Numery IBAN i NRB

Numer konta bankowego jest swego rodzaju wizytówką każdego z nas. Indywidualna i niepowtarzalna kombinacja cyfr ma uczynić nas rozpoznawalnymi w świecie bankowości i nie tylko. Podajemy ją zarówno podczas aplikowania do nowej pracy, jak i przy rekrutacji na studia. Numer towarzyszy nam najczęściej od lat nastoletnich, kiedy to, wyfrunąwszy spod skrzydeł rodziców, zaczynamy sami gospodarować środkami dostępnymi na naszym koncie. I nie rozstajemy się z nim ani na moment, sprawiając, że ten konkretny ciąg cyfr we wszystkich systemach będzie zawsze kojarzony z naszym nazwiskiem. Warto jednak zgłębić tajemnicę kodu, jakim jest numer konta bankowego, bowiem kryje on w sobie więcej danych niż mogło nam się wydawać.

Numer Rachunku Bankowego – w skrócie – NBR

Wszystkie numery kont bankowych założonych w polskich bankach składają się z 26 cyfr. Jeśli tyle właśnie ich naliczyliśmy w naszym numerze konta, możemy mieć pewność iż mamy do czynienia z numerem NBR. Nie zawiera on żadnych znaków przestankowych, wyłącznie cyfry. Drugim krokiem do złamania szyfrów kodu jest podzielenie go na trzy części – lewą, środkową oraz prawą. Pierwsze dwie cyfry naszego numeru bankowego to tak zwana suma kontrolna. Kolejne osiem cyfr (od trzeciej do dziesiątej) to numer rozliczeniowy banku, w którym założyliśmy rachunek bankowy, natomiast prawa część numeru składa się z 16 cyfr i stanowi indywidualny numer klienta. W praktyce, numery kont bankowych zapisuje się zwykle za pomocą odstępów, mających za zadanie ułatwić czytelność liczb. Suma kontrolna pozostaje dwucyfrowa, natomiast pozostały ciąg grupuje się po cztery cyfry, co daje nam sześć bloków z czterema cyframi.

O czym mówią cyfry?

– Suma kontrolna, czyli dwie pierwsze cyfry numeru konta bankowego, wyznaczana jest ścisłym algorytmem. Generuje się ją za pomocą obliczeń, dokonanych na bazie pozostałych cyfr numeru konta bankowego. Głównym celem sumy kontrolnej jest zapewnianie o prawdziwości numeru konta. Jeśli po szeregu obliczeń dokonanych na wątpliwej wiarygodności numerze wyjdzie nam wynik inny niż 1, oznacza to iż numer jest błędny.

– Numer rozliczeniowy banku to nic innego jak indywidualny zespół cyfr, które identyfikują daną grupę banków. Analizując cztery pierwsze cyfry w omawianej środkowej części kodu i przyrównując je do figurujących w Internecie list z nazwami banków, możemy bezbłędnie dociec z jaką instytucją mamy do czynienia. Wydaje się to całkiem wygodną opcją, gdy chcemy przeszpiegować numer konta, na które wykonujemy przelew wychodzący – gdy okaże się, że jest to bank konkurencyjny, będziemy przygotowani na prowizję, jaką zostanie obarczony nasz przelew. Ma to zastosowanie głównie w przypadku przelewów międzynarodowych, których opłacanie może być zupełnie różne w zależności od instytucji.

– Indywidualny numer konta klienta jest zbiorem liczb, które identyfikują nas w banku. Każdy klient posiada odrębny numer, który wyznaczany jest na podstawie wewnętrznych zasad, innych w każdym banku. Możemy mieć pewność iż jest to jedyny w swoim rodzaju ciąg liczb, który przypisany jest właśnie naszej osobie.

Międzynarodowy Numer Rachunku Bankowego – w skrócie – IBAN

Po dołączeniu Polski do Unii Europejskiej, ułatwienie transakcji z innymi krajami stało się nie tylko możliwością, ale wręcz koniecznością. Standard IBAN jest zatem modelem, który poza wymienionymi w NRB danymi, identyfikuje również państwo, w którym zostało założone dane konto. Aby zapisać nasz numer konta w standardzie IBAN, należy na samym jego początku umieścić kod kraju – w przypadku Polski będą to litery PL. Poprzedzają one dalszy numer, zgodny z omawianym wyżej numerem rachunku bankowego. W przypadku numerów kont bankowych innych krajów, długość numeru IBAN może być zupełnie inna niż w Polsce – zależy od tego ile cyfr liczą numery bankowe w poszczególnych państwach. W zapisie czytelnym, numery IBAN dzieli się na grupy czterocyfrowe, rozpoczynając od lewej.

Ujednolicenie numerów kont

Konto bankowe nie jest bynajmniej ciągiem przypadkowo dobranych liczb. Są one dopasowane tak, by nie było mowy o ewentualnych pomyłkach podczas transakcji bankowych. NRB i IBAN stały się modelowymi schematami obowiązującymi we wszystkich bankach dopiero w roku 2004, co zdecydowanie ułatwia funkcjonowanie w świecie finansów, zarówno instytucjom, jak i klientom. Wcześniej banki same decydowały o numerach kont, wprowadzając do nich znaki lub litery, czyniąc je dłuższymi bądź krótszymi… Obecnie wszystkie zapisuje się na tej samej zasadzie. Co więcej, po reformach nie jest już istotne, czy dokonujemy przelewów krajowych czy międzynarodowych – nasz numer konta wciąż obowiązuje, wzbogacony jedynie o przedrostek „PL”. Chociaż sam numer rachunku klienta liczy jedynie 16 ostatnich cyfr, poprzedzające go liczby mają za zadanie przede wszystkim chronić przed pomyłkami. Cyfry kontrolne i numer identyfikacyjny banku zapewniają o wiarygodności rachunku i uniemożliwiają tym samym utratę pieniędzy na rzecz instytucji, która nie istnieje (co zdarzało się nierzadko, w czasach, gdy numery kont bankowych nie były znormalizowane do obowiązującego schematu NBR). Ujednolicenie numerów kont do wspólnego wzoru, pomimo tego, iż sprawiło, że nasze numery są długie i mozolnie się je zapisuje, okazało się korzystnym zabiegiem dla wszystkich. Więc zanim następnym razem zaczniemy narzekać na oczopląs, o jaki przyprawiają nas cyfry przy dokonywaniu przelewów, przypomnijmy sobie, że stoi za nimi głębsza idea.

 

Może Ci się również spodoba