Czy warto inwestować w złoto?

Od tysięcy lat wartość złota jest praktycznie niezmienna, a wraz z rozwojem cywilizacji kruszec ten stał się coraz bardziej doceniany w systemie monetarnym. Do początków lat 70tych złoto podobnie jak i srebro było używane jako jedna z form płatniczych. Złoto dzięki swojej uniwersalności można spotkać prawie w każdej postaci, obecnie najczęściej stosuje się je w jubilerstwie, a także przemyśle. Kruszec ten jest ceniony nie tylko ze względów rzadkości oraz niezwykłości. Szczególną zaletą, która sprawia, że popularność tego przedmiotu nie gaśnie, co więcej czyni go bardziej pożądanym jest jego wartość.

Stabilność wartości kruszcu wpływa na duże zainteresowanie ze strony osób, które szukają okazji do pomnożenia majątku. Ponadto jest to jeden z prostszych i bezpieczniejszych sposobów inwestowania, jednak przed ulokowaniem środków należy zadać sobie kilka pytań. Jakie złoto jest najlepsze pod inwestycje? Gdzie takowe można nabyć? Czy w obecnych czasach warto w nie inwestować?

Jakie złoto kupić?

Decydując się na inwestycję warto zastanowić się nad tym, jakie złoto należy w tym celu zakupić. Obecnie, posiadane środki najlepiej ulokować w dwóch rodzajach kruszcu, mianowicie w sztabkach oraz monetach bulionowych. Warto pamiętać, że tak jak w pierwszym tak i w drugim przypadku inwestycji obowiązuje pewna zasada. Mianowice im większa jest waga sztabki bądź monety tym mniejszy jest koszt każdego grama złota.

Najpopularniejszym i najtańszym sposobem na inwestycję są monety bulionowe. Są to monety produkowane z metali szlachetnych pod lokatę kapitału. Nie posiadają one wartości nominalnej, a ich „nominał” sprowadza się do wartości kruszcu, z którego jest wykonana. Waga jest najczęściej wyrażona w uncjach, chociaż zdarzają się również monety z gramaturą wyrażoną w kilogramach. Na każdej z wyprodukowanych monet widnieje wybita próba oraz rok produkcji. Aktualnie do najbardziej popularnych monet należą Australijski Kangur, Amerykański Orzeł, Kanadyjski Liść Klonowy, Południowoafrykański Krugerrand oraz Wiedeński Filharmonik.

Sztabki kruszcu są dostępne w różnych wersjach wagowych, od gramowych do nawet kilogramowych. Ceny u sprawdzonych producentów zaczynają się od 190 zł za 1g, a w przypadku sztabek kilogramowych ich wartość rośnie do około 160 tysięcy. Całkowita cena sztabki nie ogranicza się tylko do jednostki złota, ponieważ wlicza się w to także cenę jej wykonania jak i przechowywania oraz marżę narzuconą przez producenta. Do najbardziej znanych producentów sztabek należą Umicore, Hereaus, Pamp, Valcambi, a także Mennica Polska. Inwestor nabywając złoto tych firm może mieć pewność, że ich późniejsza sprzedaż przebiegnie bezproblemowo.

W kruszec można zainwestować również w inny sposób, mianowicie kupując tzw. złoto papierowe. Inwestor lokując kapitał w złoto niealokowane, otrzymuje udział w pewnym zasobie posiadanym przez organizację. Zamiast złota w formie fizycznej uzyskuje certyfikat potwierdzający jego zakup. Jednak w przypadku wahań koniunktury gospodarczej może się okazać, że zakupiony udział straci na wartości, a co gorsza będzie zupełnie bezwartościowy. Istnieje również możliwość inwestycji w wyroby złotnicze takie jak biżuteria, elementy zastawy stołowej czy różnego rodzaju figurki. Jednak są to produkty o niezbyt wysokiej próbie, których późniejsza sprzedaż może okazać się mało korzystna.

Gdzie nabyć kruszec?

Obecnie, najwygodniejszą i najprostszą formą zakupu jest internet. Istnieje wiele platform, na których dealerzy oferują sprzedaż złotego kruszcu w sztabkach, a także monetach bulionowych. Przed zakupem, warto jednak dokładnie sprawdzić czy sprzedawca jest wiarygodny. W innym przypadku może okazać się, że nabyte złoto jest falsyfikatem. Przy weryfikacji autentyczności dealerów mogą przydać się porównywarki cen złota. Platformy te zestawiają różne wartości kruszcu, które są oferowane u kilku wiarygodnych sprzedawców. Można skorzystać także z tradycyjnej formy zakupu tj. sklepów stacjonarnych. Mimo tego, że era internetu daje się we znaki i takie miejsca zaczynają powoli zanikać, to w większych miastach nie powinno być problemu z ich znalezieniem.

Czy warto inwestować w złoty kruszec?

Złoto to stosunkowo rzadki, co za tym idzie kosztowny kruszec, a jako jeden z wielu metali szlachetnych cechuje się niebywałą trwałością swojej wartości. Rosnące zapotrzebowanie na ten kruszec wpływa na tendencje wzrostowe jego ceny i sprawia, że jest on coraz bardziej pożądanym. Spośród dostępnych form inwestycji jest jedną z najbezpieczniejszych możliwości lokowania środków, ponieważ kryzysy gospodarcze nie wpływają na obniżenie jego wartości, co więcej jego cena w trudnych czasach może znacznie wzrosnąć. Płynność finansowa złotego kruszcu przyczynia się do jego akceptowalności jako środka płatniczego na całym świecie. W przeciwieństwie do aktualnie obowiązujących banknotów, podczas różnych anomalii pogodowych, jako jedyne nie ulegnie zniszczeniu. Kruszec ten jest również dobrą polisą ubezpieczeniową w razie ewentualnych kryzysów gospodarczych. Lokowanie środków w złoto jest najlepszą inwestycją długoterminową, dzięki której można chronić oszczędności, co więcej zabezpieczyć się na przyszłość. Mnogość pozytywnych właściwości złotego kruszcu w pełni oddaje odpowiedź na to czy faktycznie warto w nie zainwestować.

Może Ci się również spodoba