Konto walutowe- Konieczność czy udogodnienie?

Coraz więcej ludzi, zaczęło robić zakupy w zagranicznych sklepach internetowych, kupować walutę na wyjazdy zagraniczne lub również po prostu oszczędzać w walucie. Jeszcze niedawno, nie byliśmy świadomi tego, ile jest nam w stanie zaproponować bank. Temat zakładania kont walutowych staje się coraz bardziej popularny. Wielu z nas, coraz częściej decyduje się na założenie takiego konta, szczególnie gdy planują wyjazd za granicę. Jak założyć i wybrać konto walutowe i czy naprawdę warto? Czy jest to konieczność czy po prostu udogodnienie?

 

Podejmując decyzję, o założeniu konta walutowego, zastanawiamy się pewnie, jaki bank będzie odpowiedni, która oferta będzie najbardziej dla nas korzystna, bez dokonywania dodatkowych opłat. Musimy niestety bardzo uważać, ponieważ niektóre banki proponujące nam konta walutowe, wymagają wielu opłat za prowadzenie konta, za wypłatę. Musisz przede wszystkim wiedzieć, że jeżeli nie posiadasz konta osobistego w danym banku, a założyłeś akurat w nim konto walutowe, prowizja za jego prowadzenie na pewno będzie pobierana. Dlatego najlepiej wybrać bank, w którym posiadasz już konto lub, który oferuję bezpłatne prowadzenie konta. Przykładem mogą być banki takie jak Bank BPH oraz Bank PKO BP. Nie płacimy w nich za korzystanie z konta walutowego, jednak gdy nie posiadamy podstawowego konta, koszt wynosić może 5 zł. Najodpowiedniejszym bankiem moim zdaniem, jest Alior Bank, który takich opłat nie pobiera.

Samo założenie konta walutowego, nie będzie stanowiło dla was problemu. Nie wymaga to wielu procedur. Zazwyczaj trwa jedynie kilka minut. Dlatego nie musisz się obawiać niesamowitą ilością formalności. Bardzo często również, banki pozwalają nam na wysyłanie wniosków przez Internet, co bardzo pomaga. Warunkiem jest jednak podpisanie umowy osobiście, należy wtedy udać się koniecznie do oddziału.

 

Jakie są korzyści?…

Główną zaletą, posiadania konta walutowego jest to, że nie ponosimy kosztów przewalutowania, podczas wypłacania pieniędzy za granicą. Mamy również możliwość kontrolowania swoich oszczędności, ponieważ to my decydujemy kiedy ma się to przewalutowanie dokonać. Dokonując wyboru konta, musimy zwracać uwagę na najtańsze oferty. Pamiętajmy również o tym, że jeżeli naszym priorytetem są wyjazdy zagraniczne, najważniejsza powinna być dla nas wysokość prowizji. Ważne jest również posiadanie karty. Założenie konta, w celu podróży, bez otrzymania karty, jest po prostu bez sensu. Taka przyjemność jednak może wiązać się z pokryciem pewnych opłat.  Tak naprawdę, rzadko płacimy za prowadzenie konta czy wypłatę za granicą, pobierane są pieniążki zazwyczaj za kartę.

 

Co natomiast z przelewami walutowymi?

Pamiętaj przede wszystkim o tym, że jeżeli chcemy przelać pieniądze z rachunku walutowego, należy zadzwonić na infolinię i dowiedzieć się wszystkiego, na temat kosztów, jakie będziemy musieli pokryć za takie urozmaicenie. Zależy to, od wielu czynników: gdzie chcemy wysłać daną sumę, w jakiej walucie i w jakim trybie. Cena może być czasem bardzo wysoka. Przelew europejski będzie nas kosztował jakieś 5-10 zł. Natomiast, jeżeli przelew jest w innej walucie, opłaty mogą być droższe.

Konto walutowe, jak już wspominałam wcześniej, jest najczęściej potrzebne osobom, które bardzo często wyjeżdżają za granicę, korzystają z zagranicznych sklepów internetowych. Jednak coraz częściej, ludzie zakładają takie konta, aby przechowywać gotówkę, co umożliwia nam również oszczędzanie. Pieniążki na takim koncie czekają na lepszy kurs. Czy warto posiadać taki rachunek? Myślę, że tak. Większość z nas nie przewiduje, jakie koszty możemy ponieść, gdy wypłacamy z konta osobistego w innej walucie, w innym kraju. Im więcej wypłacamy, tym pobierana jest większa prowizja od tej kwoty. Dlatego taka decyzja, byłaby wielkim ułatwieniem dla podróżujących. Prowadzenie konta walutowego, jest ogromną korzyścią, z której bardzo często nie zdajemy sobie sprawy.

Patrycja Skubisz

 

 

Może Ci się również spodoba