Kredyt i wydatki na zakup własnego mieszkania

Kredyt w dzisiejszych czasach to bardzo rozległy temat, kryje od pod sobą na pewno wiele zalet, które przemawiają, by w gruncie rzeczy udać się do banku i otrzymać mniejszą lub większą sumę, która nam jest potrzebna, jednak ewoluujący rynek, wzrost i spadek walut, możliwość utraty pracy – te elementy powodują, że musi się zastanowić czy na pewno jesteśmy w stanie podjąć się ryzyka spłacania długu przez kilka lat…

Dużym plusem dla Polskiej gospodarki, a motywacją dla młodych osób, pragnących zamieszkać we własnym mieszkaniu jest program MDM, szerzej znany jako Mieszkanie Dla Młodych. Umożliwia on otrzymanie dotacji na zakup mieszkania dla osób żonatych, bądź singli w skrajnych wypadkach nawet do 120 tysięcy, więc nie da się ukryć, że taka suma nie jednej osobie pomoże wprowadzić się do wymarzonych ‘’czterech kątów’’. 🙂 Coraz częściej dochodzi do ekspansji własnego wkładu w zakup mieszkania nie tylko na rynku Polskim, ale też na rynkach zagranicznych. Dlaczego więcej oszczędzamy nim zdecydujemy się na kupno mieszkania? Co powoduje, że panuje wśród nas to ogólne stwierdzenie. Myślę, że odpowiedź jest prosta, a umiejętność zaoszczędzenia większej sumy pieniędzy przydaje się w każdym wieku, niezależnie od naszych potrzeb. Jak wynika z najnowszych analiz Home Brokera czy innych biur nieruchomościowych, w 2016 roku wkład własny na zakup mieszkania nie będzie mógł wynosić mniej niż 15 procent. Szacując zarobki w poszczególnych regionach Polski dla jednych to kwota nie do osiągnięcia, jednak cena inwestycji również zaczęła systematycznie spadać,  więc wspólny mianownik jest wysoko porównywalny.

Na pewno na cenę nieruchomości spory wpływ ma kryzys gospodarczy, które zagościł we wszystkich krajach na całym świecie w roku 2008. Wówczas nawet największe inwestycje uznawane jako ‘’pewniaki’’ w branży nieruchomościowej niestety upadły. Idee wielu przedsiębiorców z tamtych lat nabrały dynamicznej zmiany, z których mogą korzystać młodzi ludzie między innymi w ówczesnym roku.

Jednak mimo wszystko, kredyt na zakup jedynie mieszkania to nie wszystko. Nie raz mamy okazję obserwować mieszkanie, które aż prosi się o renowacje. Czy warto wtedy decydować się na inne, już odremontowane? A może takie będzie droższe o kolejne 80 tysięcy? Co wtedy? Pozostaje poszukać nowego, tańszego, w lepszym stanie lub zmodernizować to, które nam się rzuciło w oczy. Jak wiadomo, nie zawsze ładne mieszkanie, to dobre mieszkanie.. Wiele portali, zajmujących się udostępnianiem mieszkań potencjalnie na sprzedaż pozostawiają u nas wstępnie dobrą opinię dzięki dobrze wykonanym fotografią, natomiast rzeczywisty obraz może budzić wiele wątpliwości. Uszkodzone ściany, przecieki w łazience, dziury w panelach? To jedne z wielu negatywnych elementów, które może napotkać widząc wstępnie wybrane mieszkanie. Natomiast druga strona medalu jest taka, że podczas transakcji sprzedażowej zawsze mamy możliwość w tej sytuacji wynegocjować o kilka-kilkanaście tysięcy niższą cenę za takie mieszkanie. 🙂 koszt remontu na pewno trochę się wówczas podniesie, natomiast na pewno zniweluje cenę mieszkania, która standardowo była zawyżona.

Jak widać, są pewne sytuacje, w których z góry jesteśmy wygrani – zaniedbane mieszkanie, pod miejska okolica, stanowiąca dłuższy dojazd do miasta, program lojalnościowy stanowiący dla nas dotację w wysokości nawet kilkudziesięciu tysięcy na wkład w mieszkanie. Dzięki tej gamie możliwości mamy okazję, by skorzystać z przywileju niższej ceny, która w gruncie rzeczy kształtuję w nas naturalną potrzebę, by danej oferty skorzystać lub z niezadowoleniem odmówić.

Nie da się ukryć, że za zakupem mieszkania przemawia wiele korzyści, które są punktem odniesienia chociażby do tego, w końcu wyprowadzić się z mieszkania rodziców. Między innymi nasze mieszkanie staje się w momencie zakupu naszym majątkiem, jako właściciel mamy możliwość na własną rękę wprowadzić dowolną aranżację każdego z pomieszczeń, jedna z podstawowych zalet własnego mieszkania jest przede wszystkim tzw. ‘’mieszkanie na swoim’’, co za tym idzie – jesteśmy właścicielem własnego mieszkania i możemy dowolnie nim dysponować, ale i również sporą korzyścią jest dla osób przedsiębiorczych, kierujących się bardziej wartością mieszkania możliwość dalszego wzrostu ceny za nasz nabytek, więc jego ewentualni kupcy, mogliby nas wzbogacić niekiedy o kilkaset tysięcy, gdybyśmy dokonali właściwego obrotu naszej nieruchomości.

Fakty przemawiają za tym, że mimo wszystko warto wybrać zakup własnego mieszkania, w większych standardach, bądź nieco niższych, bo własnego to jednak komfort, który pozwala nam na wiele możliwości, zważając nawet na cenę, która nie kiedy może być nieco za wysoka. 🙂

 

Może Ci się również spodoba