E-kantor- transakcja walutowa przez internet.

Kupno, sprzedaż bądź wymiana waluty, jest najczęściej kojarzona z potrzebą udania się do tradycyjnego kantoru czy skorzystania z transakcyjnych usług banku. W obu przypadkach wiąże się to ze stratą czasu, jak i pewnej sumy pieniędzy. Placówki finansowe oferując możliwość przewalutowania ustalają osobną marżę, która wpływa na różnicę cenową między kupnem, a sprzedażą (tzw. spread). Sytuacja ta odbija się niezyskownie na klientach, którzy szukają innych rozwiązań alternatywnych.

Mała opłacalność kantorów stacjonarnych przyczyniła się do rozwoju innych o wiele korzystniejszych źródeł. W dobie internetu i szeroko rozwiniętych technologii nie mogło się obyć bez ich wykorzystania także w tym obszarze. Mimo tego, że wymiana waluty z wykorzystaniem sieci istnieje w Polsce od nie tak dawna, to na chwilę obecną jest rozwinięta w szerokim zakresie. Klienci dostrzegając możliwość szybkiego, a co najważniejsze opłacalnego transferu obcej waluty coraz częściej decydują się na kantory internetowe. Wymiana walut przy użyciu e-kantoru jest nie tylko wygodą ale także dobrym sposobem na oszczędzanie.

Jak dokonać wymiany?

Pierwszym krokiem jest założenie konta walutowego w oddziale banku, w którym środki są przechowywane. Bez posiadania tego typu rachunku przelanie środków do e-kantoru jest praktycznie niemożliwe, a jego założenie jest przeważnie darmowe. Kolejnym jest rejestracja w serwisie internetowym, bądź platformie wymiany społecznościowej. Proces rejestracji nie jest skomplikowany i trwa zaledwie kilka minut. Po zamieszczeniu danych jak i informacji odnośnie rachunków bankowych należy zasilić tzw. wirtualny portfel, środkami z konta bankowego. Po wykonaniu tych czynności można przejść do przeprowadzania transferu, którego opcji jest kilka. Wymieniając walutę przy użyciu kantoru internetowego bądź platformy wymiany na początku należy określić jednostkę walutową oraz jej kwotę, a na koniec zatwierdzić transakcje. Wadą pierwszego wariantu jest brak możliwości negocjacji kursu wymiany, a obrót gotówką następuje po kursie oferowanym przez daną firmę. W przypadku platform społecznościowych to użytkownik ustala kurs po jakim chce dokonać wymiany, a system dobiera odpowiedną opcję z pośród wystawionych przez użytkowników. Może zdarzyć się tak, że propozycja kursu nie pokryje się ofertą drugiego odbiorcy, wtedy czas oczekiwania wydłuża się do momentu, w którym system znajdzie stosowną ofertę. Serwis ten nie uczestniczy bezpośrednio w całym procesie, ponieważ pełni tylko rolę pośrednika, jednak dzięki takiej platformie kupno, sprzedaż czy wymiana waluty może być znacznie tańsza, od dokonywania wymian z użyciem e-kantoru.

Czas i koszty transakcji.

W większości kantorów czy platform internetowych, przelewy zwrotne realizowane są od 5 do 30 minut, a cała długość procesu zależy oczywiście od wybranej oferty oraz tego z jakimi bankami dana platforma współpracuje. Czas przewalutowania może się wydłużyć w godzinach nocnych jak i w dniach ustawowo wolnych od pracy. Mimo całodobowej działalności e-kantorów instytucje finansowe realizują przelewy tylko w dni robocze.

Koszt takiej usługi jest uwarunkowany wymogami danego serwisu. Założenie jak i prowadzenie konta w e-kantorze jest oczywiście bezpłatne. Przeprowadzenie transakcji walutowej tj. wymiana, kupno czy sprzedaż na większości platform również nie jest objęta opłatami. Po raz kolejny ważną kwestią jest to, z jakimi bankami współpracuje dany kantor internetowy ponieważ dokonywanie transferu jest darmowe. Jeśli instytucja nie działa w porozumieniu z serwisem wymiany, opłaty i prowizje od transakcji pobiera zgodnie z wewnętrznym cennikiem.

Wymiana walut, a bezpieczeństwo?

Podobnie jak w bankowości elektronicznej, kantory internetowe stosują wielostopniowe zabezpieczenia technologiczne oraz posiadają protokoły SSL chroniące przed przesyłaniem szyfrowanych informacji, a także złośliwym oprogramowaniem . Kolejnym istotnym elementem jest ochrona danych osobowych, której procedury są dokładnie przestrzegane oraz kontrolowane przez Urząd Głównego Inspektora Danych Osobowych, tym samym kantory nie mają prawa do udostępniania informacji o użytkownikach. Ponadto wszelkie transakcje objęte są monitoringiem ze strony pracowników, których zadaniem jest zatwierdzanie dokonywanych przez klientów operacji. Istnieje również szereg innych zabezpieczeń, a najczęściej stosowanymi są kody SMS-owe bądź e-mailowe, które służą do potwierdzenia transakcji. Jednym z najbardziej aktualnych i popularnych możliwości weryfikacji przez potencjalnych użytkowników są media społecznościowe. Dzięki istnieniu różnych portali można zapoznać się opiniami osób, które z takich usług skorzystały, a tym samym potwierdzić wiarygodność e-kantoru. Mimo tego, że nie istnieją regulacje prawne uściślające funkcjonowanie e-kantorów, to nie należy obawiać się nieprawidłowości w ich pracy. Każdy kantor posiada wpis do Rejestru Działalności Kantorowej i stosuje się wobec niego takie same przepisy jak w przypadku działalności kantorów stacjonarnych.

Kantory internetowe to jak do tej pory najpopularniejszy sposób na dokonanie wymiany walut oraz innych czynności pokrewnych. Jest rozwiązaniem korzystnym nie tylko dla indywidualnych klientów ale również dla przedsiębiorców. Wymiana waluty w takiej formie, dzięki wyłączeniu opłaty za przewalutowanie pozwala na znaczne zredukowanie kosztów, a co za tym idzie na możliwość zaoszczędzenia.

Może Ci się również spodoba

2 komentarze

  1. Karol pisze:

    Największą zaletą e-kantorów jest fakt, że można wymienić pieniądze na każdą inną walutę . Nie raz i nie dwa miałem problem w stacjonarnym kantorze z wymianą waluty bo akurat takiej nie mieli ( nie wiem od czego to zależy ) i musiałem szukać w kolejnych kantorach. Tak więc możliwość przewalutowania z pozycji komputera jest bardzo pomocna

  2. Artur pisze:

    Szybka i bezpieczna wymiana walut. Ceny walut rzeczywiście są atrakcyjne