Ranking małżeńskich kont bankowych – najlepsze wspólne konto bankowe

W pewnym momencie życia wielu par, zwłaszcza po ślubie, dochodzi do sytuacji, kiedy trzeba podjąć decyzję odnośnie dzielenia finansów. Choć nie wszyscy są zwolennikami takich praktyk i łączenia środków pieniężnych z partnerem, to obecne oferty większości z banków są skierowane właśnie do takich osób, które planują lokować swoje fundusze na jednym rachunku.

Ma to oczywiście swoje zalety i wady, dlatego decyzja o założeniu takowego musi zostać podjęta świadomie i musi być poprzedzona dokładnym zapoznaniem się ze wszystkimi warunkami i działaniem takiego konta.

Czy warto posiadać wspólne konto bankowe?

Można by rzec – ile ludzi, tyle przypadków. Część par nie traktuje kwestii finansowych jako tematy tabu i bez problemu potrafi rozstrzygnąć wszelkie związane z tym niejasności, ale istnieje także druga strona medalu, gdzie partnerzy wolą samodzielnie planować, kontrolować i wydawać swoje środki, nie ingerując przy tym w działania na tym polu drugiej osoby. Warto w takim razie zastanowić się, jakie wady i zalety ma posiadanie wspólnego rachunku bankowego.

Zalety wspólnego konta bankowego

 • Dwukrotnie mniejsze opłaty za prowadzenie konta – w większości banków wspólne konto kosztuje tyle samo, co indywidualne. Z tego tytułu kwota należna za jego prowadzenie będzie dwukrotnie mniejsza.
 • Zwiększona zdolność kredytowa – na wspólny rachunek będzie wypływała podwójna pensja (wynagrodzenie obu właścicieli rachunku), dzięki czemu bank będzie stawiał mniejsze opory przy udzieleniu ewentualnego kredytu.
 • Łatwiejsze planowanie wydatków – oczywiście jest to zależne od wielu czynników, między innymi od ilości wydatków lub miesięcznych przychodów, ale posiadanie większej kwoty pieniędzy na jednym koncie znacznie może ułatwić manewrowanie nimi.
 • Niemożność zaciągnięcia kredytu bez wiedzy partnera – w takim przypadku do finalizacji zadłużenia niezbędny będzie podpis drugiej osoby, która siłą rzeczy musi być obecna
  w placówce w tym samym momencie.
 • Dowolna liczba rachunków w ramach jednego konta – wspólne konto w banku upoważnia także partnerów do założenia kilku dodatkowych rachunków, na których można odkładać środki na większe zakupy (np. telewizor czy samochód).

Wady wspólnego konta bankowego

 • Zaufanie do partnera – czasem ono zawodzi, ale jeśli faktycznie jedna z osób godzi się na utworzenie takiego konta, musi to świadczyć o pełnym zaufaniu do partnera i jego zamiarów.
 • Odpowiedzialność za partnera – jeśli jeden z współwłaścicieli konta przekroczy limit ustalonego przy zawieraniu umowy z bankiem debetu, drugi również będzie musiał za to zapłacić przy pierwszym następnym wpływie na rachunek.
 • Blokada przez komornika – w takim przypadku dostęp do pieniędzy stracą obie osoby, niezależnie od tego, z czyjej winy doszło do zajęcia konta przez komornika.

Jak założyć wspólne konto?

Ranking małżeńskich kont bankowychNa samym początku warto wspomnieć, że taka forma kontroli finansów nie dotyczy tylko i wyłącznie par i małżeństw – banki nie stawiają problemów, kiedy rachunek chcą założyć na przykład członkowie rodziny (mama z córką lub ojciec z synem, ale dziecko musi mieć ukończone 13 lat).

W celu jego utworzenia wystarczy udać się do odpowiedniej placówki bankowej i poprosić o stosowny formularz. Po jego wypełnieniu, pracownik poprosi o ponowne sprawdzenie, czy wszystkie dane się zgadzają i rozpocznie proces inicjalizacji konta. Następnie obie osoby otrzymają oddzielne karty kredytowe lub debetowe i w zasadzie na tym cała procedura się kończy. Z reguły jednak tacy klienci zostają również poinformowani o wszystkich możliwościach związanych z posiadaniem takiego rachunku oraz ewentualnych karach, które bank ma powinność wystosować, jeśli właściciele nie wywiążą się z ustalonych warunków.

Najlepsze małżeńskie konto bankowe

Podobnie jak w przypadku kont indywidualnych, banki prześcigają się, jeśli chodzi o atrakcyjność oferty dla partnerów chcących dzielić ze sobą finanse. Obecnie większość z nich proponuje zerowe koszty związane z jego prowadzeniem, ale ilość takowych na rynku powoduje, że potencjalni klienci szukają większej ilości pozytywów, które przekonają ich do wybrania takiej formy konta. Najbardziej poszukiwanymi zaletami takich rachunków są:

 • Możliwość wypłaty gotówki w każdym bankomacie
 • Szybki i bezproblemowy dostęp do konta przez internet i aplikację mobilną
 • Bezpłatne przelewy i możliwe ich zaplanowanie
 • Dostępny Moneyback

Jeśli chodzi o ostatni punkt, warto się przy nim przez chwilę zatrzymać. Moneyback, zwany też cashbackiem, jest niczym innym, jak możliwością wypłaty gotówki w momencie płacenia kartą debetową za produkty lub usługi w sklepie. W tym celu wystarczy w chwili zapłaty zakomunikować sprzedawcy, że chce się wypłacić określoną kwotą pieniędzy, ale należy też pamiętać, że jednorazowa wypłata nie może przekroczyć 150zł, choć w ciągu dnia takich transakcji można dokonać nieskończenie wiele.

Ranking małżeńskich kont bankowych

Posiadanie wspólnego konta posiada zatem zarówno zalety, jak i wady. Z jednej strony jest to jedna z lepszych form do wykształcenia w sobie umiejętności oszczędzania i bardziej umiejętnego dysponowania środkami finansowymi, ale z drugiej niekiedy może być także powodem problemów, jeśli okaże się, że jeden z właścicieli mocno naruszył zaufanie drugiego. Tak czy inaczej, od indywidualnych preferencji zależy, czy wspólny rachunek bankowy jest konieczny i czy indywidualne konto nie będzie lepszą formą gromadzenia zarobków. Przy wyborze konta warto posiłkować się rankingiem wspólnych kont bankowych.

Może Ci się również spodoba