Jak wybrać dobre ubezpieczenie komunikacyjne?

Co jest ubezpieczenie komunikacyjne?

Ubezpieczenie komunikacyjne, jest to jeden z podstawowych filarów, które zaliczają się do ubezpieczeń majątkowych. Wraz z ustawą, która została określona 23 maja 2003 roku, jest to ubezpieczenie obowiązkowe, dla każdego przyszłego kierowcy bądź właściciela wybranego pojazdu, transportu komunikacyjnego.

Jakie wyróżniamy grupy ubezpieczeń?

Obecnie wyróżniamy dwa ubezpieczenia wybierane przez Polaków. Możemy je dodatkowo podzielić na ubezpieczenie obowiązkowe oraz dodatkowe, na które kierowcy decydują się indywidualnie.
Najpopularniejsze ubezpieczenie tzw. OC to nic innego jak ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej i jest to obowiązkowe ubezpieczenie, które musi posiadać każdy nabywca pojazdu. Daje ono pełną ochronę ubezpieczeniową, gdy osoba ubezpieczająca swój pojazd będzie zmuszona pokryć koszty naprawy pojazdu, które zostało przez nią poszkodowane.
Mniej popularne jest natomiast ubezpieczenie AC tzw. autocasco. Jego priorytetem jest ochrona pojazdu mechanicznego przed wydarzeniem losowym, które związane jest z kradzieżą, zniszczeniem, uszkodzeniem oraz ewentualnej kradzieży asortymentu, który był zawartością samochodu.

Minicasco

Minicasco to dodatkowa propozycja ubezpieczenia pojazdu, jaką może złożyć doradca ubezpieczeniowy. Dotyczy ona i wyłącznie posiadaczy samochodów ze starszego rocznika i porusza się na obszarze całkowitych strat, czyli tych, które przekroczą 70% wartości zniszczonego modelu auta. Sama opłata za ten moduł ubezpieczenia jest niska w porównaniu z popularnymi ubezpieczeniami samochodów, więc kierowcy często się na nie decydują, natomiast minus minicasco jest taki, że jeśli zniszczenie samochodu podczas wypadku wyniesie mniej niż określony procent, trzeba straty pokryć z własnego portfela.

Cena ubezpieczenia

Na samą cenę składki za ubezpieczenie wpływa wiele wariantów. Między innymi na kwotę, jaką będziemy musieli ponieść za ubezpieczenie jest wartość pojazdu, na który się decydujemy – im droższe auto, tym droższe ubezpieczenie. Nie musimy się jednak martwić, ponieważ wycena pojazdu leży w kompetencjach ubezpieczyciela, jednak warto dopilnować, by rzeczywista cena samochodu była wiarygodna w naszym przekonaniu i na spisanej umowie z ubezpieczycielem. Mimo wszystko nie warto targować się do ostatniej chwili z kwotą za ubezpieczenie, ponieważ odszkodowanie jakie otrzymamy, gdy spowodujemy wypadek jest zależne przede wszystkim od ceny składki i wartości samochodu.

Młodzi kierowcy – droższe ubezpieczenie

Jak wiadomo nie od dziś, osoby młode, które dopiero zaczynają przygodę ze swoim pierwszym samochodem zmuszeni są do wyższej opłaty za ubezpieczenie. Wydaje się to paradoksem, ponieważ w wielu przypadkach osoby młode nie posiadają wysokich środków na takie inwestycje, natomiast wywodzi się to z przekonania, że “żółtodzioby” w zakresie kierownicy są bardziej narażeni między innymi stłuczki na drodze. Z tego tytuły sama kwota za ubezpieczenie jest o kilkanaście-kilkadziesiąt procent wyższa niż w przypadku osoby starszej, jednak zredukowania samej składki może być niższa w zależności od wkładu własnego.

Czego mogę się spodziewać wykupując ubezpieczenie?

Przed samym wykupieniem polisy ubezpieczeniowej warto dobrze wypytać doradcę o wszystkie za i przeciw, a przede wszystkim czego warto unikać, aby nie napotkać na odmowę ewentualnego odszkodowania. Popularne odmówienie wypłacenia odszkodowania następuje w przypadku, gdy umyślnie spowodujemy wypadek, będziemy prowadzić samochodów pod wpływem alkoholu lub gdy będziemy poruszać się pojazdem niesprawnym z punktu widzenia technicznego. Są to podstawowe warianty, w których musimy się pogodzić z nieotrzymaniem odszkodowania. Mimo wszystko przypadków może być dużo więcej, w których pozostaniemy skazani na pastwę losu, gdy popełnimy błąd na drodze, więc warto dobrze się zorientować nim uzyskamy status kierowcy.

Jak ustalić wysokość spowodowanej szkody?

O tym warto porozmawiać z ubezpieczyciel, ponieważ od niego zależny jest sposób, w jaki rozlicza wyrządzenie szkody. Może w tym wypadku spodziewać się dwóch rozwiązań, pierwsze z nich polega na rozliczeniu, na podstawie rachunku, który dostaniemy od warsztatu, w którym naprawialiśmy uszkodzony pojazd. Drugi sposób to wyceną, jaką ustali nam sam ubezpieczyciel. Jest to dość popularna metoda wśród właścicieli starszych modeli aut, bowiem mniej kosztuje i pochłania mniej czasu na ustalenie szczegółów.

Może Ci się również spodoba