Dlaczego warto wykupić ubezpieczenie kosztów odwołania imprezy turystycznej

Jeśli kiedykolwiek przytrafiła Ci się sytuacja, że musiałeś przedwcześnie zrezygnować z wymarzonych wakacji albo z samego biletu lotniczego zagranicę z przyczyn losowych, które nie zależały od Ciebie, a popsuły Ci najbliższe kilka dni Twojego życia, a gdyby tego było mało, nie otrzymałeś za to żadnego odszkodowania to poniższy artykuł jest właśnie z przeznaczeniem dla Ciebie!

Planowanie urlopu wakacyjnego

W związku ze zbliżającymi się wakacjami, wielu z nas już teraz organizuje swoje wakacje, udając się do biura podróży i kupując wyjazd/wylot zagraniczny z kilku miesięcznym wyprzedzeniem. Głównie dlatego, że możemy spodziewać się sporych zniżek, kupując lot np. na Majorkę już teraz, choć nie tylko – najczęściej wakacje na przyszły rok planujemy już z rocznym wyprzedzeniem, żeby zaspokoić własne potrzeby w zakresie komfortu mentalnego i zacząć pomału gromadzić oszczędności. Jednak planowanie wakacji, z tak długim wyprzedzeniem kryje pod sobą wiele negatywnych rozwiązań, które z przyczyn losowych mogą w ostatniej chwili pokrzyżować naszą ideę. Niemniej jednak, również i na taką okoliczność można się ubezpieczyć.

Czy jest możliwość ubezpieczenie kosztów rezygnacji z udziału w imprezie turystycznej?

Oczywiście, że tak! Każde biuro turystyczne obecnie posiada ubezpieczenie wpłaconej kwoty na wymarzone wakacje, w przypadku nagłej i niespodziewanej rezygnacji. Może akurat na nas trafić pech, który spowoduje, że ktoś z naszych bliskich będzie ofiarą wypadku lub inna przyczyna losowa spowoduje, że będziemy zmuszeni nagle odwołać wakacje.

W takim przypadku ubezpieczyciel jest zobowiązany pokryć koszty z przyczyn zupełnie nie zależnych od nas.

Jakie sytuacje gwarantują uzyskanie ubezpieczenia związanymi z kosztami rezygnacji?

Jest kilka powodów, które jasno wskazują na to, że ubezpieczyciel jest zobowiązany do pokrycia kosztów, gdy zrezygnujemy przedterminowo z wakacji. Ustanawia je OWU, czyli Ogólne Warunki Ubezpieczenia każdej firmy, a w ich skład wchodzi:

 

  • zdarzenie losowe, np. pożar, tornado, huragan, powódź, które spowodowały utraty do tego stopnia, że klient nie jest wstanie skorzystać z urlopu zagranicznego,
  • nieszczęśliwy wypadek, np. śmierć, nagłe i poważnie zachorowanie klienta wykupującego pobyt zagraniczny lub członka jego rodziny, przedwczesny poród,
  • utrata pracy lub zmiana pracy, która powoduje, że obecnie posiada się status osoby bezrobotnej.

Kiedy możemy się spodziewać, że nie otrzymamy ubezpieczenia kosztów rezygnacji z wakacji?

 

  • w przypadku upadłości organizatora, biura podróży,
  • w przypadku istniejących przeciwwskazań lekarskich, które przesądzają, że klient nie powinien udać się do zagranicznego kraju, np. podwyższone ciśnienie, astma,
  • w momencie, gdy dane biuro podróży przedwcześnie ogłosi swoją upadłość.

Czy mogę ubezpieczyć swoich bliskich ubezpieczeniem kosztów rezygnacji?

Naturalnie. Jeśli wybierasz się na wakacje zagraniczne ze znajomymi lub rodziną, to ubezpieczenie w przypadku rezygnacji z wakacji obejmuje wszystkie osoby, które zostaną zgłoszone do rezerwacji.

Kiedy zalecane jest wykupienie ubezpieczenia kosztów rezygnacji?

Przede wszystkim ubezpieczyciel doradzi, że można je wykupić maksymalnie 7 dni po terminie podpisania umowy wylotu zagranicznego, czyli od daty wykupienia wakacji i biletu zagranicznego, natomiast trzeba pamiętać o tym, by zakupić je najpóźniej dzień przed rozpoczęciem imprezy.

Całkowi kwota ubezpieczenia wynosi około (w zależności od oferty biura podróży lub innego organizatora wycieczki) 3 procent.

Czy wszystkie biura ubezpieczeniowe mają w swojej ofercie ubezpieczenie kosztów rezygnacji z wakacji zagranicznych?

Oczywiście, aby klient czuł komfort decydując się na dany urlop zagraniczny oraz, żeby instytucja ubezpieczeniowa mogła prawidłowo funkcjonować, jest zobligowana do posiadania w swojej ofercie omawianego ubezpieczenia.

Na rynku ogólnopolskim jest to popularne ubezpieczenie, wybierane przez Polaków głównie w takich biurach jak Allianz, Gothaer czy Europa.

Może Ci się również spodoba