Czy pieniądze na koncie bankowym są bezpieczne?

 

Zakładając konto bankowe, każdy z nas zastanawia się, czy jego pieniądze są bezpiecznie ulokowane. Oczekujemy, że instytucja zagwarantuje nam pełną ochronę. Jednak sytuacja ekonomiczna kraju może ulec zmianie. Co wówczas z naszymi środkami na koncie? Co jeśli bank będzie niewypłacalny? Czy bezpieczne jest korzystanie z konta internetowego? To tylko kilka pytań, które mogą nas intrygować.

 

Jakie instytucje chronią klientów banków?

Depozyty banków polskich gwarantuje instytucja BFG – Bankowy Fundusz Gwarancyjny. Jeśli bank ma jakiekolwiek problemy finansowe, stracił płynność finansową i zdolność wypłacania depozytów, BFG udziela mu wsparcia pieniężnego. Klient takiego banku nie musi się zatem obawiać o swoje pieniądze na kontach osobistych, oszczędnościowych oraz lokatach. Niestety sytuacja ta nie dotyczy akcji i obligacji korporacyjnych. Gwarancje BFG są dodatkową ochroną. Jednak używane są bardzo rzadko.

 

Każdy bank podlega Komisji Nadzoru Finansowego. Sprawuje ona nad nim nadzór, weryfikuje jego pracę. Zajmuje się także kontrolą, czy dany bank stosuje się do wydawanych zaleceń. Daje nam to pewność, że praca banków, a przede wszystkim utrzymanie przez nie odpowiedniej płynności jest pod stała kontrolą.

 

Czy warto mieć konto w banku?

Nasze pieniądze chcemy ulokować w bezpiecznym miejscu. Chcemy również aby dostęp do nich był łatwy i komfortowy. Byłoby idealnie gdybyśmy w zamian za ulokowanie środków otrzymywali profity i nie musieli ponosić żadnych kosztów. Podjęcie decyzji o wyborze banku nie jest już takie łatwe. W Polsce działa ponad 50 banków. Każdy z nich oferuje różnego typu konta bankowe różniące się zarówno możliwościami oraz kosztami. Ułatwieniem będzie skorzystanie z rankingu kont osobistych. Kliknij tutaj aby sprawdzić porównanie kont bankowych (ten tekst pogrubiony i podlinkowany do strony: http://ranking-bankow.com.pl/ranking-kont-osobistych , proszę o nieużywanie atrybutu nofollow) oraz wybrać najlepszą ofertę.

 

 

Czy konto internetowe jest bezpieczne?

Dostęp do konta internetowego oraz bankowości elektronicznej jest gwarantowany właściwie przez każdy polski bank. Wielu z nas ma jednak wątpliwości czy jest ono bezpieczne? Dostępność pieniędzy w Internecie sprawia, że czujemy zagrożenie ze strony hakerów lub innych niepowołanych osób. Należy pamiętać, że każdy klient posiada indywidualne dane logowania – login i hasło, które są zabezpieczone dodatkowym protokołem. Są one także szyfrowane, co zapewnia nam bezpieczeństwo.

 

Ważne jest, również aby stosować się do zaleceń banku, który proponuje co jakiś czas dokonywanie zmiany hasła. Powinno być ono możliwie najbardziej skomplikowane i oczywiście znane tylko nam. Podczas korzystania z urządzeń mobilnych ryzyko zmniejsza także systematyczne stosowanie opcji wylogowania. Natomiast, jeśli chodzi o różnice w poziomie bezpieczeństwa na koncie tradycyjnym i koncie internetowym – poziom ochrony jest ten sam.

 

Czy bank chroni Twoje pieniądze?

Banki stosują tak zwane hasła statyczne, które każdy klient ustala samodzielnie. Dodatkowe zabezpieczenie stanowi sposób logowania przez podanie wybiórczych elementów z hasła. System bankowy zmienia je podczas każdego logowania. Podobną rolę mają hasła jednorazowe. Jak wskazuje nazwa mogą być one użyte wyłącznie raz. Tracą więc ważność w kilka minut po ich wykorzystaniu. Odgrywają one ważną rolę szczególnie w przypadku przelewów, czyli operacji o podwyższonym ryzyku.

 

Bank zapewnia też ochronę w postaci ograniczeń, które nakłada na konto klienta. Chodzi tu oczywiście o ograniczenia kwot, np. danego dnia możesz dokonać przelewu, tylko do określonej kwoty. Dzięki temu bank zabezpiecza nas przed kradzieżą dużych kwot pieniędzy. Podobnie jest też w przypadku kart płatniczych. Ograniczenie do pięćdziesięciu złotych w kartach zbliżeniowych, ma chronić przed wypłaceniem większej liczby pieniędzy przez niepowołane osoby. W przypadku kradzieży karty, która ma funkcje PayPass, złodziej nie może bez znajomości PINu wydać więcej niż pięćdziesiąt złotych.

 

Ile możesz stracić, nie wiedząc pewnych rzeczy?

Jeśli bank jest niewypłacalny, klient może otrzymać z powrotem maksymalnie 100 tysięcy euro. Dotyczy to osobno każdego oszczędzającego. Ale w przypadku osób, które ulokowały pieniądze w dwóch bankach, to w przypadku konieczności realizacji gwarancji bankowej, oszczędności nie sumują się. Zatem wysokość stu procentowej gwarancji wynosi 100 tysięcy euro bez względu na to czy oszczędności są na jednym, czy podzielone na kilka rachunków. Ważny jest fakt, że pieniądze zostają przeliczone, zgodnie z obowiązującym kursem walutowym NBP, na polski złoty.

 

Czy korzystanie z konta bankowego z urządzeń mobilnych jest bezpieczne?

Młodzi ludzie coraz częściej korzystają z urządzeń mobilnych, które pozwalają im na dokonywanie przelewów, sprawdzanie środków na koncie w dowolnym miejscu i czasie. To jednak jedna z najbardziej niebezpiecznych form korzystania z konta bankowego. Możesz zapobiec wszystkim nieszczęściom, jeśli będziesz stosował się do kilku podstawowych zasad, zapewniających ochronę Twoich danych.

 

  1. Korzystaj zawsze ze swojego urządzenia, nie loguj się z czyjegoś telefonu.
  2. Unikaj korzystania z publicznych sieci Wi-Fi.
  • Zabezpiecz swój telefon przed kradzieżą.
  1. W razie utraty urządzenia, na którym zainstalowana jest bankowość mobilna od razu zgłoś to do banku.
  2. Zawsze wyloguj się po dokonaniu operacji bankowej.
  3. Stosuj tylko oryginalne oprogramowanie.
  • Loguj się z oficjalnej strony internetowej banku.
  • Twoje urządzenie musi być wyposażone w aktualny program antywirusowy.
  1. Zmieniaj często hasło.
  2. Nie otwieraj maili i załączników od nieznanych użytkowników.

 

Bezpieczeństwo w polskich bankach

Od wielu lat możemy obserwować, w jaki sposób mieszkańcy naszego kraju przechowują swoje oszczędności. Dane statystyczne są zróżnicowane w odniesieniu do różnych grup wiekowych. Osoby starsze rzadko zakładają konta bankowe, raczej preferują przechowywanie pieniędzy w domu. Wynika to przede wszystkim z ich sceptycznego podejścia do bezpieczeństwa, jakie zapewnia bank oraz przyzwyczajenia.

 

Czasami słyszymy o upadku jakiegoś banku, wycieku danych oraz włamaniach hakerów, ale w zestawieniu z innymi krajami nasze banki są bezpieczne. Instytucje te są pod stałym nadzorem Komisji Nadzoru Finansowego i podlegają restrykcyjnym zasadom. Jeśli jakiś bank starci możliwość wypłacalności Bankowy Fundusz Gwarancyjny zapewnia nam zwrot pieniędzy do kwoty 100 tysięcy euro. Polskie banki są bezpieczne, nawet jeśli wycena któregoś z nich na giełdzie warszawskiej spada. Nie musimy czuć się zagrożeni.

 

Joanna Bugajewska

Autor portalu Ranking-Bankow.com.pl. Wszelkie prawa są zastrzeżone.

 

 

 

Może Ci się również spodoba