Dlaczego warto używać karty płatniczej?

Płacenie kartą z roku na rok dorównuje popularnością transakcjom gotówkowym. Coraz więcej Polaków decyduje się na dokonywanie płatności niepozornym kawałkiem plastiku, tym samym odciążając swoją głowę o wiele zmartwień. Wśród kart płatniczych wyróżniamy debetowe, kredytowe oraz obciążeniowe. Karta debetowa jest dodatkiem do naszego konta bankowego i za jej pomocą możemy dysponować środkami, które rzeczywiście posiadamy w banku. Karta kredytowa opiera się na kredycie przyznanym przez bank i wiąże się z oprocentowaniem i wyższym kosztem utrzymania, ponieważ, tak jak każdy kredyt, ją również będziemy musieli spłacić. Natomiast karta obciążeniowa, najmniej popularna w Polsce, stanowi kompilację karty debetowej z kredytową – bank udziela nam kredytu na podstawie analizy comiesięcznych środków pojawiających się na naszym rachunku osobistym i z tego też rachunku pobiera kwoty, którymi spłacamy naszą kartę. Zdecydowanie najbardziej powszechną kartą jest karta debetowa. Jakie są główne korzyści z jej użytkowania?

Po pierwsze – wygoda

Często zdarza się, że w naszych portfelach brakuje gotówki. Nieobce są nam również sytuacje, w których kasjerka z rozpaczą oświadcza, że nie ma jak rozmienić naszego banknotu lub uprzejmie prosi o grosika, za którym przeczesujemy najgłębsze czeluści wszelkich kieszeni w zasięgu naszych rąk. Posiadając kartę płatniczą, nie musimy się przejmować żadnym z tych problemów. Wystarczy, że przyłożymy ją do terminala, który pobierze z naszego konta odpowiednią kwotę. To wszystko! Możliwość płatności zbliżeniowych w Polsce dotyczy zakupów do 50 złotych. Powyżej tej kwoty należy za każdym razem wprowadzać na klawiaturze terminala nasz indywidualny czterocyfrowy PIN. Wielu ludzi wciąż ma opory przed płaceniem zbliżeniowym. Być może wynika to z nieufności i wyimaginowanych obaw przed tym, że skoro nie zatwierdziliśmy niczego własnym palcem, na pewno zostaniemy ograbieni ze wszystkich pieniędzy na koncie. Te zmartwienia nie powinny jednak zaprzątać naszej głowy, ponieważ płacenie kartą, nawet bez wprowadzania PINu, jest absolutnie bezpieczne.

Po drugie – bezpieczeństwo

Wyobraźmy sobie, że decydujemy się na płacenie tylko i wyłącznie gotówką. Z powodu częstego operowania pieniądzem, zawsze mamy przy sobie spore sumy banknotów, a monety ledwo mieszczą się w przeznaczonej sobie kieszonce w portfelu. Wydawać by się mogło, że to właściwe postępowanie, ponieważ wówczas mamy wszystkie nasze środki w zasięgu ręki… Jednak co zrobić, gdy pieczołowicie wypychany przez nas portfel zostanie skradziony? Jesteśmy uziemieni i pozbawieni wszelkich pieniędzy w mgnieniu oka. Inaczej sprawa ma się z kartą płatniczą. Nie zajmuje ona wiele miejsca w portfelu, a w wypadku kradzieży, nasze pieniądze wciąż są w pewnym sensie bezpieczne. Oczywiście potencjalny złodziej może mieć świadomość, że łatwo będzie nas okraść poprzez wypłacanie zbliżeniowe, nie wymagające wprowadzania PINu. Jeśli jednak szybko zorientujemy się o kradzieży, możemy natychmiast zadzwonić lub udać się osobiście do naszego banku by zastrzec kartę. Wówczas wszelkie wypłaty zostaną uniemożliwione i nasz złodziej pozostanie z bezużytecznym kawałkiem plastiku w dłoni.

Po trzecie – oszczędzanie

Być może według sceptyków brak operowania gotówką jest raczej wadą niż zaletą… Zatracamy wtedy poczucie jakichkolwiek granic finansowych i wydaje nam się, że możemy kupić absolutnie wszystko, skoro nasz portfel nie odczuwa tego w fizyczny sposób. Zapewne jest w tym trochę racji. Jednak umiejętne dysponowania środkami na koncie nie różni się niczym od przemyślanych i zaplanowanych transakcji gotówkowych. Co więcej, wiele kart bierze udział w różnego rodzaju atrakcjach, promocjach czy rabatach, dzięki czemu mamy szansę na zgromadzenie profitów. Coraz więcej instytucji, takich jak na przykład multipleksy, prowadzi współpracę z konkretnymi bankami, zatem jeśli jesteśmy klientami banku partnerskiego i płacimy w kinie kartą, możemy liczyć na spory upust od ceny biletu na wybrany przez siebie film. Okazji na zaoszczędzenie jest naprawdę wiele, wystarczy mieć oczy szeroko otwarte i przekonać się do realizowania płatności za pomocą karty!

Utrzymanie karty

Dodatkowym argumentem przemawiającym za płaceniem kartą jest fakt, iż przy regularnym użytkowaniu staje się ona zupełnie darmowym dodatkiem do naszego konta. Wiele banków podczas podpisywania umów zastrzega sobie, że karta, którą obejmujemy w posiadanie, obciążona jest comiesięczną opłatą w wysokości kilku złotych, jednak w wypadku, gdy przez miesiąc dokonamy nią transakcji na kwotę 100-200 złotych, jej utrzymanie staje się zupełnie darmowe.

 

Fakt, iż karty płatnicze stanowią obecnie jeden z najpopularniejszych środków płatności, zdecydowanie przemawia na ich korzyść. Coraz więcej sklepów, restauracji czy placówek kulturalnych wprowadza możliwość płatności kartą, ponieważ jest to opcja wygodniejsza zarówno dla klienta, jak i samej placówki. Nie pozostaje nam więc nic innego jak przekonać się do tego środka płatniczego i iść do przodu wraz z rytmem świata, w którym gotówka powoli odchodzi do przysłowiowego lamusa.

Może Ci się również spodoba