Jaki kredyt możesz otrzymać od banku w Polsce?

Kredyt to chyba najgenialniejszy wynalazek bankowy. Pozwala bankom czerpać stałe zyski a klientom realizować marzenia, inwestować, zakładać firmy lub radzić sobie z trudną sytuacją życiową. 

Najpopularniejszym kredytem niemal na całym świecie jest kredyt ratalny, czyli nic innego jak dostępne w większości sklepów zakupy na raty. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że kupując na raty podpisują umowę kredytową, która wpływa na historię kredytową w BIK i ma duże znaczenie w ocenie wiarygodności klienta przez banki. W poniższym artykule przyjrzymy się innym kredytom, które oferowane są przez banki w Polsce.

Kliknij i sprawdź aktualne rankingi kredytów i pożyczek

Ranking kredytów gotówkowych

Ranking kredytów hipotecznych

Ranking pożyczek pozabankowych i chwilówek

Pożyczka

Dla wielu osób pożyczka to jakiś rodzaj kredytu, lecz w rzeczywistości tak nie jest, chociaż zamysł działania obu tych produktów jest dosyć podobny. Dlatego spróbuję rozwiać wątpliwości i wyjaśnić różnice między nimi występujące i jednoznacznie określić, dlaczego pożyczka nie jest rodzajem kredytu? Oba te produkty mogą zostać udzielone przez banki, ale pożyczkę oprócz tego może również udzielić osoba fizyczna lub inna instytucja, która jest właścicielem tych pieniędzy.

Kredyt jest regulowany przepisami prawa bankowego, a pożyczka przepisami kodeksu cywilnego. Umowa udzielenia kredytu musi zawsze być spisana na papierze obojętnie, jaką kwotę chcemy uzyskać, a w przypadku pożyczki obowiązek spisania umowy występuje dopiero od kwoty 500zł. Do tej kwoty umowa może być tylko na słowo. Kolejne różnice są takie, iż kredyt jest udzielany z góry na jakiś konkretny cel, który musimy określić w umowie, a pożyczka jest udzielana na cokolwiek chcemy. Następnie pieniądze w przypadku kredytu są wypłacane tylko i wyłącznie na konto bankowe, czyli występuje jedynie transakcja bezgotówkowa, a pożyczkę dostajemy do ręki i często od razu.

Karta kredytowa

Wiele osób zdziwi się pewnie, ale karta kredytowa to nie tylko z nazwy kredyt. Jest to również kredyt jak każdy inny tylko z tą różnicą, że dostęp do pieniędzy mamy w każdej chwili pod ręką. Karta jest jednym z głównych powodów, dla których banki nie chcą nam udzielać innych kredytów. Dużo osób może nie zdawać sobie sprawy, że posiada kilka kart kredytowych, ponieważ dostać je można za każdym razem, kiedy bierzemy coś na raty, a to wszystko widniej później w BIK’u. Również wiele osób nie traktuje tego, jako kredytu, bo najzwyczajniej zdaje im się, że jest to karta tak jak zwykła debetowa. Ale wracając do tematu karta kredytowa jest to zwykła karta tylko z tą różnicą, że znajduje się na niej limit kredytowy przyznany przez bank, więc pieniądze na niej się znajdujące nie są naszą własnością, lecz banku. My korzystając z karty kredytowej uruchamiamy limit i tym samym pożyczamy pieniądze od banku, które musimy potem zwrócić.

Kredyt odnawialny

Wybierz dobry kredytJest to kolejny rodzaj kredytu, który tak samo jak karta kredytowa może nas wpędzić w poczucie, że pieniądze na nim się znajdujące są naszą własnością. Jest to spowodowane tym, iż aby z niego skorzystać nie potrzebujemy sprawdzania nas w BIK’u. Tutaj także chciałbym coś sprostować, gdyż wcześniej napisałem, że kredyty są zaciągane na określony cel, a ta zasada w przypadku kredytu odnawialnego i karty kredytowej nie dotyczy. Kredyt odnawialny jest to tak naprawdę linia kredytowa na zwykłym rachunku bankowym, która jest cały czas aktywna, ale aby z niej skorzystać musimy mieć wyczerpane wszystkie nasze własne środki na koncie. Jest to porównywalne do debetu, lecz debet jest saldem ujemnym, które uzupełnia się za każdym razem, kiedy nastąpi wpłata na konto i najważniejsza różnica między tymi dwoma jest taka, że debet musi zostać uzupełniony w ciągu 30 dni, a kredyt odnawialny można spłacać w dowolnych ratach i terminach.

Leasing

Jest to dosyć nowy rodzaj kredytu dla osób fizycznych. Działa on na tej samej zasadzie jak dla osób prowadzących działalność. Polega on głównie na tym, że zostaje nam skredytowany konkretny środek trwały, zwykle bywają nim samochody. Działa on w ten sposób, że płacimy za coś raty, użytkujemy ten środek przez ten okres spłacania, lecz nie jesteśmy jego właścicielami. Na koniec spłacenia całości albo zostajemy właścicielami środka trwałego albo musimy zapłacić jakąś kwotę uwzględnioną w umowie, bądź w przypadku samochodów możemy oddać dotychczasowy i wziąć następny, często nowszy i dalej spłacać leasing. Leasing jest często dobrym rozwiązaniem, kiedy nie możemy dostać kredytu samochodowego.

Kredyt samochodowy

Jest to kredyt na określony cel, czyli jak nazwa wskazuje na samochód, ale również banki udzielają go na różnego rodzaju jednoślady, no może poza rowerami. Na ten kredyt można kupować nowe jak i używane samochody. Banki dosyć chętnie go udzielają i charakteryzuje się on dosyć niskimi kosztami. Często banki również wymagają, aby pojazd był pod zastaw kredytu.

Kredyt mieszkaniowy

Jest to kredyt tak samo jak samochodowy na określony cel. Kredyt mieszkaniowy jest chyba obecnie najtrudniejszy do uzyskania, poprzez trudne warunki do spełnienia, jakie banki od nas wymagają. Kredyt ten jest udzielany zwykle na bardzo długi okres czasu i wymagane jest, aby zabezpieczeniem dla tego kredytu była sama inwestycja, czyli mieszkanie.

Kredyt konsolidacyjny

Jest to kredyt na spłatę innych kredytów. Zwykle zaciąga się go albo bank nam go proponuje, kiedy mamy kilka innych kredytów i zamiast spłacać kilka rat możemy spłacać jedną, na dodatek często niższą. Jest to również świetne rozwiązanie dla osób, które mają lub zaczynają mieć problemy ze spłacaniem pozostałych rat.

Kredytów dla osób fizycznych tak naprawdę jest cała gama. Ja starałem się wymienić te kilka najważniejszych i najbardziej popularnych w naszym kraju. W dzisiejszych czasach nie można chyba sobie wyobrazić życia bez nawet zwykłych rat. Jednak za każdym razem trzeba pamiętać, jakie koszty się za tym kryją.

Może Ci się również spodoba