Kredyt oddłużeniowy- nowy start, druga szansa.

Życie nie jest takie proste, jak nam się to wcześniej wydawało. Ze wszystkich sił, staramy się funkcjonować bez żadnych kredytów. Bardzo często jednak przegrywamy, znajdujemy się w sytuacji bez wyjścia i niestety decydujemy się na pożyczkę. Zaciągasz kolejne kredyty na spłatę pierwszego. I nawet nie wiesz kiedy doszło do tak wielkich długów. Co w takim przypadku zrobić? Jak to wszystko spłacić? A przede wszystkim jak i za co dalej żyć, kiedy dla banków przestaliśmy być wiarygodni?

 

Na czym polega kredyt oddłużeniowy?

Nie wiem czy ktokolwiek kiedyś o tym słyszał, ale istnieje coś takiego jak kredyt oddłużeniowy, nazywany również konsolidacyjnym. Kredyt ten, ma przede wszystkim pomóc osobom, które znalazły się w tragicznej sytuacji finansowej. Kredyt oddłużeniowy, ma na celu pomóc tym osobom spłacić poprzednie kredyty. Zazwyczaj nie płacimy rat z kilku różnych powodów: nieprzemyślana decyzja o braniu pożyczki, wypadek losowy, utrata pracy, czy problemy zdrowotne. Nie zdawaliśmy sobie po prostu sprawy z tego, że nie będziemy     w stanie spłacać zadłużenia. W takich wypadkach, kołem ratunkowym jest właśnie kredyt oddłużeniowy.

 

Jak działa kredyt oddłużeniowy i w jaki sposób może on nam pomóc?

 

Kiedy nie możesz wziąć już kolejnej pożyczki- nie banki, ale firmy poza bankowe mogą udzielić wam kredytu oddłużeniowego. Firmy te, spłacają wszystkie, zaciągnięte przez was dotąd pożyczki lub wpłacają na Twój rachunek potrzebną kwotę. Należy zaznaczyć, że firmy te podejmują się wielkiego zadania i ryzyka, udzielając pożyczki ludziom z trudną sytuacją finansową. Dlatego należy dokładnie czytać umowy, jakie podpisujemy, ponieważ czasem taka pomoc może nas dużo kosztować. Na szczęście, zgodnie z prawem, klient może odstąpić od umowy w ciągu 14 dni, nie musząc przy tym podawać przyczyny. Zazwyczaj osoby, które korzystają z takiego kredytu,  nie mogą pożyczyć już żadnych pieniędzy z banku, ponieważ są niewiarygodni. Dlatego firmy poza bankowe, pożyczają pieniądze z własnego budżetu.

Minusem takiej pomocy, jest jednak koszt tego oddłużania. Skoro firma jest               w stanie spłacić nasze długi, pomimo tego, że my nie potrafimy tego zrobić, musi być jakiś haczyk. Pułapką mogą być niewyobrażalne odsetki, wysokie prowizje a także opłaty administracyjne. Natomiast, nie obawiajmy się tego, że ktoś chce nas oszukać. Wszystko powinno być zawarte w formularzu, jaki zgadzamy się wypełnić a na końcu podpisujemy. Mamy wybór. To my decydujemy o tym, jak ta nasza sytuacja finansowa się potoczy. Musimy jednak bardzo uważać, aby nie zadłużyć się na dobre. Kredyt oddłużeniowy zapewnia nam niższe comiesięczne raty, ale tak jak mówiłam, wzrost łącznej sumy kosztów tego kredytu jest niewyobrażalny. Musimy również pamiętać o tym, że pieniądze pożyczone z takiej firmy, należy przeznaczyć na taki cel, jaki został ustalony w umowie. Złamanie tego warunku, grozi powstaniem pętli kredytowej. Musimy na to uważać i dokładnie zwracać uwagę na co się zgodziliśmy.

 

Jeżeli posiadasz wartościowy majątek…

Klienci, którzy posiadają jakiś wartościowy majątek ( działkę, samochód, czy mieszkanie), mają bardzo duże szanse na tańsze koszty tego oddłużania. Może to być tzw. zabezpieczeniem pożyczki jaką zaciągamy. Rzecz ta, nie może być jednak w żaden sposób zadłużona. W sytuacji, gdy w księgach wieczystych widnieje już jedna hipoteka, niestety koszty kredytu nie zostaną nam obniżone.

Musimy wiedzieć, że firmy, które zajmują się oddłużaniem naszych pożyczek, dokładnie sprawdzają naszą historię kredytową w BIK-u czyli Biurze Informacji Kredytowej, a także innych rejestrach. Sprawdzają w ten sposób, komu można pomóc a komu niestety nie.

 

Czy opłaca się wziąć kredyt oddłużeniowy?

Kredyt ten, powinien być dla was ostatecznością. Jeśli zadłużyłeś się na tyle, aby skorzystać z tej pomocy, to śmiało. Natomiast jeśli Twoja sytuacja nie jest taka zła, lepiej nie wybieraj takiej opcji. To nie są dodatkowe pieniądze dla Ciebie. Ma to pomóc Tobie wyjść     z długów. Najlepszym rozwiązaniem będzie unikanie pożyczek, jednak oczywiście czasem nie jest to realne. Kredyt oddłużeniowy jest wielkim ryzykiem, nie jest opłacalny, ponieważ jest to kolejna pożyczka, która spłaca poprzednie długi. Natomiast większość z nas, chcąc uratować swoją sytuację, zazwyczaj nie zwraca uwagi na jakiekolwiek warunki zapisane       w umowie.

Patrycja Skubisz

 

Może Ci się również spodoba