Pożar, Powódź, huragan, kradzież, rabunek – czyli po co ubezpieczenie domu i mieszkania ?

W naszej szerokości geograficznej nie mamy kataklizmów takich jak trzęsienia ziemi czy huragany, o których już mieszkańcy Stanów Zjednoczonych raczej dotkliwie się co jakiś czas przekonują. Czy to oznacza, że nie mamy się czego obawiać, jeśli chodzi o nasze domy i mieszkania?

 

Ubezpieczenie mieszkania nie ma na celu zapobiegania np. kradzieży, ale może na pewno pomóc nam, jeśli już taki wypadek nam się przytrafi.

Ubezpieczamy nie tyle samo mieszkanie, ale również meble i sprzęty znajdujące się w nim.

 

Na jak długo?

 

Ubezpieczyciele w swojej ofercie standardowo proponują okres ubezpieczenia trwający rok.

Jednak zdarzają się odstępstwa od tej reguły. Umowy krótsze na np. 3 miesiące, jak i te dłuższe, maksimum 3 lata.

 

Jaka kwota?

 

Klienci mają tę swobodę, iż sami mogą określić, na ile szacują swój dobytek – wartość samej nieruchomości jak i dóbr w nim zgromadzonych. Na tym etapie najlepiej nie zawyżać ani nie zaniżać wartości domu czy mieszkania. Taka może później skutkować przepłacaniem przy comiesięcznej płatności. Od tej wartości, wysokości ubezpieczenia jak i od jego okresu będzie ustalana comiesięczna należność.

Ci klienci, którzy zastosowali już w mieszkaniach pewnego rodzaju zabezpieczenia, jak drzwi antywłamaniowe, specjalne zamki – mogą oczekiwać zniżek. Takie zmniejszenie kwoty dotyczy również osób, które nie musiały przy obowiązywaniu wcześniejszej umowy korzystać z wypłaty odszkodowania jak również takie, które postanowią przedłużyć umowę z danym ubezpieczycielem.

 

Podział mienia.

 

Stosuje się zasadę podziału mienia na mienie nieruchome i mienie ruchome. Taką klasyfikację wymuszają rodzaje zagrożeń, które mogą nas spotkać, gdyż nieruchomości są narażone na gradobicie, ulewne deszcze, silne wiatry lub powodzie. Rzeczy ruchome, poza tymi wymienionymi zagrożeniami narażone są również na kradzież, włamanie, rabunek.

 

Kiedy nie dostaniemy odszkodowania?

Ubezpieczyciel zazwyczaj takie okoliczności określa w Warunkach Ogólnych Ubezpieczenia. Jeżeli do zniszczeń dojdzie w wyniku rażącego zaniedbania, niedopełnienia obowiązków i umyślnie. Okoliczności również oddalające nas od wypłaty gotówki to : spowodowanie szkody pod wpływem środków psychoaktywnych lub alkoholu.

Kto może skorzystać z ubezpieczenia?

Są to osoby posiadające prawo własności nieruchomości, osoby posiadające tzw mieszkanie spółdzielcze jak też takie, które posiadają umowę najmu domu czy lokalu.

Ile to kosztuje?

Niektórzy ubezpieczyciele proponują rozłożenie płatności na raty, ale częściej praktykowana jest jednorazowa wpłata za rok.

I tu, jeśli wykupimy ubezpieczenie o wartości 80000 zł i jednoczesnym zastosowaniu zabezpieczeń antywłamaniowych jak drzwi lub zamki, a ponadto wykupując po raz kolejny ubezpieczenie u tego samego ubezpieczyciela taka opłata będzie wynosiła 109 zł na rok.

Ubezpieczenie obejmuje podstawowe ryzyko.

Oferta rozszerzona : jeżeli wykupujemy kwotę210000 zł, do tego ubezpieczymy rzeczy ruchome od kradzieży w kwocie 40000 zł, to nasza kwota do zapłaty wzrośnie do 800zł.

   Dlaczego warto korzystać?

Rachunek wydaje się prosty, jeśli rocznie płacimy jedynie 100 zł, a ubezpieczamy się od najczęściej występujących zdarzeń – zalanie sąsiada, włamanie, to raczej na tym zyskamy. W przypadku gdy już dotknie nas jakieś nieszczęście, to po pierwsze będziemy mieli mniej kłopotu – wieloma rzeczami związanymi z likwidacją i naprawą szkody zajmie się ubezpieczyciel. Co za tym idzie, koszt naprawy najczęściej pokryje ubezpieczenie. Nie trzeba wiele, wystarczy przytoczyć ciężką sytuację ludzi, których dotknęła pomoc. Nie ubezpieczali swoich nieruchomości, po czym bez pieniędzy z ubezpieczenia nie mieli środków na odbudowę dobytku.

Oferta jest dość obszerna, każdy może znaleźć indywidualnie dobrane ubezpieczenie. Co jest jednak pewne, taka kwota, którą trzeba płacić jest niewielka w porównaniu z tym, jaki komfort jednak zyskujemy posiadając ubezpieczenie mieszkania czy też domu.

Może Ci się również spodoba