Jak tanio i bezpiecznie przesłać pieniądze za granice?

Przesyłanie pieniędzy za granicę może przysporzyć nie lada wysiłku. Istnieją różne metody, dzięki którym jest to w ogóle możliwe. Możemy dokonać tego np. poprzez zagraniczne przelewy bankowe jak również firmy oferujące takie usługi. W przypadku przesyłania pieniędzy do państw znajdujących się poza Unią Europejską wybór drugiej opcji z pewnością będzie dla nas bardziej korzystny.

Najbardziej popularnym sposobem jest dokonywanie zagranicznych przelewów bankowych. Borykają się z nimi przedsiębiorcy, którzy załatwiają swe interesy z przedstawicielami innych państw ale także turyści oraz przeciętni ludzie. W Polsce fala emigracji wzrosła do tego stopnia, że kontakty, również te finansowe z zagranicą stały się niemal rutyną. W konsekwencji tego stale poszukujemy najprostszej, najtańszej, ale również bezpiecznej drogi przepływu pieniędzy. Czy połączenie tych czynników jest w ogóle możliwe?

Od czego uzależnione jest przesyłanie pieniędzy za granicę?

Główną wytyczną w tym przypadku są bowiem nasze osobiste potrzeby. Chcąc dostarczyć kwotę w krótkim okresie czasu musimy się liczyć z pewnymi stratami gdyż ceny przelewu mogą być zdecydowanie wyższe. Kolejnym czynnikiem decydującym będzie kwota, która im mniejsza tym mniejsze procentowe koszty transakcji. Ostatnim już czynnikiem, który często ogranicza nasz wybór jest kraj oraz waluta.

Dokonanie przelewu bankowego, w przypadku krajów Unii Europejskiej.

Ulgę w płatnościach poza granicami kraju przyniósł z pewnością powszechny już projekt SEPA (z ang. Single Euro Payments Area) znany również, jako jednolity obszar płatności w euro. Jego celem jest ułatwienie i przyspieszenie płatności w krajach Unii Europejskiej, a także Norwegii, Islandii, księstwa Liechtenstein oraz Szwajcarii. Koszty takich przelewów wahają się w granicach od 0 do 10 złotych. Skorzystanie z tego sposobu  jest stosunkowo proste, nie wymaga nawet wychodzenia z domu. Dostarczenie kwoty pieniężnej możliwe jest nawet w ciągu jednego dnia roboczego. Co więcej, odejdą od tego dodatkowe koszty banków pośredniczących. Tak więc, podczas dokonywania przelewu rozważmy tą opcję. Więcej informacji na temat SEPA można uzyskać na stronie internetowej http://www.sepapolska.pl.

Przelewy bankowe, w przypadku krajów  wychodzących poza obszar Unii Europejskiej.

Przelewy do państw nie należących do UE możemy dokonać w prosty sposób za pomocą systemu SWIFT. Cała ta operacja odbywa się przy pomocy banku, któremu zlecamy dokonanie określonej transakcji (on wysyła zlecenie do banku pośredniczącego, który z kolei przekazuje je dalej). W tym przypadku nie ma mowy o uniknięciu dodatkowych kosztów – każdy z banków z pewnością pobierze za to odpowiednią opłatę.

 

Inne sposoby przesłania pieniędzy za granicę.

Najszybszym ze sposobów jest skorzystanie z systemów przekazów pieniężnych takich jak np. WesternUnion. Zaletą takich systemów jest brak konieczności rejestracji internetowej. Polega to na nadaniu pieniędzy u agenta systemu. By oszacować koszty realizacji takiego przekazu należy zerknąć do tabeli prowizji.
Dodatkową najbardziej tradycyjną możliwością, o której wcześniej nie zostało jeszcze wspomniane jest przesłanie pieniędzy za pośrednictwem przekazu zagranicznego Poczty Polskiej. Ta forma pozwala nam na przesłanie pieniędzy aż do 33 państw. Koszt takiej operacji uwarunkowany jest od sumy pieniędzy, którą chcemy przesłać. W łatwy sposób możemy to sprawdzić korzystając ze strony http://www.poczta-polska.pl. Jedynym warunkiem dokonania takiego przekazu jest wypełnienie odpowiedniego blankietu.

 

 

Może Ci się również spodoba