Oszczędzanie czy pożyczanie? Kiedy warto wziąć kredyt

Zastanawiasz się czy kredyt to dobry pomysł? Jeżeli planujesz większą inwestycję w najbliższym czasie masz dwie drogi: możesz sumiennie oszczędzać i odkładać pieniądze z kolejnych wypłat, albo skrócić czas oczekiwania na efekty zbierania funduszy i wziąć pożyczkę. Okazuje się, że kredyty są w naszym kraju dosyć popularnym rozwiązaniem: czy wiesz, że według raportu BIKu prawie połowa Polaków ma w chwili obecnej zaciągniętą jakaś pożyczkę?

Co drugi Polak coś spłaca

Aż 15,36 milionów mieszkańców naszego kraju jest aktywna kredytowo. Raport Biura Informacji Kredytowej podaje, że spłacamy swoje zobowiązania sumiennie – niecałe 8% kredytobiorców spóźnia się z terminowym opłacaniem rat o więcej niż 90 dni. To naprawdę niewielki odsetek. Wpływ na to ma rosnąca wśród nas znajomość produktów finansowych – coraz częściej jesteśmy w stanie wybrać pożyczkę dostosowaną do naszych możliwości, dzięki czemu nie mamy potem problemów z jej spłacaniem.

Dużo atrakcyjnych ofert

Nie bez znaczenia jest tutaj także działanie instytucji finansowych. Łatwiej jest nam uzyskać dokładne informacje na temat oferty, którą jesteśmy zainteresowani – w tym celu nie musimy się już udawać do placówki. Na wielu stronach internetowych są dostępne czaty z konsultantami, można też zadzwonić na infolinię. Wszystkie te działania mają na celu nie tylko ułatwienie dostępu do produktów finansowych, ale również pełnią ważną rolę edukacyjną. Mając dostęp do informacji, o wiele łatwiej jest wybrać taką pożyczkę dostosowaną do naszych potrzeb i możliwości.

Kredyt atrakcyjniejszy niż oszczędzanie

Raport BIK podaje, że nadal na naszym rynku największą popularnością cieszą się kredyty hipoteczne, jednak zaraz za nimi są pożyczki na cele konsumpcyjne. W 2018 roku wzięło je aż 48,6% badanych. Branie kredytu jest zdecydowanie bardziej wygodne niż mozolne odkładanie każdego grosza, co zapewne przekłada się na tak wielką popularność tych narzędzi finansowych w naszym kraju.

Dobrze się zastanów

Osoby, które jeszcze nigdy nie brały wcześniej pożyczki, powinny dobrze przemyśleć tą decyzję. Taka przestroga może się wydawać banalna, jednak należy pamiętać o tym, że wszystkie informacje na temat spłacanych przez nas kredytów są zapisywane w Biurze Informacji Kredytowej. Jeżeli nie będziemy spłacać swoich zobowiązań regularnie, może się to przełożyć na wysokość kwoty jaką bank będzie chciał nam pożyczyć następnym razem. W skrajnych wypadkach możemy się spotkać nawet z odmową.

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *