Zarabianie na lokatach bankowych

Większość z nas jest przekonana, że lokaty służą do bezpiecznego przechowywania pieniędzy. I słusznie. Jednak to nie jest jedyna ich funkcja. Lokaty chronią także pieniądze przed inflacją. Zapominamy, że na lokatach można także zarabiać. Jednak musimy wiedzieć jak zyskać, a nie tracić na przechowywaniu pieniędzy. Poniżej damy Ci kilka wskazówek jak zarobić na lokacie bankowej.

Jak nie stracić na lokacie?

Na lokatach można sporo stracić, jeśli brakuje nam wiedzy i doświadczenia na dany temat. Podobnie jest naszymi obawami co do zarabiania na lokatach. Czasami wolimy nie ingerować w coś, na czym się dobrze nie znamy. Musimy jednak wiedzieć, że na lokacie faktycznie można zarobić. Przede wszystkim dlatego, że są oprocentowane wyżej od inflacji. Skorzystać mogą zwłaszcza Ci, którzy są dobrze zorientowani w temacie. Jeśli wybierzesz lokatę, w ramach której obowiązuje aktualnie jakaś promocja, możesz dużo zyskać. Najlepszym rozwiązaniem są lokaty terminowe – to najbezpieczniejsza forma przechowywania pieniędzy i zarabiania. Należy też być bardzo czujnym, żeby nie zostać ofiarą reklam i chwytów marketingowych. Wiele banków proponuje nam z pozoru korzystne warunki założenia lokaty, żeby zamydlić nam oczy niedociągnięciami w umowie lub konsekwencjami jej zerwania, oferują nam darmowe gadżety lub urządzenia o wysokiej wartości. Bądźmy więc uważni i dokładnie zapoznajmy się z regulaminem i umową, którą podpisujemy.

Jak oszczędzać?

Omawianie tego zagadnienia jest dosyć trudne, gdyż w naszym kraju mało osób oszczędza. Jednak nie wszystkie formy oszczędzania są bardzo restrykcyjne. Na lokacie można zarabiać np. dzięki wysokiemu oprocentowaniu. Warto pamiętać, że w naszym kraju jest bardzo niski poziom inflacji, dlatego warto inwestować w ten sposób. Włożenie pieniędzy na lokatę co prawda blokuje nam możliwość natychmiastowego ich wypłacenia, ale oprocentowanie jest wyższe niż w przypadku  np. rachunku oszczędnościowego (nawet dwukrotnie).

Jak wybrać najlepszą lokatę?

Współcześnie powinniśmy zwrócić uwagę głownie na promocyjne lokaty bankowe, bo te są najkorzystniejsze. Najważniejsze jest dla nas oprocentowanie. Jeśli chodzi o obecne lokaty niestety są one znacznie niżej oprocentowane niż np. depozyty bankowe. Najwyższe oprocentowanie mają zazwyczaj lokaty, które zobowiązują klienta do jednoczesnego założenia konta w jakimś banku. Jednak nie zawsze jest to opłacalne. Należy wówczas dokładnie prześledzić opłaty dotyczące utrzymania rachunku, bo mogą przewyższyć zysk z lokaty. Zasada jest taka, że im więcej będziesz chciał deponować na koncie, tym oprocentowanie będzie mniejsze. Przy wyborze odpowiedniej oferty powinno się zatem zwrócić uwagę na poziom oprocentowania, okres trwania, a także częstotliwość kapitalizacji. Podsumowując, nie każda lokata jest opłacalna.

O czym pamiętać, żeby zarobić na lokacie?

Przede wszystkim umowa. Wszystko w niej powinno być jasne i jednoznaczne. Wszelkie niepewności mogą zostać później wykorzystane przeciwko Tobie. Dobra lokata powinna mieć około 4%, jednak coraz trudniej takie oprocentowanie osiągnąć. Lokaty w bankach komercyjnych zazwyczaj mają niższe oprocentowanie. Ważny jest także czas, na jaki chcesz pieniądze odłożyć. Na początek najlepsze są lokaty krótkoterminowe. Zasadnicza jest również kwota. Oczywiście im więcej pieniędzy włożysz na konto z dużym procentem, tym więcej zyskasz. Warto porównać wcześniej oferty, gdyż czasami lokata krótkoterminowa na wysoką kwotę jest korzystniejsza niż lokata długoterminowa. Zarabianie na lokatach jest też zależne od czynników, na które niestety nie mamy wpływu, czyli np. od inflacji. Poziom inflacji jest co miesiąc ogłaszany przez Główny Urząd Statystyczny. Jeśli oprocentowanie będzie niskie a wysoki wskaźnik inflacji, wówczas możemy być stratni.

Dobry wybór gwarantem sukcesu

Jeśli chcesz zarobić na lokacie, pamiętaj, że najlepszą ofertę otrzymasz w banku, w którym jesteś nowym klientem. Wówczas promocja może być interesująca a oprocentowanie naprawdę wysokie. Jednak zazwyczaj są to oferty jednorazowe, a Ty zobowiązany jesteś do dodatkowych czynności, np. założenia konta w danym banku. Nie zapominajmy jednak, że najważniejsze powinno być dla nas zabezpieczenie naszych pieniędzy, a nie jedynie zarabianie na lokacie. Świadomość takiej możliwości jest bardzo istotna, ale nie pierwszorzędna. Lokaty to dobre rozwiązanie dla osób, które mają wolne środki, a w danym czasie nie chcą ich inwestować. Pieniądze, które leżą na lokacie kilkanaście lata mogą znacznie wzrosnąć, jeśli wybierzemy dobre oprocentowanie. Podsumowując, żeby zarobić na lokacie, trzeba przede wszystkim wybrać najkorzystniejszą ofertę – dostosowaną do naszych potrzeb, środków i czasu, na jaki chcemy je odłożyć.

 

Może Ci się również spodoba