Jak bezpiecznie korzystać z bankomatu?

Bankomat , automat, z którego za pomocą karty, możemy wybrać pieniądze, bez stania w kolejce w banku.  Brzmi to zachwycająco. Postawmy więc pytanie. Czy korzystając z tej funkcji ktoś kiedyś zastanawiał się nad bezpieczeństwem używania bankomatu? Z pewnością każdy kiedyś miał wątpliwości czy oby na pewno wybieranie gotówki, na ulicy, w galerii czy przy budynkach gdzie wokół jest mnóstwo ludzi jest do końca bezpieczne.  Wraz z rozwojem technologii, dostaliśmy od nauki bardzo dużo świetnych, wspaniałomyślnych rozwiązań technicznych, które ułatwiają nam życie, lecz niestety, taki rozwój działa również na korzyść przestępców i złodziei, którzy to wykorzystują. I tak taki bankomat, który powstał po to, by polepszyć życie, jednocześnie stał się zagrożeniem kradzieży. Na szczęście jest kilka metod, które pozwolą nam bezpieczniej korzystać z bankomatów.

Co powinniśmy wiedzieć?

Przede wszystkim rozglądajmy się. Trzeba mieć oczy szeroko otwarte. Obserwować to, co się dzieje dookoła automatu. Wypłacając pieniądze zwracać uwagę  na to, czy ktoś się nam nie przygląda. Potencjalny złodziej może przecież stać za naszymi plecami i próbować dostrzec nasz numer PIN.  Kolejną ważną zasadą jest to aby nikomu nigdy go nie podawać  oraz nigdzie go nie zapisywać. Jeżeli będziemy np. nosić karteczkę z takim numerem w portfelu, podajemy nasze pieniądze złodziejowi  jak na tacy.  Kardynalnym, lecz tak bardzo częstym błędem jest zapisywanie go na samej karcie. Nic gorszego zrobić nie można, niż postąpić w ten sposób. Podczas korzystania z bankomatu nie możemy być rozkojarzeni. Wykonując tą czynność myślmy o tym co robimy, po dokonaniu wypłaty zabierajmy pieniądze oraz nie zapominajmy o wyjęciu karty. Nie przeliczaj też wybranej kwoty tuż przy automacie. Trzeba to robić w bezpieczniejszym miejscu choćby nawet w samochodzie.

Trzeba również zwracać uwagę na sam wygląd automatu. Należy dokładnie sprawdzić, czy nie został on jakoś zmodyfikowany, czy nic nie odstaje, nie odkleja się lub po prostu wygląda jakoś dziwnie i podejrzanie niż zazwyczaj. Często używanym sposobem przez złodziei jest umieszczenie kamerki, która nagrywa moment, kiedy wybijamy PIN na klawiaturze. Dlatego warto przy wpisywaniu numeru zasłonić tą czynność drugą ręką czy portfelem. Uważajmy też na miejsce, gdzie wkłada się kartę. Czy jest z nim wszystko w porządku, czy nie wygląda podejrzanie, ponieważ kolejnym sposobem na okradzenie nas jest wmontowanie dodatkowego skanera kart. Przestępca mający taki skan oraz filmik na którym widać Wasz numer PIN, bez problemu może dostać się do Waszego konta bankowego. Przyglądać się trzeba także klawiaturze, czy nie ma nałożonej dodatkowej nakładki.

Wypłacając gotówkę, wybierajmy takie bankomaty, które nie znajdują się w centrum handlowym, na dworcach itp. gdzie przewija się mnóstwo ludzi. Takie automaty są najbardziej narażone na działanie złodziei dlatego lepiej korzystać z takich, które np. znajdują się przy bankach. Lecz nie popadajmy też w skrajność  i nie wybierajmy gotówki w ciemnych uliczkach, bezludnych, słabo oświetlonych. W takich miejscach złodziej czuje się o wiele wiele pewniej.

Warto też brać potwierdzenia przy każdej transakcji, ponieważ w razie oszustwa, będzie nam łatwiej zgłosić reklamację i udowodnić, kiedy ostatnio zostały przez nas wybierane pieniądze.  Przydatne może być również noszenie przy sobie numeru do swojego banku, po to, aby w razie problemów, niezwłocznie poinformować o nich nasz bank.

Regularnie sprawdzaj swoje konto. To bardzo ważne, ponieważ w taki sposób szybko zauważysz, że dokonywane są transakcje bez twojej wiedzy. Wtedy będziesz mógł/a jak najprędzej zablokować swoją kartę i zgłosić sprawę na policję. Dzięki temu jak najbardziej się da zminimalizujesz swoje straty. Ustal też limit dzienny. Kiedy zaginie nasza karta lub zostanie skradziona, zanim ją zablokujesz, złodziej nie zdąży okraść twojego całego konta. Takie limity można bez problemu ustalić z bankiem.

Mając  problemy przy wybraniu gotówki z bankomatu, nigdy nie proś o pomoc obcą osobę. Jest to bardzo częste zachowanie w szczególności ma ono swoje skłonności u osób starszych, którzy obdarzają zaufaniem każdego miłego przechodnia. Jeśli nie potrafimy tego zrobić, już lepiej jest skorzystać z rady kogoś bliskiego, ale oczywiście również bez podawania jemu naszego PIN-u , lecz najlepiej jednak jeżeli mamy kłopot z pobraniem pieniędzy, zwróćmy się z tym do naszego banku.

Co trzeba robić, jeżeli automat z jakiś powodów wciągnie naszą kartę bezpowrotnie?

Kiedy pomylimy 3-krotnie nasz numer PIN lub zostawimy kartę w czytniku w celach bezpieczeństwa bankomat nam ją zabiera. Oczywiście trzeba wtedy bezzwłocznie skontaktować się z  naszym bankiem z prośbą o zwrot naszej karty. Nie wolno odchodzić od bankomatu bez załatwienia tej sprawy, ponieważ kiedy bankomat „połknie” naszą kartę bez powodu, może ją wydać  np. następnemu klientowi co jest niebezpiecznie.

Podsumowując:

 • Korzystaj z bankomatów najlepiej tych, które znajdują się przy bankach.
 • Bądź ostrożny i rozglądaj się dookoła siebie.
 • Nie podawaj i nie zapisuj nigdzie swojego PIN-u, trzeba go po prostu zapamiętać.
 • Zwracaj uwagę na wygląd bankomatu.
 • Pamiętaj aby po skończeniu czynności zabrać kartę i gotówkę.
 • Noś przy sobie numer do swojego banku.
 • Nigdy nie proś o pomoc obcych ludzi.
 • Przy wybieraniu numeru PIN, zasłaniaj rękę drugą bądź portfelem.
 • Ustal dzienne limity.
 • Kontroluj stan swojego konta.
 • Zabieraj ze sobą potwierdzenia transakcji.

Stosując się do tych zasad, zminimalizujesz swoje zagrożenie. Bankomat to przecież wynalazek który ma Nam służyć, a nie Nas straszyć. Z rozsądkiem i ostrożnością nic złego nie powinno Ci się przytrafić. Pamiętaj, że jeżeli nie będziesz stosować się do zasad bezpieczeństwa, a zostaniesz okradziony, bank nie przyzna Ci reklamacji i nie zwróci utraconych pieniędzy. Dlatego przestrzeganie odpowiednich reguł jest tak bardzo ważne.

Może Ci się również spodoba