Ranking kont firmowych – najlepsze konto firmowe

Każda osoba prowadząca własną działalność gospodarczą, musi w pewnym momencie zmierzyć się z decyzją o wyborze właściwego konta bankowego dla swojej firmy. Z biegiem lat w Polsce przybywa małych i średnich przedsiębiorstw, a wraz ze wzrostem ich liczby przybywa również ofert konkurujących ze sobą banków. Na co powinniśmy zwracać uwagę przed dokonaniem ostatecznego wyboru?

Opłaty związane z prowadzeniem konta

Wiele banków, konkurując o potencjalnego klienta, oferuje prowadzenie darmowego rachunku firmowego. Jest to duże udogodnienie, przede wszystkim dla raczkujących przedsiębiorstw, które nie mogą być jeszcze pewne swoich zysków. Wyróżniamy również banki, które przyznają darmowe konto na czas określony, a następnie pobierają miesięczną opłatę w wysokości kilkunastu złotych. Natomiast banki, które wymagają opłacania konta za samo jego prowadzenie, czasami oferują nielimitowane przelewy. W ostatecznym rozrachunku może okazać się, że ta opcja jest bardziej korzystna niż kuszące darmowe konto.

Opłaty za przelewy z konta firmowego

Prowadzenie konta firmowego nigdy nie jest zupełnie darmowe. Nawet jeśli zdecydowaliśmy się na rachunek prowadzony za 0 złotych, wybrany przez nas bank może zażądać opłacania przelewów jakie wykonujemy – wszystkich bądź z wyłączeniem przelewów do ZUS-u i Urzędu Skarbowego, które często są darmowe. Transakcje, których podejmujemy się z bankiem innym niż ten, w którym prowadzimy rachunek firmy, wyceniane są na kilka-kilkanaście złotych od przelewu w formie papierowej. Transakcje elektroniczne są znacznie tańsze i oscylują zwykle w granicach 1-1,50 zł za jeden przelew. Część banków pobierających takie opłaty, w ramach promocji oferują przedsiębiorcom pulę darmowych przelewów do wykorzystania w miesiącu lub przez ustalony okres po otworzeniu rachunku.

Oprocentowanie konta firmowego

Niektóre banki oferują przedsiębiorcom oprocentowanie rachunków firmowych, dzięki którym na ich koncie wzrastać będą dodatkowe pieniądze. Są to zazwyczaj kwoty symboliczne, ponieważ oprocentowanie oferowane we współczesnych bankach nie przekracza zwykle 4%, jednak jeżeli ktoś lubi oszczędzać i chętnie zbiera przysłowiowy grosz do grosza, może uznać to za duży plus. Oprocentowanie oferowane jest zazwyczaj w zależności od kwoty na koncie przedsiębiorstwa. Jeśli jest ona za niska lub za wysoka, bank nie będzie naliczał odsetek.

Bankomat – karta i wypłaty

Jeśli chodzi o kartę płatniczą przyznawaną jako dodatek do naszego konta, sytuacja prezentuje się niemal tak jak w przypadku konta osobistego. Czasem otrzymujemy ją za darmo, jednak w większości przypadków bank nie pobiera opłaty wyłącznie w przypadku dokonania określonej liczby operacji miesięcznie. Niektóre banki oferują dodatkową kartę za darmo bądź za niewielką opłatą. Podobnie w przypadku wypłat z bankomatów. Zazwyczaj nic nas nie kosztują, jednak istnieją banki pobierające z tego tytułu prowizję. Aby nie umknęły nam żadne szczegóły dotyczące tego aspektu, należy zapoznać się w sposób dokładny z ofertą wybieranego przez siebie konta.

Małe a duże przedsiębiorstwo

Działalności jednoosobowe często mają możliwość założenia konta będącego połączeniem rachunku osobistego i firmowego. Jest to duży plus, ponieważ omija nas tym samym wątpliwa przyjemność nieustannego monitorowania i rozgraniczania swoich wydatków i dochodów na dwa rachunki. Większe przedsiębiorstwa, mające jednocześnie dużo więcej potrzeb, decydują się na osobny rachunek firmowy. Przy jego wyborze muszą kierować się dodatkowymi atutami oferowanymi przez banki, które mogą znacznie ułatwić prowadzenie finansów firmy. To właśnie od rodzaju naszego przedsiębiorstwa w głównej mierze zależy to, na co powinniśmy zwracać uwagę przy wyborze odpowiedniego banku.

Konto firmowe w innym banku niż prywatne?

Prowadzenie rachunku prywatnego to inna kwestia niż prowadzenie rachunku dla swojej firmy. Często wydaje nam się, że skoro dany bank sprawdza się w roli „naszego” banku, nie warto szukać dalej tylko powierzyć mu również osobne konto firmowe. Przez taki sposób myślenia, zamykamy się w swoim subiektywizmie i tracimy okazję do zapoznania się z innymi, być może lepszymi ofertami. Należy pamiętać iż konto firmowe będzie funkcjonowało przez lata we wszystkich dokumentach związanych z naszym przedsiębiorstwem. Ewentualna zmiana takiego konta wiązałaby się z ogromem formalności, dlatego dobrze jest rozeznać się w ofertach odpowiednio wcześniej i myśleć perspektywicznie.

Wybór konta firmowego

Konkurujące ze sobą banki często przedstawiają bardzo podobne oferty, dlatego wybór nie jest prosty. Czasem o naszej decyzji zaważą minimalne różnice w opłatach czy oprocentowaniu. Warto też zwrócić uwagę na to, czy dany bank oferuje dodatkowe zyski dla firm – najczęściej w postaci ulg, promocji i rabatów. Choć są to tylko bonusy, również one mogą mieć wpływ na naszą ostateczną decyzję. Nie istnieje jeden uniwersalny rodzaj konta godny polecenia. Każdy przedsiębiorca powinien rozpatrzeć wszystkie oferty dostępne na rynku i samodzielnie wybrać odpowiednią dla siebie i swojej firmy, by uniknąć sytuacji, w której płacimy za coś, co zupełnie nie jest nam potrzebne.

Autor: Michalina Reda

 

Ranking kont firmowych

Ranking kont firmowychKażda firma, od jednoosobowej działalności poprzez przedsiębiorstwa rodzinne, po wielkie korporacje z licznymi filiami, powinna posiadać firmowe konto bankowe.  Ułatwia to w znacznym stopniu wykonywanie transakcji, a także usprawnia przepływ pieniędzy.

Ponadto podczas rejestrowania działalności, przedsiębiorca jest zobowiązany podać numer konta bankowego, zatem posiadanie go jest obowiązkowe. Może tę funkcję pełnić konto osobiste, jednak konta firmowe są do tego specjalnie stworzone, a co za tym idzie dają nam lepsze warunki i ułatwiają firmie zarządzanie swoimi finansami.

Czym jest konto firmowe?

Jak sama nazwa wskazuje, konta firmowe stworzone są dla przedsiębiorców, aby za ich pomocą mogli bezpiecznie zarządzać swoim kapitałem. Konto firmowe w banku może założyć osoba fizyczna, która prowadzi działalność gospodarczą lub właściciele spółek prawa handlowego. Będą tam zatem wpływać wszelkie środki za wykonaną pracę, a także odprowadzane będą wszelkie związane ze specyfiką firmy wydatki.

Konta firmowe zdecydowanie różnią się od rachunków osobistych. Bardzo często umożliwiają właścicielom dokonywanie darmowych opłat za obowiązkowe ubezpieczenia lub podatki. Zatem regularne dokonywanie wpłat do ZUSu czy Urzędu Skarbowego może odbywać się zupełnie za darmo. Konta indywidualne nie ułatwiają nam tego zadania, wręcz przeciwnie  każdorazowy przelew do koszt od 1 do 5 zł w zależności od banku.

Kolejną zaletą posiadania konta firmowego jest fakt, iż całkowicie oddziela ono pieniądze prywatne od tych firmowych. Jest to bardzo ważne, szczególnie w przypadku kiedy Urząd Skarbowy zablokuje nam dostęp do konta firmowego. Ma on taką możliwość w przypadku potrzeby rozwiązania chwilowych niejasności. Wtedy na jakiś czas całkowicie tracimy dostęp do konta, co stanowić może ogromny problem jeśli gromadzimy na nim również pieniądze prywatne.  Rozdzielenie pieniędzy jest również przydatne przy prowadzeniu księgowości, zwłaszcza jeśli otrzymujemy także przychody z innych źródeł.

Jak wybrać odpowiednie konto firmowe?

Zanim jednak wybierzemy konkretne konto firmowe, powinniśmy zwrócić uwagę i porównać  warunki, które przedstawiają nam różne banki. Odpowiednie konto firmowe powinno zaspokajać wszelkie potrzeby przedsiębiorstwa, a także pozwalać zaoszczędzić jak najwięcej pieniędzy. Warto więc poświęcić chwilę czasu i przeanalizować pewne aspekty by móc cieszyć się dobrze prosperującym rachunkiem bankowym.

Koszt otwarcia i prowadzenia konta firmowego

Obecnie na rynku wiele banków kusi nas atrakcyjnymi cenami otwarcia rachunku firmowego w ich banku. Niejednokrotnie spotkać się możemy z propozycjami darmowego prowadzenia konta. Warto jednak przedtem dokładnie przeanalizować ofertę banków, najlepiej zerkając w ogólnodostępne rankingi. Często zdarza się, że mimo braku opłat za prowadzenie rachunku, inne operacje na przykłady wyciągi z konta czy przelewy są dużo droższe. Warto więc dokładnie przejrzeć oferty banków, żeby świadomie zdecydować która opcja jest dla naszej firmy bardziej opłacalna.

Przelewy zewnętrzne na rachunki w innych bankach

Zarówno w przypadku konta osobistego jak i firmowego operacje takie są najczęściej wykonywane. Jest to więc detal, na który powinniśmy zwrócić największą uwagę.  Nieczęsto zdarza się, że firma partnerska lub klient posiada konto w tym samym banku co my. Dlatego ważne jest sprawdzenie jak wyglądają koszty  transakcji zewnętrznych w banku, który chcemy wybrać. Niektóre banki oferują stałe koszty za przelewy, inne umożliwiają nam dokonanie kilku lub kilkunastu przelewów w miesiącu bez prowizji, a jeszcze inne proponują całkowicie darmowe wykonywanie takich przelewów.

Przelewy między rachunkami firmy

Jeżeli nasza firma posiada na przykład kilka oddziałów lub filii i zależy nam, aby miała kilka otwartych rachunków w tym samym banku, dobrze sprawdzić jak wygląda opcja przelewów wewnętrznych. Przelewy wewnętrzne są zazwyczaj bardzo tanie lub zupełnie bezpłatne. Warto jednak to wcześniej zweryfikować by nie czuć się później rozczarowanym.

Przelewy do ZUSu i Urzędu Skarbowego

Jak zostało wyżej wspomniane, konta firmowe pozwalają firmom zaoszczędzić i oferują darmowe przelewy do ZUSu i Urzędu Skarbowego. Jeżeli bank, którego ofertę analizujemy nie daje takich możliwości lepiej rozejrzeć się za inną ofertą, gdyż usługa taka jest zdecydowaną podstawą w przypadku konta firmowego.

Inne ważne aspekty

Zanim zdecydujemy się na dane konto dowiedzmy się jeszcze innych również istotnych informacji. Czy jest możliwość dostępu do konta przez Internet? Jak wygląda kwestia opłat za karty płatnicze i w jakich bankomatach możemy za darmo wypłacać pieniądze? Czy można ustalić zlecenia stałe i ile wynosi ich koszt? Do jakich innych produktów bankowych mamy dostęp?

Nie jest możliwe jednoznaczne stwierdzenie, który bank dysponuje najlepszą ofertą w przypadku konta firmowego. Dobre konto firmowe, to konto idealnie dopasowane do potrzeb przedsiębiorstwa. Wszystko, więc zależy od tego czego dana firma oczekuje od takiego rachunku. Warto zatem zerknąć w rankingi, by porównać oferty i znaleźć konto idealne dla naszej działalności.

Podsumowała: Julita Wardęcka

Może Ci się również spodoba