Wypłaty zbliżeniowe z bankomatów. Co to jest i jak to działa?

Coraz więcej banków wychodzi naprzeciw swoim klientom, chcąc jak najbardziej zachęcić  do korzystania z ich usług, a ponadto usprawnić i podnieść jakość swojej oferty.

Stąd też jeszcze nie całkiem popularne, ale bardzo ciekawe, rozwiązanie wprowadzane przez coraz większą liczbę banków: wypłaty zbliżeniowe z bankomatów. Co to jest i jak z tego korzystać ? Przyjrzymy się wszelkim zaletom jak i ewentualnym wadom związanym z zastosowaniem wypłat bezstykowych z bankomatów.

   Po płatnościach zbliżeniowych w sklepach pora na kolejny krok w rozwoju sektora bankowego.

Pierwsze doniesienia o wdrażaniu najnowszej technologii wypłacania pieniędzy z bankomatów pojawiły się w  2012 roku. Nad tym pomysłem pracował wtedy zespół ING Banku Śląskiego wraz z właścicielem urządzeń marki Euronet – posiadającego największą liczbę bankomatów w Polsce. Ze wsparciem organizacji płatniczych takich jak MasterCard czy Visa. Pracowano nad zastosowaniem w bankomatach technologii NFC. Czyli technologii bliskiego pola (z ang.), dotyczącej nie tylko usług, ale też i rozrywki.

Najnowsze rozwiązania będą wdrażane stopniowo, aby finalnie zastąpić tradycyjne bankomaty ulepszonymi maszynami.

Polacy całkiem chętnie korzystali do tej pory z płatności zbliżeniowych, byliśmy w tej kwestii liderem na rynku europejskim. Zaraz po Hiszpanii, jako drugi kraj w Europie, wprowadzimy zbliżeniowe bankomaty.  Bez wątpienia płatności zbliżeniowe odniosły niewyobrażalny sukces.

   Jak to działa?

Operacja taka przebiega w sposób bardzo prosty i szybki. Tracimy mniej czasu  niż na tradycyjną formę wypłacania gotówki z bankomatu. Trwa to nawet czterokrotnie krócej!

Nie musimy się rozstawać z naszą kartą nawet na chwilę. Co się z tym wiąże, odchodzi lęk o utratę naszej karty. Bankomat już jej nie połknie.

Zbliżamy po prostu kartę do wskazanego miejsca, jedno się jednak nie zmieniło: każdorazowo musimy potwierdzić transakcję  kodem PIN , niezależnie od sumy, jaką chcemy wypłacić.

Z bankomatów zbliżeniowych możemy wypłacać gotówkę kartami zbliżeniowymi. Co nie jest utrudnieniem, gdyż obecnie prawie każdy bank oferuje swoim klientom takie rozwiązanie.

Czy to jest bezpieczne?

Tak. Jest to jedna z najbezpieczniejszych sposobów wypłacania gotówki. Po pierwsze, za każdym razem i tak jest konieczne,abyśmy wybrali kod PIN,a do tego nie wypuszczamy swojej karty z ręki.

Zostało wyeliminowane zagrożenie kradzieżą danych z karty poprzez popularne „nakładki” montowane przez złodziei w bankomatach.

Bardzo bezpieczne,ale tylko jeśli sami nie ułatwimy nikomu dostępu do naszych haseł.

Karta działa jednorazowo nawet przy kilkakrotnym zbliżeniu do bankomatu. Jest generowany specjalny, unikalny kod dla każdej transakcji.

Jak donoszą przedstawiciele banków, największym zagrożeniem dla bezpieczeństwa swoich pieniędzy jesteśmy… my sami. Wiele osób wciąż nosi swoje karty wraz z kartką i zapisanym na niej numerem PIN. Albo w sposób jeszcze bardziej oczywisty – numer PIN zapisany jest na samej karcie.

Rozwiązanie idealne. Dla kogo?

Świetnym rozwiązaniem będzie to dla osób posiadających wirtualne karty, e-portfele lub nie posiadające ich wcale – korzystające z IKO lub Peopay.

Być może to zachęci nas do korzystania z wypłat za pośrednictwem bankomatów, ponieważ liczba takich operacji spada. Dzieje się tak dlatego, gdyż coraz częstszą formą rozliczania się są przelewy internetowe. Coraz częściej robimy zakupy przez Internet, a tu możemy poradzić sobie  bezgotówkowo.

 

W Polsce dotychczasowo za pomocą technologii NFC płaci kilkadziesiąt tysięcy osób, ale gdy tylko większa liczba operatorów komórkowych i banków rozszerzy swoją ofertę o tę opcję ilość użytkowników wzrośnie.

Jak na razie nawet korzystając z NFC musimy mieć przy sobie kartę do bankomatu – jeszcze nie wszystkie bankomaty są bezstykowe.

Rynek aplikacji płatniczych ciągle się rozwija, niektóre współpracują np. z siecią najpopularniejszych dyskontów w Polce, inne pozwalają zarezerwować bilet do kina czy zapłacić za bilet komunikacji miejskiej.

Mimo wdrażania wypłat bezstykowych kartami zbliżeniowymi, eksperci ciągle pracują nad nowymi rozwiązaniami.

Jest to na przykład biometria : technologia już istniejąca, pozwala ona na wypłatę pieniędzy bez użycia karty, a tylko poprzez przyłożenie palca i identyfikacji wzoru naczyń krwionośnych klienta. Wcześniej musimy złożyć wzorzec biometryczny w siedzibie banku, a przy następnych wizytach będziemy identyfikowani już po nim. Można tym sposobem potwierdzać niektóre operacje : wpłaty, wypłaty lub też przelewy. Widząc informacje na ekranie, w celu potwierdzenia przykładamy palec do czytnika. I gotowe.

Według badań wiele osób jest zainteresowanych również tą formą wypłacania gotówki. Jest ona niewątpliwie bezpieczna i szybka. Podnosi się komfort korzystania z operacji bankowych. I choć niewiele osób o tym wie, w Polsce ta technika została już zastosowana w 2010 roku.

W innych krajach można już przy użyciu wzoru naczyń krwionośnych palca potwierdzać dokonanie zakupów. Obraz wzoru biometrycznego jest zapisywany także na karcie klienta.

Wzór biometryczny palca jest jedyny i niepowtarzalny, co pomaga eliminować błąd identyfikacji klienta. Przyspiesza ten proces. Zmniejsza ryzyko podrabiania podpisu.

Biometria jednak to nie tylko wzór naczyń krwionośnych, ale również wzór siatkówki oka. Jest ona również niepowtarzalna dla każdego człowieka.

Zastosowanie takich technologii wyraźnie zmniejsza ilość przestępstw finansowych.

Mimo tak zaawansowanych prac nad najnowszymi technologiami nie są one jak na razie stałym elementem naszej rzeczywistości. Choć będzie się to na pewno bardzo szybko zmieniać.

Oferują one szybsze, bezpieczniejsze korzystanie z bankomatów, usprawniają zakupy i operacje bankowe. Warto na pewno dać im szanse i w pełni korzystać z tych ułatwień, jakie niesie ze sobą współczesna nauka.

Może Ci się również spodoba