Umowa zlecenie a kredyt – Czy każdy może otrzymać kredyt?

Chcesz zainwestować w nowe mieszkanie lub wakacje, jednak Twoje oszczędności nie wystarczają? Pracujesz na czas określony i zastanawiasz się czy możesz wziąć kredyt? Większość z nas, niestety rezygnuje z tej szansy, pod pretekstem strachu czy niewiedzy, jednak prawda jest taka, że osoby posiadające tzw. śmieciowe umowy, mają możliwość skorzystania z pożyczki. Aczkolwiek jest wiele warunków, które muszą zostać spełnione.

Prawdopodobnie nie wiedzieliście o tym, lub od razu założyliście, że się nie uda, natomiast osoby posiadające umowę na czas określony, zdecydowanie mają możliwość skorzystania z kredytu. Istnieją jednak pewne reguły, warunki, które musimy zrealizować. Niestety, bardzo często zdarza się, że wymagania sformułowane przez poszczególne banki, są dla niektórych klientów niemożliwe do wykonania. Każdy bank przedstawia zarówno inne oferty jak i zasady. Podobnie jest z braniem pożyczki. Kryteria, które musisz spełniać, jeśli posiadasz niestabilną umowę, są skomplikowane. Przed podjęciem decyzji upewnij się, który bank ma najkorzystniejszą ofertę właśnie dla Ciebie.

Jaki kredyt wybrać?

Kliknij i sprawdź ranking kredytów gotówkowych przygotowany przez ekspertów.

 

Umowa zlecenie – jakie warunki muszę spełniać aby otrzymać kredyt?

Jeżeli już zdecydowałeś się na jedną z proponowanych Tobie ofert, musisz pamiętać o tym, że oceniany będzie przede wszystkim czas, w którym zacząłeś pracować oraz okres na jaki masz podpisaną umowę. To jest bardzo ważne, ponieważ nie otrzymasz kredytu, jeżeli dopiero zaczynasz pracę, lub pracujesz zaledwie kilka dni. W takiej sytuacji, nie jesteśmy dla banku wiarygodni. Chcąc się zapożyczyć, nasze dochody muszą być stabilne. Dlatego istotne jest to, ile pracujemy w danym miejscu i czy za kilka miesięcy nadal będziemy wypłacalni. Minimalnym okresem, jaki musimy przepracować, są trzy miesiące, jednak zazwyczaj banki wymagają dłuższego stażu pracy.

Podczas brania kredytu, pracownik banku sprawdza przede wszystkim jakie są nasze dochody miesięczne, czy mamy już zaciągnięte lub spłacone pożyczki w innych bankach, oblicza nasze koszty utrzymania, co najważniejsze, rodzaj naszej umowy i długość stażu. Zazwyczaj procedury trwają długo a ocena jest rygorystyczna co sprawia, że wiele osób rezygnuje i nie podejmuje próby. Jednak nie warto się poddawać ani winić banki za badanie naszej sytuacji finansowej. Jest to tzw. ostrożna ocena perspektyw. Wielkim ułatwieniem, będzie posiadanie dokumentu od swojego pracodawcy, który potwierdzi nasz staż pracy oraz, że umowa będzie przedłużona w przyszłości. Taki dokument nazywany jest listem intencyjnym. Jednocześnie, będzie to rodzaj zabezpieczenia, zarówno dla nas jak i danego banku.

Czy otrzymam kredyt posiadając umowę na okres próbny?

Kredytu nie otrzymamy, posiadając umowę na okres próbny. Jeżeli jesteśmy zatrudnieni na podstawie umowy na okres próbny, należy wstrzymać się z wnioskiem o kredyt, ponieważ nie zostanie on rozpatrzony. Bank w takim przypadku, nie ma gwarancji, czy pozostaniemy w obecnym miejscu pracy i czy będziemy w stanie spłacić zaciągnięty kredyt. Co ważne, okres próbny wliczany jest w staż pracy.

Jeżeli nie jesteśmy nigdzie zatrudnieni, ale posiadamy rentę bądź emeryturę, możemy ubiegać się o pożyczkę. Natomiast tak jak we wcześniejszych przypadkach, tak i tutaj, będą potrzebne konkretne dokumenty:

– decyzja o przyznaniu renty na stałe

– dokument określający jej wysokość

Posiadając umowę na czas określony możesz pożyczyć więcej

Ciekawostką, o której należałoby napisać, jest fakt, że osoby posiadające umowę na czas nieokreślony, mają możliwość pożyczenia większej kwoty. Dlaczego tak jest? Według banku, osoba ta jest stabilna finansowo i ma większe szanse na regularne spłacanie rat. Nie chodzi tu o dyskryminację innych a o zwykłą ostrożność. Klient z umową na czas określony dostanie mniejszą kwotę, ze względu na wątpliwości jakie posiadają banki i mniej korzystną ocenę wiarygodności kredytowej. Środki ostrożności stosowane są również wobec osób z umową o dzieło oraz zlecenie.

Czy każdy może wziąć kredyt?

Okazuje się, że nie do końca. Kredyt jest bardzo dużym obciążeniem finansowym. Tak naprawdę, na pożyczkę mogą zdecydować się jedynie osoby, które są przekonane, że będą w stanie spłacić cały dług wraz z odsetkami w określonym terminie. Jeżeli nie zarabiasz odpowiedniej sumy pieniędzy, nie powinieneś decydować się na pożyczkę ponieważ nie będziesz w stanie oddać pożyczonych pieniędzy i łatwo możesz wpaść w tzw. spiralę zadłużenia. Wiesz również, że będąc pierwszy dzień w nowej pracy, nie otrzymasz kredytu.

Autor tekstu: Patrycja Skubisz

Może Ci się również spodoba