Czy warto inwestować w obligacje dziesięcioletnie?

Wypłaty Polaków są coraz niższe, dzisiejsze emerytury nie są w stanie utrzymać dotąd utrzymywanych przez nas standardów. W jaki sposób więc zabezpieczyć się na taką ewentualność? Jak zdobyć dodatkowe środki? Najlepszą formą będą obligacje dziesięcioletnie. Jednak czy warto w nie inwestować? I na czym tak naprawdę to polega?

 

Coraz częstszym problemem są dla nas kwestie finansów. Zastanawiamy się jak o nie zadbać, jak je powiększyć, a przede wszystkim w co inwestować? Chcielibyśmy powiększyć swój kapitał, umieścić je w korzystnym dla nas miejscu, jednak nie wiemy jak ? Obligacje dziesięcioletnie mogą zmienić wszystko i ulepszyć nasze życie.

 

Obligacje dziesięcioletnie- czyli dokładnie…

 

Obligacje dziesięcioletnie nazywane są również obligacjami emerytalnymi ( EDO). Są to przede wszystkim papiery dłużne, które przedstawiane są przez państwa, miasta, gminy,     a także przedsiębiorstwa. Emitent sprzedaje te papiery, oświadcza, że następnie je odkupi, gdy upłynie wartość tych papierów, a na końcu wypłaci odsetki. Musimy również wiedzieć, że obligacje emerytalne są bezpieczne, długotrwałe ( dziesięcioletnie), ale przede wszystkim oszczędnościowe. Każda z obligacji ma swój symbol, który ma za zadanie określać rodzaj obligacji oraz miesiąc i rok wykupu. Obligacje sprzedawane w miesiącu marcu, roku 2016 to EDO326. EDO to jak już się domyślacie skrót od Emerytalne Dziesięcioletnie Obligacje. Natomiast 03 jest to miesiąc wykupu ( marzec) a 26 jest to rok wykupu, czyli 2026 rok.

Należy również znać wszystkie cechy tego rodzaju obligacji. Najistotniejsze jest to, że ich cena sprzedaży jest stała, wynosi tylko 100 zł. Oprocentowanie EDO jest natomiast zmienne. Podczas pierwszego rocznego okresu odsetkowego, oprocentowanie wynosi 2,50%. Jednak już w kolejnych, wyliczane jest jako suma inflacji i marży odsetkowej.

Warto inwestować?

Zwracając uwagę na to, że nasze emerytury są coraz niższe, oczywiście, że inwestycja w obligacje emerytalne jest opłacalna. Jeżeli zastanawiasz się nad tym, czy lokować swój kapitał- to niepotrzebnie. Obligacje są najlepszym sposobem na zabezpieczenie swojej przyszłości a także na stabilizację finansową. Jest również, jak już wspominałam, kolejną formą oszczędzania pieniędzy. Obligacje dziesięcioletnie są najkorzystniej oprocentowanymi obligacjami Skarbu Państwa. Jeżeli boisz się zaryzykować, obligacje te zapewniają Tobie bezpieczną formę inwestowania. Dzięki takiej formie oszczędzania, otrzymujemy gwarantowany zysk. W jaki sposób? Skarb Państwa dostarcza nam gwarancję wypłaty zainwestowanych przez nas pieniędzy również z naliczonymi odsetkami. Ofert jest mnóstwo, dlatego zdecydowanie każdy może znaleźć coś dla siebie. Inwestując w obligacje dziesięcioletnie, mamy możliwość dokonywania wpłat i wypłat kiedy tylko chcemy, nie tracąc przy tym odsetek.

Aby kupić obligacje emerytalne musisz…

Przy zakupie obligacji, najważniejszy jest rachunek rejestrowy. Musisz wiedzieć, że obsługę tego rachunku prowadzi Bank PKO BP. Jednak nie musisz się obawiać. Zakładanie   w tym banku konta osobistego lub wiązanie się z nim w jakikolwiek sposób, aby lokować pieniądze w obligacje- nie jest konieczne. Jeżeli chcesz zainwestować, nie musisz posiadać konta akurat w Banku PKO BP. Ucieszy Cie pewnie fakt, że nie musisz również pojawiać się w oddziale. Od niedawna, obligacje emerytalne możemy kupić na kilka sposobów:

– przez telefon

– przez Internet

– ostatecznie w placówce PKO BP

Wykupienie obligacji dziesięcioletnich jest także możliwe w ramach IKE. Jest to indywidualne konto emerytalne, czyli trzeci filar polskiego systemu emerytalnego. Takie konto pozwala uniknąć pokrywania kosztów podatku Belki.

Jeśli nie dotrzymamy umowy…

W przypadku tego rodzaju obligacji, nie musimy się obawiać jeśli nie dotrzymamy warunków umowy. Ze względu na to, że obligacja jest dziesięcioletnia, długoterminowa, zmiana naszego zdania jest bardzo dużym prawdopodobieństwem. Możliwy jest tzw. przedterminowy wykup. Bardzo korzystny jest właśnie wykup przez IKE, ponieważ nie poniesiemy dodatkowych opłat, w razie przedwczesnego wykupienia obligacji.

 

Reasumując, inwestowanie w obligacje dziesięcioletnie jest dla nas korzystne              i opłacalne. Lokowanie w nich swoich pieniędzy urozmaica nasze portfele, stabilizuje naszą sytuację finansową a przede wszystkim zabezpiecza naszą przyszłość. Możemy w każdej chwili je wykupić, a co najważniejsze możemy dzięki tym obligacjom wiele zyskać. Sami powiedzcie- czy nie jest to szansa, na lepsze jutro?

Patrycja Skubisz

 

Może Ci się również spodoba