Polisa turystyczna – ile to kosztuje?

Na wakacje bez polisy ani rusz – pytanie tylko, ile takie ubezpieczenie będzie Cię kosztować. Dowiedz się, od czego zależą ceny poszczególnych ofert i co pomoże Ci w podjęciu ostatecznej decyzji!

Od czego zależą koszty polisy turystycznej?

Cena ubezpieczenia podróżnego zależy od szeregu istotnych czynników. Po pierwsze – od tego, czy w grę wchodzi ubezpieczenie indywidualne, czy może grupowe lub rodzinne (które jest co prawda droższe, ale w przeliczeniu na osobę bardziej się opłaca). Po drugie, od długości wakacji – oczywiście im dłuższy okres ubezpieczenia, tym wyższe koszty, przy czym krótsze wyjazdy generują droższe ceny za jeden dzień. Nie bez znaczenia pozostaje też wiek osoby ubezpieczanej. Młodsze osoby (najczęściej poniżej 25. roku życia) mogą liczyć na bardzo korzystne zniżki, podczas gdy osoby starsze (po 65. roku życia) muszą ponosić wyższe koszty składek, ponieważ znajdują się w grupie ryzyka.

To prowadzi nas do kolejnego istotnego czynnika, czyli ryzyka powstania szkody. Przykładowo – jeśli zamierzasz nurkować lub uprawiać sporty ekstremalne, ubezpieczyciel potraktuje to jako dodatkowy czynnik ryzyka, co znajdzie swoje odzwierciedlenie w cenie pakietu. Kluczowym faktorem pozostaje również miejsce wypoczynku. Wyjazdy poza Europę oznaczają wyższe koszty ubezpieczenia niż pozostanie na Starym Kontynencie. Do tego dochodzą jeszcze takie faktory, jak zakres pakietu czy wybrane dodatki.

Polisa turystyczna – najtańsze i najdroższe opcje

Według dostępnych w sieci porównywarek ubezpieczeń, najtańsza indywidualna polisa turystyczna na terenie Europy to koszt ok. 3 złotych dziennie. Takie ubezpieczenie pokrywa koszty leczenia na 20 000 euro oraz koszty ratownictwa na 6 000 euro. W przypadku wyjazdów poza kontynent najtańsza opcja wynosi 7 złotych dziennie przy kosztach leczenia do 200 000 zł i ratownictwa do tej samej wysokości.

Oczywiście to tylko najtańsze oferty – na rynku dostępnych jest wiele alternatyw. Najdroższe polisy turystyczne generują koszty ok. 60 złotych dziennie dla Europy i ok. 80 złotych dziennie dla reszty świata, na przykład Stanów Zjednoczonych.

Są to jednak wyłącznie uśrednione kalkulacje. Ostateczna kwota zawsze ustalana jest indywidualnie, a każdy ubezpieczyciel wycenia swoje usługi wedle własnego uznania.

Zawsze porównuj ceny!

Przeciętny turysta wyjeżdża na wakacje, nie zaprzątając sobie głowy takimi kwestiami jak ubezpieczenie. Niektórzy nie wykupują go wcale, a inni wybierają najtańszą ofertę i nie przejmują się szczegółami. Tymczasem wykup polisy to dopiero połowa sukcesu – cała reszta zależy od tego, jaki zakres ochrony gwarantuje dana polisa turystyczna. Problemy zaczynają się, gdy koszty leczenia przekraczają zbyt niską sumę gwarantowaną i różnicę trzeba pokryć z własnej kieszeni…

W podjęciu decyzji o wyborze konkretnej polisy pomogą Ci dostępne w sieci kalkulatory ubezpieczeń turystycznych. Jak widać, różnice pomiędzy najtańszymi a najdroższymi ofertami są kolosalne. Dlatego zanim rozpoczniesz porównywanie ofert, zastanów się, czego potrzebujesz. Optymalna polisa podróżna powinna być dostosowana do kierunku i charakteru wyjazdu oraz do oczekiwanego przez Ciebie zakresu ochrony. Powodzenia!

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *