister w ten sposób pożycza pieniądze i zobowiązuje się ją oddać po określonym czasie wraz z naliczonymi od tej kwoty odsetkami. Oprocentowanie nie jest wysokie, jednakże jest to jedna  z najbezpieczniejszych form oszczędzania. Długość okresu „pożyczki” jest różna, mogą być to pożyczki krótkotrwałe, jak i długotrwałe. My możemy takie papiery wartościowe zakupić poprzez biura maklerskie np. na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Możemy również tego dokonać poprzez tzw. agenta emisji, którym może być uprawniony bank. Dlaczego warto je kupować? Przede wszystkim dlatego że emitentem jest Skarb Państwa – ta kwestia daje nam pewność o bezpieczeństwie.  Dodatkowo te papiery wartościowe posiadają proste zasady jasne dla wszystkich oraz są łatwo dostępne.  Co ciekawe oszczędzanie możemy zacząć już od kwoty jedynie stu złotych. Obligacje nie posiadają żadnych dodatkowych opłat, prowizji. Atutem jest to, że kupiec może wycofać włożone pieniądze w każdej chwili, jednak zostanie nam odliczona jakaś opłata za to, jednakże niewielka, określona jest ona w liście emisyjnym.  Jest to bardzo polecana forma oszczędzania, ponieważ jest korzysta i bezpieczna jednocześnie.

Jeżeli chcesz oszczędzać musisz przede wszystkim przestać ograniczać się do jednego banku. Warto zainteresować się co oferują inne banki, przeanalizować ich oferty, porównać je ze sobą i wybrać tę, która jest najbardziej korzystniejsza i dzięki której zaoszczędzimy najwięcej pieniędzy.

Istnieją różne formy oszczędzania pieniędzy, lokaty, konta oszczędnościowe, obligacje, „skarpetki i słoiki”, jednak myślę, że najważniejsze są wytrwałość i konsekwencja w odkładaniu naszej gotówki. Ważne jest również to aby planować wydatki, rozpisywać tzw. budżet. Wtedy łatwiej będzie nam kontrolować nasze wydawanie pieniędzy i odłożyć pewną sumę. Warto też odkładać pieniądze zaraz po wypłacie – nie pod koniec miesiąca jak to robi większość, ponieważ po drodze możemy spotkać parę niespodziewanych ale oczywiście nie aż tak koniecznych wydatków i na koniec miesiąca możemy nie mieć tyle pieniążków ile chcieliśmy odłożyć.

 

 

Może Ci się również spodoba