Przelewy zagraniczne

Przelew zagraniczny to jedna z najszybszych i najprostszych form płatności i transakcji między osobami przebywającymi w różnych częściach świata. Niestety, to tylko pozory. Większość z nas ma trudności wyborem odpowiednich opcji, tajemniczymi skrótami, które dla przeciętnego klienta mogą być problematyczne. Coraz więcej osób korzysta z możliwości przelewów zagranicznych, dlatego też większość banków określa dokładnie jego formy. Praktycznie każda taka instytucja na swoich stronach internetowych zamieszcza podstawowe informacje dla klienta jak takie przelewy wykonywać.

Nie każdy za nas jest jednak w stanie poradzić sobie z przelewem zagranicznym. Często klienci banków mają zapewnione infolinie, gdzie pracownicy udzielają wskazówek lub sami dokonują przelewu, co w przypadku osób, które nie są pewne swojej wiedzy, jest dobrym rozwiązaniem.

Przelewy do krajów Unii Europejskiej

Przelewy do Unii Europejskiej to tak zwane przelewy SEPA. W ramach obszaru płatności euro możliwe jest dokonywanie przelewów między państwami członkowskimi Unii Europejskiej. Cały projekt miał służyć zmniejszeniu kosztów transakcji oraz przyspieszeniu całego procesu przesłania pieniędzy. Koszty są mniejsze, ponieważ nie ma tu tradycyjnych banków pośredniczących. Aby przesłać przelew SEPA, oba państwa oraz banki – bank nadawcy i odbiorcy – musi należeć do SEPA. Następuje też między nimi podział kosztów przelewów. Przelewy te nie należą do drogich, wahają się w granicach 0–10 zł. Na korzyść klientów działa także fakt, że transakcja realizowana jest w ciągu doby, czyli odbiorca ma pieniądze na koncie już na drugi dzień od wykonania przelewu. Wymogiem podstawowym jest waluta – EURO. Jeśli nie jest spełniony którykolwiek z tych warunków, płatność nie będzie zakwalifikowana do SEPA, wówczas koszty zwiększą się kilkakrotnie, bo przelew zostanie uznany za zwykły.

Koszty przelewów

Na koszt przelewów wpływa przede wszystkim to, z jakiego konta robisz przelew, czy jest to konto walutowe, czy konto złotówkowe. Przeliczenie walut w większości wpływa na ostateczny koszt przelewów, a kursy walut mogą się zmieniać po kilka razy dziennie. Klient musi podać tzw. „datę waluty dla banku”, czyli dzień w którym przekazywana kwota będzie podstawiona do dyspozycji banku otrzymującego. Wybiera także jedną z trzech możliwych opcji opłat:

  1. OUR – koszty ponosi nadawca. Jest to najdroższa forma, ale mamy stuprocentową pewność, że przelew dotrze do odbiorcy w formie nienaruszonej.
  2. SHA – są to tzw. koszty dzielone, zleceniodawca pokrywa koszty swojego banku, odbiorca natomiast ponosi koszty banków pośredniczących. Należy pamiętać, że przelew nie dotrze wtedy do odbiorcy w niezmienionej kwocie, będzie pomniejszony. Jest to ważna informacja szczególnie w przypadku osób, które dokonują zakupu jakichś towarów, gdyż możesz mieć problem ze spełnieniem warunków transakcji – nadawca nie otrzyma odpowiedniej kwoty.
  3. BEN – koszty ponosi odbiorca, zarówno te z banku zleceniodawcy jak i banków pośredniczących, kwota przelewu zostanie o te wydatki pomniejszona. To najtańsza forma przelewu dla nadającego, jednak odbiorca otrzyma kwotę mocno pomniejszoną.

Udzielając dyspozycji do przelewu zagranicznego należy pamiętać o kilkukrotnym sprawdzeniu danych. Jeśli będą one nieprawidłowe, przelew nie zostanie zrealizowany, a my zostaniemy obarczeni prowizją banku przyjmującego, która wynosi do kilkudziesięciu euro.

Przelew do kraju nienależącego do Unii Europejskiej

Przelewy w innych walutach to tzw. przelewy zapośredniczone. Oznacza to, że nadajesz przelew, który kierowany jest do banku pośredniczącego, który przekazuje instrukcje wypłaty do banku odbiorcy. Ilość banków pośredniczących nie jest ograniczona i należy liczyć się z dodatkowymi kosztami. Jeśli korzystasz z przelewu typu SWIFT, wybierasz walutę jaką chcesz przesłać a bank przelicza ją na złotówki, według własnego kursu. Należy też liczyć się z prowizją, która jest zależna od konkretnego banku i kwoty przelewu.

Jakie dane potrzebne są do wykonania przelewu?

Przede wszystkim potrzebny jest rachunek odbiorcy. Zgodnie z międzynarodowymi standardami zapisu (IBAN) rachunek składa się z kodu kraju, dwóch cyfr kontrolnych, numeru jednostki organizacyjnej banku oraz porządkowego numeru rachunku. Oprócz tego konieczny jest kod banku odbiorcy. Kod identyfikujący bank, czyli tzw. SWIFT składa się z 8 lub 11 znaków. Do standardowego przelewu wymagane są także następujące dane: nazwa, adres i kraj odbiorcy, kwota, waluta, data, tytuł przelewu, strony pokrywające koszty transakcji (OUR, SHA, BEN) oraz tryb realizacji.

Gdzie wykonać przelew zagraniczny jak nie w banku?

Ostatnimi czasy dużą popularność zyskują firmy, które zajmują się wykonywaniem przelewów pieniężnych. Większość formalności można wówczas wykonać przez Internet. Do takich firm należą np. Western Union. Można zlecić przekaz pieniężny za jej pośrednictwem jednostkom z nią współpracującym, np. bankom. Odbiorca może otrzymać pieniądze w postaci przelewu lub odebrać je w gotówce. Podobnie dział firma TransferGo. Jednak oferuje ona dużo niższe koszty przelewów internetowych. Korzystne wydaje się także nadawanie przelewów z kantorów internetowych, które proponują konkurencyjne ceny walut w porównaniu do banków. Aby dokonać przelewu trzeba mieć dwa konta: walutowe i złotowe. Transakcje w kantorach internetowych zyskują popularność dzięki bezpieczności, konkurencyjnym kursom walut a także bardzo szybkiej realizacji przelewów.

Może Ci się również spodoba