Kiedy bank może zablokować konto?

Jesteś świadomy tego, że posiadanie własnego konta w banku to w dzisiejszych czasach konieczność. Wpłacanie i wypłacanie pieniędzy w każdej chwili, robienie zakupów przez Internet, dokonywanie opłat, przelewy. To wszystko umożliwia ci konto osobiste. No i oczywiście bezpieczeństwo. To dla ciebie najważniejsze. Zarabiasz pieniądze, oszczędzasz je, odkładasz na czarną godzinę, zatem chcesz mieć pewność, że będą bezpieczne. Konto daje ci możliwość ochrony twojego kapitału . Dzięki temu możesz spać spokojnie, bez obaw, że ktoś przejmie nad nim kontrolę. Oczywiście zagrożenie istnieje zawsze. W dobie Internetu, cyberprzestępcy mogą czyhać w niezbadanych odmętach sieci, czekając na odpowiedni moment do ataku na twoje konto. Jednak stosując odpowiednie środki ostrożności możesz zminimalizować ryzyko. Ty decydujesz o tym co się dzieje z twoimi pieniędzmi. Rozporządzasz nimi, ale od ciebie także zależy ich bezpieczeństwo. Jesteś panem i władcą. Czy aby na pewno? Czy zawsze możesz mieć swobodny, nieograniczony dostęp do swoich  zgromadzonych środków? Okazuje się, że istnieją sytuacje, w których możesz mieć z tym nie lada problem. Sielanka dobiega końca, czar pryska, a ty szczerze zaskoczony, z przerażeniem i złością odkrywasz, że ktoś położył ręce na twoich pieniądzach. Chociaż nie jest to zbyt częste zjawisko, może się przytrafić każdemu. Co się stało? To bank zablokował twoje konto. Powód? Czytając poniższy tekst dowiesz się wszystkiego na ten temat.

Blokada konta może mieć miejsce w sytuacji, gdy w jakiś sposób dopuścisz się złamania warunków umowy, którą podpisałeś ze swoim bankiem. Niemniej jednak, jeśli nie należysz do osób, które uważają, że „zasady są po to, aby je łamać”, nie masz się czego obawiać ze strony swojego banku. Takich przypadków jest niewiele, bowiem większość stara się przestrzegać zasad zawartych w umowie. To zapewnia nam  bezproblemowe korzystanie z konta, przez cały okres trwania danej umowy. Ale jeśli coś przeskrobałeś, bank poinformuje cię o tym fakcie wielokrotnie, dlatego ewentualna blokada nie powinna być dla ciebie żadnym zaskoczeniem.

Kolejny powód dla którego bank może zająć twoje konto jest znacznie bardziej powszechny. W tej sytuacji, twój jest bank jedynie pośrednikiem, czy raczej wykonawcą, który wykonuje polecenie założenia blokady płynące „z góry”. Zatem faktycznego zajęcia konta dokonują uprawnione podmioty, a nie nasz bank ze swojej inicjatywy, jak to mylnie zakładamy. Kiedy możesz spodziewać się takiej blokady? Jeśli podpadłeś instytucjom takim jak np.: Urząd Skarbowy, Zakład Ubezpieczeń Społecznych, Izba Celna. Także jednostki samorządu terytorialnego i komornik mogą wziąć cię na swój celownik. Jeśli zalegasz z opłacaniem rat za swoje kredyty, starasz się wymigać od zapłacenia mandatów, alimentów lub podatków, wiedz, że coś się dzieje, lub dopiero zacznie dziać. Zaległości i zobowiązania finansowe względem organów  państwowych są najczęstszymi przyczynami zablokowania kont. A jak to wygląda w praktyce? Wyżej wymienione instytucje wysyłają wniosek o zablokowanie rachunku do banku. Jednak nie chodzi tutaj o zablokowanie dostępu do wszystkich środków zgromadzonych na koncie. Bank zajmuje jedynie zasądzoną kwotę, którą właściciel konta jest zobowiązany zapłacić danemu organowi.  Pieniądze znajdujące się na różnych rachunkach czy lokatach są zgodnie z prawem bankowym wolne od zajęcia.  Tzw. kwota wolna od zajęcia to obecnie ok. 12 tysięcy złotych. Klient nie może więc wypłacić zajętej kwoty, ale resztę środków powinien być w stanie pozyskać bez większych problemów. Bank nie ma obowiązku udzielania klientowi informacji o zajęciu konta. Tego raczej dowiesz się od instytucji, którym jesteś winny pieniądze. Jeśli spłacisz swoje długi, twoje konto zostanie automatycznie odblokowane. Jednak nie zawsze po uregulowaniu opłat dochodzi do odblokowania, musisz więc zgłosić to odpowiednim organom, które nałożyły taką blokadę.

Prowadzisz ciemne interesy? Wszedłeś w posiadanie ładnej sumki nielegalnie?

Uważaj, bo nie unikniesz karzącej ręki sprawiedliwości. Jeśli bank cię przejrzy, także możesz spodziewać się blokady. Bank posiada uprawnienia do nałożenia blokady na środki zgromadzone na koncie, jeśli istnieje podejrzenie, że w całości lub w części pochodzą z działalności przestępczej. Jednak blokadzie podlegają tylko środki, które bank traktuje jako podejrzane. Taka blokada może potrwać nie dłużej niż 72 godziny, a bank powiadamia prokuraturę. Teraz masz już prawdziwy problem.

Istnieją jeszcze nadzwyczajne sytuacje, które mogą spowodować zablokowanie twojego konta bankowego. Są one niezwykle rzadkie i oczywiście pozostaje nam tylko mieć nadzieję, że nigdy do nich nie dojdzie. Chodzi tutaj o ogłoszenie przez prezydenta stanu wyjątkowego lub stanu wojennego. Jednak wtedy kwestie finansowe wydają się być naszym najmniejszym problemem, prawda?

Blokada konta to realne zagrożenie dla twojej swobody w zarządzaniu oszczędnościami, ale może ona mieć jeszcze inne konsekwencje. Pamiętaj także o tym, że blokada ma negatywny wpływ na twój wizerunek w oczach banku. Nie bądź więc zdziwiony, kiedy będziesz miał problemy z uzyskaniem kredytu w przyszłości.  Ale wszystkich nieprzyjemności można uniknąć. Wystarczy, że nie łamiesz zasad zawartych w umowie podpisanej z bankiem i jesteś uczciwy. Nie uchylaj się od płacenia podatków czy innych należności, a będziesz miał święty spokój. 

Może Ci się również spodoba