Kredyty - Ranking Kredytów Gotówkowych - wybierz najtańszy kredyt gotówkowy

Nie istnieje jedna definicja, która wyjaśniłaby jaki jest najlepszy kredyt gotówkowy. Nie zawsze najtańszy kredyt jest zarazem najlepszy, dlatego zanim dokonasz wyboru odpowiedz sobie na pytanie, czego tak właściwie potrzebujesz. Ranking kredytów i pożyczek gotówkowych rozwieje wątpliwości i ułatwi wybór właściwej oferty.

Kredyt gotówkowyZ pewnością, jak dla większości kredytobiorców, najważniejszym kryterium decydującym o atrakcyjności kredytu będzie jego koszt. Wybranie najlepszej opcji wymaga dokładnego prześledzenia dostępnych ofert, dokonania obliczeń oraz zastanowienia się na czym najbardziej Ci zależy. Poniższy ranking kredytów został przygotowany na przykładzie osoby, która ubiega się o kredyt w wysokości 10 000 zł, wybiera raty równe i dwu letni okres spłaty oraz deklaruje chęć skorzystania z innych produktów banku w celu obniżenia oprocentowania. Jeżeli chcesz sprawdzić propozycje banków dla innej kwoty, okresu kredytowania a także uwzględniając dodatkowe parametry, przejdź do działu kalkulator kredytowy. Jeżeli szukasz kredytu hipotecznego lub pożyczki sprawdź zestawienie najkorzystniejszych ofert w dziale kredyt.

 

 

Ranking kredytów gotówkowych – ostatnia aktualizacja: 01 kwietnia 2018

 

Millennium Bank

Millenium Bank

    • RRSO: 8,29%
    • Wielkość miesięcznej raty: 452,23 zł
    • Oprocentowanie: 7,99%
    • Prowizja: 0%
    • Ubezpieczenie: Nie

Jak wybrać tani kredyt gotówkowy?

W ostatnim czasie, wiele uwagi poświęca się kredytom gotówkowym i pożyczkom, zwłaszcza tym, które ludzie biorą bez namysłu, pod wpływem impulsu. Wzrost liczby udzielonych kredytów następuje w okresie świątecznym, a także wakacyjnym gdyż wiążą się one z większymi wydatkami przeznaczanymi na zorganizowanie świątecznych przyjęć, zakup prezentów dla bliskich czy wczasy rodzinne. Zwłaszcza wtedy, gdy zachodzi nagła potrzeba posiadania większej sumy pieniędzy, bardzo łatwo wpaść w pułapkę i wziąć kredyt, na który nie tylko nas nie stać ale dodatkowo również obarczony wysokimi kosztami spłaty zobowiązania. Aby tego uniknąć, decyzja musi być poprzedzona dokładnym przemyśleniem czy rzeczywiście kredyt gotówkowy jest jedynym rozwiązaniem oraz analizą dostępnych na rynku produktów.

Na co zwracać uwagę poszukując najlepszej pożyczki?

Nikt nie chce płacić dużo więcej ponad to co pożyczył. Czy to jest jednak możliwe? Okazuje się, że jest. Wymaga jednak spełnienia kilku warunków, które pomogą nam uzyskać najlepszą ofertę. Przede wszystkim, warto zadbać o swoją historię kredytową. Jest to na tyle ważne, że może przesądzić o udzieleniu nam kredytu przez bank. Oczywiście zawsze możemy się w takiej sytuacji zwrócić do innej instytucji finansowej jak parabank, która udzieli nam pożyczki bez zasięgania informacji o kredytobiorcy w BIK. Niestety wiąże się to również z wyższym oprocentowaniem, czego nie chcemy. Dodatkowym atutem będzie dotychczasowe korzystanie z innych produktów bankowych w banku, do którego zwracamy się o udzielenie kredytu, a także zdecydowanie się na zakup dodatkowego produktu lub usługi. Takich ofert możemy znaleźć bardzo dużo na rynku. Wszystkie powyższe działania, będą miały korzystny wpływ na uzyskanie bardzo preferencyjnych warunków. Należy jednak uważać, aby nie okazało się, że nasz początkowo najtańszy kredyt gotówkowy będzie kosztował więcej niż niż sądziliśmy. Do wszystkich ofert należy podchodzić z rozwagą.

W poniższym nagraniu Maciej Samcik tłumaczy dlaczego tak ważne jest szczegółowe analizowanie ofert i pokazuje, że czasami tani kredyt lub pożyczka jest nieco droższa … Warto obejrzeć pomimo, że film jest z 2013 roku a oferta w nim przedstawiona jest już nieaktualna.

Analizuj oferty instytucji finansowych - Maciej Samcik

Oprocentowanie kredytu gotówkowego

Jednym z tych kosztów jest oprocentowanie, na które składa się zmienna stopa referencyjna ( jej wysokość jest niezależna od banku ) oraz marża banku (jej wysokość jest ustalana przez bank i zazwyczaj jest niezmienna w czasie całego okresu kredytowania). Często zdarza się tak, że wysokość marży uzależniana jest od tego jak korzystaliśmy z innych produktów bankowych, np. brak terminowo regulowanych debetów na koncie grozi podwyższeniem marży. Warto dokładnie przeczytać umowę kredytową, gdzie znajdują się wszystkie informacje na temat marży, kar i kosztów związanych z kredytem.

Prowizje przy zaciąganiu kredytu gotówkowego

Kolejnym kosztem przy zaciąganiu pożyczki są prowizje i inne opłaty początkowe. Jest to np. ubezpieczenie na wypadek utraty pracy. Ten koszt ponoszony jest na początku, zaraz po udzieleniu kredytu lub rozbijany na raty i doliczany do rat kredytowych i jednocześnie zwiększający nam wielkość kredytu do spłaty. Największe znaczenie ma przy kredytach na krótki okres, ponieważ w ich przypadku, taka prowizja może nam znacznie podnieść całkowity koszt zobowiązania.

Spread walutowy

Biorąc kredyt gotówkowy w obcej walucie ponosimy również koszty związane ze spreadem walutowym, czyli różnicą między ceną kupna i sprzedaży waluty. Według nowej polityki antyspreadowej, możliwa jest spłata zobowiązania bez ponoszenia Ranking Kredytow Gotówkowychżadnych opłat ze strony banku, bezpośrednio w walucie, w której kredyt ten został zaciągnięty. Nie zmienia to jednak faktu, że warto dokładnie sprawdzić spready w poszczególnych bankach, zanim podejmiemy ostateczną decyzję, wybierzemy i zaciągniemy najtańszy kredyt.

Ubezpieczenie niskiego wkładu własnego

Kolejne koszty, mogą być związane z ubezpieczeniem niskiego wkładu własnego i ubezpieczeniem pomostowym. Te koszty klient poniesie w prawie każdym banku, choć znajdą się i takie banki, które pokryją te koszty same. W przypadku ubezpieczenia niskiego wkładu własnego, to jest ono pobierane w przypadku wkładu niższego niż 20% wartości całej inwestycji, natomiast ubezpieczenie pomostowe to opłata pobierana na czas wpisu hipoteki na rzecz banku udzielającego kredytu. Koszt tych ubezpieczeń warto porównać miedzy poszczególnymi bankami.

Inne opłaty związane z kredytem

Oprócz przedstawionych powyżej, w wielu bankach, klient ponosi również różne opłaty okołokredytowe. W przypadku kredytu hipotecznego, wymagane jest otwarcie konta technicznego, za które nie wymagane są opłaty. Większość banków wymaga jednak skorzystania z dodatkowych, często płatnych produktów bankowych, takich jak konto Premium, karta kredytowa czy obowiązkowe ubezpieczenie na życie. Nasza zgoda lub jej brak może zaważyć na wysokości rat kredytu, dlatego warto odpowiednio wcześniej przeanalizować ranking kredytów, aby wiedzieć, z jakimi kosztami możemy mieć do czynienia po podpisaniu umowy.

Jak wybrać najtańszy kredyt gotówkowy

Jak już zostało wcześniej wspomniane, dla każdego kredytobiorcy ważne jest co innego.  Poszukując pożyczki należy przeanalizować oferty, biorąc pod uwagę cechy takie jak:

• okres kredytowania,
• wysokość oprocentowania w skali roku,
• wysokość marży bankowej,
• wysokość prowizji za przystąpienie do kredytu,
• istnienie ewentualnych opłat towarzyszących udzielaniu kredytu (opłaty za rozpatrzenie wniosku kredytowego )
• wysokość opłat naliczanych klientowi za całościową bądź częściową wcześniejszą spłatę kredytu,
• możliwość skorzystania z karencji w spłacie kredytu,
• wymagane zabezpieczenia spłaty kredytu oraz
• wysokość wymaganych zarobków, do otrzymania pozytywnej decyzji kredytowej.

Każda z powyższych cech będzie wpływała na całościowy koszt kredytu gotówkowego ale także na jego atrakcyjność w oczach kredytobiorcy, dlatego warto dokładnie przeliczyć jaki będzie koszt z uwzględnieniem wszystkich powyższych cech.

Czy każdy może otrzymać kredyt?

Szybki kredytKażdy bank ma swój własny indywidualny sposób klasyfikacji, dzięki której decyduje, komu może, a komu nie powinien udzielić kredytu. Taka różnorodność ofert bankowych daje nam, jako kredytobiorcom możliwość wybrania najlepszej oferty spełniającej nasze wymagania. Gdyby każdy bank miał te same wymogi, to prawdopodobnie okazałoby się, że pojęcie najlepszego kredytu istnieje jedynie w teorii – porównanie propozycji banków przedstawia nasz ranking kredytów. Zastanawiasz się czym różnią się dzisiaj poszczególne oferty na rynku? Oto niektóre parametry ofert kredytowych, które mogą mieć znaczenie dla postrzegania kredytu jako atrakcyjnego, pomimo jego wysokiego kosztu.:

• Wiek kredytobiorcy – ważny jest szczególnie z punktu widzenia seniorów. Bardzo często banki wprowadzają ograniczenia wiekowe, zarówno górne jaki i dolne. Niektóre banki ustalają zarówno minimalny jak i maksymalny wiek kredytobiorcy zamierzającego wziąć kredyt w banku. Inne banki wogóle takiej granicy nie ustalają, jednak w tym przypadku często wymagane jest wykupienie bądź posiadanie polisy na życie, która ma być zabezpieczeniem kredytu.

• Ilość rat – wielu kredytobiorców znacznie chętniej skorzysta z kredytu, który będzie rozłożony na więcej rat, ale znacznie niższych, które nie będą obciążać domowego budżetu. Niektóre banki udzielą nam kredytu na 3 lata, inne na 5-6 a jeszcze inne nawet na 10 lat. Jednak ilość rat jest powiązana ze zdolnością kredytową, którą każdy bank wyliczy nam w inny sposób.

• Zdolność kredytowa – jak już zostało kilka razy wspomniane, każdy bank ma inny sposób na obliczenie zdolności kredytowej swojego klienta. Banki mogą np. brać pod uwagę inne źródła dochodów lub inaczej wyliczać wydatki na członka rodziny. W konsekwencji, w jednym banku okaże się, że nie posiadamy zdolności kredytowej a w innym kredyt dostaniemy bez problemu.

• Ilość kredytobiorców – czasem okazuje się, że nie stać nas na samodzielne skorzystanie z oferty kredytowej. Rozwiązaniem dla nas jest dołączenie do kredytu innej osoby. I również w tym przypadku banki mają różne podejście. Czasem można wziąć kredyt w dwie, czasem trzy lub cztery osoby. Niektóre banki dopuszczają również obcych współkredytobiorców. W innych przypadkach banki wymagają np. zgody współmałżonka, kiedy tylko jeden z nich chce wziąć kredyt.

Który kredyt jest dla mnie najlepszy?

Wszystkie powyższe cechy wpływają na atrakcyjność kredytu w zależności od indywidualnych potrzeb klienta. Często warto skorzystać z porad doradcy kredytowego, który dzięki swojej wiedzy i doświadczeniu z zakresu finansów pomoże kredytobiorcom rozwiać wiele wątpliwości i odnaleźć się na rynku finansowym.

Autor tekstu: Natalia Tokarska

 

Kredyt gotówkowy – stworzenie historii kredytowej

Planujesz wziąć w banku kredyt gotówkowy? Pamiętaj, że aktualnie nie jest to proste zadanie. Aby otrzymać pieniądze, musimy spełnić  wiele istotnych warunków. Jednym z istotniejszych jest posiadanie pozytywnej historii kredytowej. Na jej podstawie bank jest w stanie ocenić, na ile jesteśmy godni zaufania. Kto z nas pożyczyłby pieniądze obcej osobie, o której wie, że ma problemy z ich oddawaniem?

Czym jest BIK i historia kredytowa?

W 1997 roku powstało Biuro Informacji Kredytowej. Zajmuje się ono gromadzeniem informacji na temat wszystkich kredytów bankowych i pożyczek ze SKOK-ów. Każde zaciągnięte przez nas zobowiązanie widnieje w BIK, już od momentu złożenia wniosku. My, jako potencjalni pożyczkobiorcy, zostajemy oceniani za pomocą tzw. scroringu, czyli punktowej oceny ryzyka kredytowego. Nasze profile są zestawiane z innymi klientami oraz grupowane według różnych kryteriów.

Informacje znajdujące się w BIK na nasz temat tworzą naszą historię kredytową. Są one często aktualizowane, a wszystkie banki i inne instytucje finansowe mają do nich pełen dostęp. Trafiają tam wszelkie nasze posunięcia związane z pożyczkami: zaciągnięte kredyty, zakupy na raty, karty kredytowe, a nawet bycie czyimś poręczycielem.

Przed udzieleniem kredytu nasze historie kredytowe są bardzo dokładnie sprawdzane. Dzięki nim banki są w stanie ocenić ryzyko, z jakim wiąże się udzielenie pożyczki konkretnej osobie. Dlatego zanim zainteresujesz się jedną z ofert, które przedstawia ranking kredytów zastanów się nad swoją historią kredytową.

Dlaczego historia kredytowa jest ważna?

Żadna instytucja finansowa nie podjęłaby ryzyka udzielenia pożyczki osobie uznanej za niegodną zaufania. Gdy jesteśmy dobrymi klientami i spłacamy zobowiązania jak należy, mamy z tego pewne korzyści. Istnieje wtedy większa szansa na uzyskanie pożyczki, a w przypadku niewielkich kwot taka wiarygodność czasem wystarczy, aby bank udzielił nam kredytu.

Historia kredytowa nie tylko wpływa na to czy dostaniemy kredyt gotówkowy. Decyduje także o tym, na jakich warunkach – możliwe, że bank zaproponuje korzystniejsze, jeśli mamy za sobą parę sumiennie i terminowo spłaconych pożyczek.

Niekorzystna historia może nam zaszkodzić, jeśli planujemy kolejne pożyczki. Ponosimy w takim przypadku wyższe koszty, wiąże się to też z otrzymaniem mniejszej sumy lub krótszym okresem spłaty.

Jak wybrać najlepszy kredyt gotówkowy?

Brak historii kredytowej lub słaba jej jakość może stanowić problem, jeśli chcemy się ubiegać o kredyt, szczególnie na większą kwotę (np. hipoteczny). Stworzenie dobrej historii jest niezwykle ważne, a do tego jest procesem długotrwałym – nie „zrobimy” jej sobie w miesiąc. Jest jednak parę prostych sposobów, w jakie możemy zbudować korzystną historię, która pozwoli nam uzyskać wiarygodność i zaufanie instytucji finansowych:

Punkt nr 1Zadłużaj się z głową. Nie jest dobrym pomysłem branie na raz kilku kredytów, by szybko stworzyć informacje w BIK, jeśli nie mamy stuprocentowej pewności, że możemy sobie na to pozwolić. Jednak warto mieć parę zobowiązań jednocześnie, np. mały i najtańszy kredyt, kartę kredytową i jakiś sprzęt kupiony na raty. Jesteśmy wtedy nieco wyżej punktowani w BIK. Skoro potrafimy się wywiązać z kilku długów jednocześnie, to w oczach banku jeden kredyt gotówkowy tym bardziej nie powinien stanowić dla nas problemu.

Punkt nr 2Spłacaj raty terminowo. Terminowość jest niezwykle istotną i mile widzianą kwestią w naszej historii. W przypadku jej braku tracimy znacznie w oczach kredytodawcy. Dlatego warto przypilnować terminów i sumiennie spłacać raty przed ich upływem. Każda spłacona terminowo rata sprawia, że Twoja zdolność kredytowa rośnie, a poza tym, klient, który oddaje pieniądze na czas, to dobry i mile widziany klient.

Punkt nr 3Kupuj na raty lub korzystaj z drobnych pożyczek. Każdy z nas jest nieraz zmuszony kupić coś nowego – sprzęt AGD, nowszy komputer itp., chcemy sobie czasem zafundować np. zagraniczne wczasy. Nawet jeśli mamy wystarczającą ilość pieniędzy, opłaca się w tym wypadku kupić daną rzecz na raty lub po prostu sprawdzić czy w banku lub SKOKu jest dostępna tania i szybka pożyczka. Przy takich sumach nie poniesiemy dużych kosztów związanych ze spłacaniem rat a przy okazji zbudujemy sobie historię kredytową w BIKu.

Punkt nr 4Korzystaj z karty kredytowej. Płacąc taką kartą, nie wydajemy swoich pieniędzy, a pożyczamy je od banku. Trzeba jednak uważać, by nie wydać więcej, niż będziemy w stanie spłacić. Karta kredytowa może więc zastąpić naszą zwykłą kartę debetową na czas tworzenia historii kredytowej. Zwłaszcza, że na początku korzystania z niej (ok. 50 dni) obowiązuje tzw. okres bezodsetkowy, a więc nie ponosimy kosztów za zaciągnięty dług.

Punkt nr 5Debetuj swoje konto ROR. Jeśli na swoim rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowym otrzymamy możliwość robienia debetu i będziemy z niego korzystać, to BIK uzna nasze zobowiązanie w historii kredytowej. Warto korzystać z tego rodzaju zadłużenia – nie kosztuje nas wiele (często banki oferują okres początkowy wolny od oprocentowania), a zyskujemy w ten sposób wiarygodność kredytową.

Punkt nr 6Czytaj i analizuj rynek. Zanim zdecydujesz się na jedną z ofert kredytowych przeanalizuj dokładnie wszystkie za i przeciw. Sprawdź jakie masz prawa i obowiązki jako kredytobiorca. Większość odpowiedzi na swoje pytania znajdziesz w naszej bazie wiedzy. Polecamy również stronę internetową (http://www.knf.gov.pl/opracowania/sektor_bankowy) Komisji Nadzoru Finansowego. W  dziale “Sektor Bankowy” znajdują się bezpłatne analizy i opracowania, z których szczególnie polecam “Przewodnik po kredycie konsumenckim” autorstwa Małgorzaty Gryber oraz Doroty Sowińskiej-Kobelak a także “Czy rata mojego kredytu nie jest za wysoka?” autorstwa Piotra Śliwki.

Ekspert portalu: Agata Rogowska

Jeden komentarz

  • Apollona

    marzec 27, 201910:45 pm Reply to Apollona

    Lektura zapowiada się ciekawie. Chyba warto sprawdzić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *