Jak bezpiecznie wynająć mieszkanie?

Wynajęcie własnego mieszkania to bardzo duże wyzwanie, zadanie wymagające podjęcia wielu przygotowań i zrealizowania zadań, które zapewnią nam dobry interes, ale także spokojną głowę.

Zazwyczaj lokale wynajmuje się osobom obcym, nie rodzinie – to stwarza spory problem i dlatego musimy pamiętać o kilku kwestiach, które są bardzo istotne.

Przede wszystkim – przed wynajęciem komuś swojego mieszkania lub domu musimy go dokładnie sprawdzić. Co to znaczy sprawdzić? Praktycznie wszystko, bo tutaj nie ma zbyt wielu ograniczeń. Sprawa jest na tyle poważna, że powinniśmy o swoim lokatorze wiedzieć jak najwięcej. Najpierw wymaga się sprawdzenia tożsamości najemcy, najlepiej przy pomocy dwóch dokumentów – dowodu i np. prawa jazdy. Warto także skorzystać z systemu Dokumenty Zastrzeżone, który udostępnia listę dokumentów skradzionych, a także z Biura Informacji Kredytowej (BIK).

Od najemcy wymagane jest okazanie zaświadczenia o stałych dochodach albo innego dokumentu, który da właścicielowi pewność, że dana osoba jest wypłacalna. Warto wiedzieć czym lokator zajmuje się zawodowo, czy ma rodzinę, jak spędza czas (czy jest np. imprezowiczem czy domatorem), jakie ma zainteresowania i dlaczego chce zamieszkać w danym mieście. Bardzo przydatne mogą być też referencje od poprzednich właścicieli. Oprócz zniszczeń wyrządzonych w lokalu, nieterminowość opłat jest drugim największym zagrożeniem, dlatego warto się przed nią jak najlepiej zabezpieczyć.

Kolejno powinno się sformułować umowę. O czym trzeba pamiętać przede wszystkim? O tym, żeby najemcami zostali WSZYSCY pełnoletni przyszli zamieszkujący. To pomoże uniknąć przykrych i trudnych sytuacji, które mogą mieć miejsce jeśli najemca przestanie opłacać czynsz. Umowa musi być podpisana na określony, konkretny czas. W jej treści zawarte muszą być wszystkie dane obu stron – właściciela i lokatora. A także dane dotyczące przedmiotu najmu – jego powierzchnia, liczba pomieszczeń, kondygnacja, dokładny adres. Ponadto przeznaczenie przedmiotu najmu, okres na jaki zostaje zawarta umowa i okres jego wypowiedzenia. I oczywiście – wysokość kaucji i ewentualnej kaucji wraz ze sposobem i terminem zapłaty. Kaucja to zazwyczaj wysokość miesięcznego czynszu, maksymalnie jego dwunastokrotność. Ważne też, żeby wysokość czynszu była nie tylko jego zwrotem za inwestycję.

Ważne jest sporządzenie protokołu o stanie mieszkania i stanie liczników w momencie przekazania go najemcy. Dobrze jest dołączyć do niego zdjęcia. Taki spis to przede wszystkim informacje o stanie ścian, okien, podłóg i mebli. Im bardziej szczegółowy dokument tym lepiej, to pozwoli w przyszłości szybciej i sprawniej dojść do ewentualnych powodów uszkodzeń cz wybrakowań. Podobny spis powinno się sporządzić po okresie najmu, z tych samych powodów. Warto także od czasu do czasu po prostu umówić się z lokatorem na zobaczenie mieszkania i skontrolowanie jego stanu.

W polskim prawie (Ustawa o ochronie praw lokatorów) więcej praw niż obowiązków posiada najemca, mniej niestety właściciel, dlatego bardzo ważne jest sporządzenie i podpisanie dobrze sformułowanej umowy. Umowa najmu powinna oczywiście zabezpieczać interesy obu stron. Każda ze stron powinna posiadać swoje prawa i obowiązki. Szczególnie ważne jest naznaczenie granicy odpowiedzialności finansowej i kosztów ponoszonych przez obie strony w związku z utrzymaniem nieruchomości. Chodzi o wyznaczenie strony opłacającej czynsz, opłaty za wodę, prąd, gaz czy media. Jeśli mamy wątpliwości co do prawidłowości umowy warto skonsultować się z kimś bardziej kompetentnym np. pośrednikiem rynku nieruchomości.

Ostatnią kwestią jest odpowiednie przygotowanie mieszkania przed wynajmem. Warto zainwestować w podstawowe sprzęty AGD i RTV których w mieszkaniu brakuje, a także odświeżyć je lub wyremontować, jeśli lokal tego wymaga. To pozwoli zwiększyć wysokość kaucji.

Jak widać wynajęcie mieszkania to dość poważna i pracochłonna operacja, ale jest tego warta, ze względu na długofalowe finansowe korzyści.

przy przekazaniu mieszkania sporządź protokół o stanie mieszkania, wartości liczników i wyposażenie mieszkanie wraz ze stanem w jakim obecnie się to wyposażenie znajduje i warto też zrobić zdjęcia mieszkania i jego wyposażenia

Warto od czasu do czasu zorientować się jak wygląda wynajmowany lokal np. pod pretekstem osobistego odbierania czynszu. Więcej ostrożności nie zaszkodzi.

Może Ci się również spodoba