Fundusze inwestycyjne –jak wybrać najlepszy ?

Dlaczego w ogóle powstały fundusze inwestycyjne oraz czym one są tak naprawdę ?

W tym artykule chcę wam przekazać pewną praktyczną wiedzę na temat decyzji w zakresie inwestowania w fundusze ,które możecie podjąć. Nie podam wam recepty na w pełni zdywersyfikowany portfel funduszy inwestycyjnych na osiągnięcie jak najwyższej stopy zwrotu przy jak najniższym ryzyku utraty środków ;Ponieważ, jest proste uzasadnienie- nie jestem alfą i omegą inwestowania.

Inwestycje w cokolwiek nie są popularnym tematem do dyskusji ,czy to w domowych zaciszach czy gdziekolwiek indziej-są raczej tematem tabu .Jak w ogóle kwestia pieniędzy .Nawet w szkole średniej nie uczono nic na temat inwestowania .Bo tego się zwyczajnie nie uczy ,a powinno .Drugim powodem byłby fakt ,że nie jestem licencjonowanym doradcą inwestycyjnym . Oraz nie zarządzam aktywnie funduszami. By zrozumieć dobrze ten temat trzeba się dostatecznie zagłębić.

Otóż fundusze powstały po to byście wypracowywali zyski z zainwestowanych pieniędzy zarządzanych aktywnie przez menedżerów funduszy. W dzisiejszych czasach niskich stóp procentowych na lokatach bankowych bądź rachunkach oszczędnościowych trudno w ogóle ulokować nasze środki pieniężne z nadzieją ,że wypracują one satysfakcjonującą stopę zwrotu. Przy obecnych wzrostach na światowych rynkach popularne stały się Fundusze TFI (Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych).Niektóre wypracowują całkiem solidną stopę zwrotu czasami nawet 12 % .Otóż musimy pamiętać ,że nie jest to rzeczywista stopa zwrotu .

12 % to nie jest to co dostanę ?!

Nie, ponieważ fundusze inwestycyjne tak jak powyżej napisałem są aktywnie zarządzane. Menedżerowie funduszy pobierają prowizję od inwestycji. 1%,2 %,3 % coś w ten deseń .Długoterminowo opłaty ,za uczestnictwo w tej grze mogą oddalić was od osiągnięcia celów finansowych na lata .Wynika to z faktu ,że to co zarobicie -„mały” procent trafia w ręce waszych pośredników.

W skali długoterminowej inwestowanie w fundusze bez znajomości rynków ,tematu, bądź poleganiem wyłącznie na radach typowych pośredników jest nieodpowiedzialne dla przeciętnego inwestora, ponieważ taki inwestor nie potrafi świadomie ocenić ryzyka inwestycji, bądź postępuje pod wpływem emocji .

do sedna: Jak wybrać najlepszy fundusz ?

Moja rada jest taka : Nie ma najlepszego funduszu inwestycyjnego. Choć czasami zdarzają się „czarne perły” .Dlaczego ? Ponieważ jest to proces, w którym cały czas się wszystko zmienia i nigdy nie wiemy ,czy nie stracimy na inwestycji w funduszu rzekomo „najlepszym”.

Po pierwsze musicie ustalić: Jak duże ryzyko jestem w stanie ponieść ?

Inwestowanie w fundusze inwestycyjne jest dość ryzykowne. Musicie wiedzieć ,co w „trawie piszczy”. Powinniście również oszacować ile i co jaki okres czasu dokładnie chcecie inwestować.

Po drugie Dywersyfikuj !!! Nigdy nie wkładaj wszystkich zaoszczędzonych pieniędzy na inwestycje do jednego koszyka . Powód jest oczywisty .Unikniesz zbyt wielkich strat kiedy to nastąpią gwałtowne „tąpnięcia” na rynkach . Co jest równoznaczne z utratą części środków .

Korzystaj z rankingów funduszy inwestycyjnych . Możecie sobie je wyszukać w internecie . Znajdziecie tam pełną informacje na temat zysków i strat w poszczególnych miesiącach danego funduszu. Korzyścią takich serwisów jest to ,że są tam ratingi (oceny) w postaci gwiazdek i wiele bardzo przydatnych informacji na temat inwestowania.

 

„Inwestycja w wiedzę wypłaca najlepsze odsetki” – Benjamin Franklin

 

  • Jeśli szukacie bezpiecznej drogi w inwestowaniu w fundusze na okres krótkoterminowy(2-3 lata) to możecie zainwestować część środków w obligacje .Nie zagwarantuje to wam spektakularnej stopy zwrotu, ale możecie być pewni większej stabilności samej inwestycji .

 

  • Przy decyzji inwestowania bardziej agresywnego możecie ulokować pieniądze w funduszach akcji spółek. Najlepiej jest wtedy zostawić pieniądze na dłuższy horyzont czasowy bez podejmowania pochopnych decyzji w razie chwilowych spadków, ponieważ więcej wtedy stracicie niż w przypadku pasywnego przeczekania .

 

  • Kup tanio, sprzedaj drożej .Jest to mantra największych inwestorów tego świata .W historii bywało tak ,że najtańsze dobrze rokujące według garstki inwestorów były kupione za niewielkie pieniądze .Na przykład kupowali po 100 akcji po każdej z najtańszych akcji .Później ci sami inwestorzy czekali wiele lat na rozwój wydarzeń na rynku a wtedy ich decyzje zaprocentowały z dużą nawiązką .

 

  • Poszukajcie w internecie przykładowe zdywersyfikowane portfele funduszy i oceńcie który najbardziej wam odpowiada .

 

  • Polegaj bardziej na swojej intuicji oraz zdobytej wiedzy niż na chwilowych emocjach. Powód jest oczywisty podejmowanie działań na skrajnych emocjach w zakresie inwestowania nie prowadzi do dobrych rezultatów. Czasami trzeba zachować zimną krew ,kiedy inni panikują i sprzedają swoje aktywa w postaci np. funduszy akcji .

 

Najlepsza inwestycja

Najlepszą inwestycją jaką możecie dokonać jest po prostu inwestycja w samych siebie. Dlaczego ? Ponieważ jesteście więcej warci na rynku pracy przez co też wasze zarobki idą w górę. To z kolei spowoduje więcej możliwości ,więcej radości z życia , lepsze samopoczucie ,więcej witalności oraz więcej pozytywnych emocji .Możecie się zastanowić w co chcecie inwestować , oraz co wam się najbardziej opłaci z tego wszystkiego.

Może Ci się również spodoba