Ranking kont dla seniorów – najlepsze konto dla osoby starszej

Ciągle słyszymy o specjalnych ofertach dla młodzieży, studentów, a nawet dzieci. Ale jeśli jesteś osobą straszą, nie znaczy, że konto bankowe nie jest dla Ciebie. Może wybór ofert nie jest tak duży, jak dla osób młodych, ale każdy może znaleźć coś dla siebie.

Czasami wydaje się Wam, że obecnie wszelkie udoskonalenia i nowoczesne technologie są zbyt skomplikowane i nie warto zakładać konta bankowego w starszym wieku. Nic bardziej mylnego. Jeśli poprosisz o pomoc kogoś dobrze zorientowanego w temacie, na pewno uda Ci się znaleźć odpowiednią ofertę dla siebie. Mamy nadzieję, że w tym artykule damy Wam kilka przydatnych wskazówek, które pomogą Wam wybrać idealne konto bankowe.

Konto dla seniora – dlaczego warto?

Głównym źródłem dochodów dla osób starszych jest emerytura, ale zapewne zauważyliśmy, że większość odbiera ją osobiście, dzięki przekazom pocztowym. Pierwszą podstawową kwestią jest bezpieczeństwo. Warto zastanowić się, czy przetrzymywanie pieniędzy przez osobę starszą w domu jest bezpieczne. Z jednej strony nie musimy wychodzić z domu, a pieniądze zawsze mamy pod ręką. Z drugiej zaś, jest bardzo duże ryzyko kradzieży. Często słyszymy o takich sytuacjach w mediach. Może warto więc rozważyć możliwość założenie konta. Naprawdę warto.

Konto bankowe dla osób starszych – jaki bank wybrać?

Przede wszystkim każda osoba starsza powinna szukać najlepszej oferty w banku, którego placówka znajduje się blisko nas. To bardzo istotna kwestia. Załatwienie wszelkich formalności jest wówczas ułatwione. Zwróćmy też uwagę, że osoby starsze są przyzwyczajone do tradycyjnych form współpracy z wszelkimi instytucjami. Będzie im łatwiej uzyskać pewne informacje lub po prostu wypłacić pieniądze, jeśli zechcą pozostać przy takiej tradycyjnej formie. Tu szczególnie należy sprawdzić możliwość współpracy z indywidualnym doradcą. Kontakt internetowy czy telefoniczny w tym przypadku raczej się nie sprawdza.

Ranking kont bankowych dla seniorów

Ranking kont dla seniorówNiektóre banki posiadają konto dostosowane specjalnie do potrzeb osób starszych. Jednak ich wybór nie jest tak duży jak w przypadku kont przeznaczonych dla młodzieży. Zauważmy, że po założeniu takiego konta senior nie będzie korzystał z niego bardzo często. Zazwyczaj konto służy do zabezpieczenia oszczędności, do płatności w sklepach czy, w przypadku bardziej nowoczesnych osób, do korzystania z bankomatów. Przywiązanie osób starszych do pewnych rzeczy powoduje, że założone przez nich konto będzie prawdopodobnie pierwszym i jedynym. Dlatego też banki nie mają bardzo rozbudowanych ofert da seniorów, bardziej zależy im na nowych klientach.

Co bank może zaoferować seniorowi?

Stawiając na tradycjonalizm, banki przede wszystkim zaoferują seniorom darmowe przelewy w stacjonarnych placówkach. To cecha, która różni konta osób starszych od młodzieży. Student za przelew tradycyjny musiałby zapłacić, a senior ma możliwość przeprowadzenia darmowych transakcji. Czasami mogą także liczyć na dostarczanie gotówki do domu. Zupełnie pomijane wydają się być wszelkie nowoczesne udogodnienia. Zapewne jest to wynikiem faktu, że seniorzy zbyt często nie korzystają z komputerów, czy nowoczesnych urządzeń mobilnych. Jednak pamiętajmy, że osoby starsze są bardzo konkretne i szybko się uczą, więc w dobrym guście przedstawiciela banku powinno być zaproponowanie wszelkich udogodnień.

Najlepsze konto bankowe dla osoby starszej – koszty

Dla osób, które rzadko korzystają z konta bankowego, kwestia kosztów utrzymania rachunków jest bardzo ważna. Najlepsze oczywiście jest takie, które jest bezpłatne bez względu na to, czy kwota, która znajduje się na koncie jest wysoka czy nie. Istotne są również opłaty za kartę. Jeśli decydujemy się na założenie rachunku bankowego musimy zastanowić się, czy tego urządzenia faktycznie potrzebujemy i czy będziemy z niego systematycznie korzystać. Pamiętajmy, że jeśli już zdecydujemy się na wyrobienie karty, będziemy musieli za nią płacić, niezależnie od tego jak często będziemy jej używać. Podobnie jak w przypadku zakładania każdego konta, powinno się wcześniej porównać koszty prowadzenia rachunku, transakcji, wypłat itd. i wybrać tę ofertę, która jest dla nas najkorzystniejsza.

Uważaj na pułapki

Wbrew temu, co każdy z nas oczekuje – że konto dla seniora będzie jasne, zrozumiałe, a wszystko podane w sposób jawny i oczywisty – rachunki dla osób starszych niosą wiele pułapek. Jeśli bank zamydli nam oczy superofertą lub zaproponuje darmowe prowadzenie konta, koszta mogą być ukryte gdzie indziej. Może być to duża opłata za kartę lub przelewy inne niż tradycyjne. Niestety wiele informacji podanych jest z tzw. gwiazdką, a klient, żeby nie zostać oszukany, musi być bardzo uważny.

Przede wszystkim należy dokładnie przeczytać umowę i zapytać o wszelkie niejasności, które sami z siebie niestety pracownicy banku nie tłumaczą. Podobnie jest w przypadku płatnych bankomatów. Musimy także uważać na „darmowe” konta. Czasami nie musimy uiszczać opłaty, tylko wówczas, gdy na koncie znajdzie się określona suma. Te i inne pułapki czekają na osoby starsze, które często przez bankowców, pomimo swojego wieku, nie są poważnie traktowane.

Może Ci się również spodoba