Nowoczesne płatności mobilne

Portfel ciąży Ci w kieszeni? Masz już dość wizyt w bankomacie? A może nie lubisz płacić kartą, o której i tak często zapominasz? Jeśli lubisz być na czasie i cenisz sobie wygodę, płatności mobilne będą dla Ciebie idealnym rozwiązaniem. Dodatkowym atutem tych nowoczesnych metod płatności jest szybkość i bezpieczeństwo, czyli cechy, które są w dzisiejszych czasach poszukiwane i cenione. Zostaw więc portfel w domu  i wyruszaj na zakupy ze swoim smartfonem! W dzisiejszym artykule dowiesz się więcej na temat systemów i aplikacji do płatności mobilnych, które są dostępne w Polsce. Odkryjesz także jakie dają Ci możliwości. Zaczynamy!

Płatności mobilne? A co to takiego?

Na pewno o nich słyszałeś. Nie sposób było przeoczyć licznych reklam, które atakowały na każdym kroku, krzycząc z głośników i z banerów. Co najciekawsze, płatności mobilne nie są nowym rozwiązaniem. Na polskim rynku istnieją już od ponad 10 lat, jednak stosunkowo niedawno udało im się wspiąć na wyżyny popularności. A wszystko to za sprawą smartfonów.  Te urządzenia szturmem podbiły serca użytkowników na całym świecie. Ludzie nie wyobrażają sobie życia bez nich i dlatego noszą je zawsze przy sobie. Dzięki temu ziarenko płatności mobilnych trafiło w końcu na dobry grunt i dało obfity plon. A banki wykorzystały to i wcieliły płatności mobilne do swojej oferty.  Jak dokładnie działa ten rodzaj płatności?

Płatność mobilna jest to usługa, która umożliwia Ci dokonywanie transakcji płatniczych przy użyciu telefonu komórkowego. Gwałtowny rozwój tego rodzaju usług jest widoczny na przykładzie banków. Aktualnie, praktycznie każdy bank posiada w swojej ofercie usługi płatności mobilnych. Aby klienci mogli z nich korzystać, banki tworzą specjalne systemy i aplikacje, które wystarczy zainstalować w smartfonie. Dzięki temu, nie musisz już korzystać z karty debetowej, czy karty kredytowej, kiedy robisz zakupy. Zapomnij o wypłacaniu pieniędzy z bankomatu. Zakupy i przelewy możesz od teraz robić on-line za pomocą wspomnianej aplikacji lub mobilnej strony internetowej Twojego banku. Aby twój smartfon mógł być także użyteczny przy płatnościach zbliżeniowych, powinien posiadać wbudowany moduł NFC (ang. Near Field Communication). Na szczęście, w najnowszych smartfonach jest to już standard. Transakcje mogą być dokonane za pośrednictwem systemów takich jak: SMS, WAP, USSD. Pewnie zastanawiasz się nad kwestiami bezpieczeństwa, ale spieszę Cię uspokoić. Specjaliści zapewniają, że jest ono na wysokim poziomie, zatem nie ma powodów do obaw. Warto jednak pamiętać, że sami też jesteśmy odpowiedzialni za bezpieczeństwo przy tego rodzaju płatnościach. Na ten temat także powstał już artykuł. A koszt takiej usługi? Korzystanie z niej powinno być bezpłatne, a koszt możesz ponieść jedynie za połączenie internetowe.

Rodzaje płatności mobilnych

Generalnie, możemy wyróżnić trzy rodzaje płatności mobilnych: płatności post-paid, płatności debetowe oraz płatności pre-paid. W pierwszym przypadku, spłata danej kwoty następuje po dokonaniu transakcji. W drugim, odpowiednia kwota jest pobierana z Twojego konta bankowego bezpośrednio. Ostatni rodzaj to tzw. transakcje przedpłacone. Są popularne i wygodne, pozwalają na dokonywanie płatności przy użyciu smartfonu lub tabletu i z powodzeniem zastępują klasyczne karty kredytowe.

Istnieje także możliwość dokonywania płatności mobilnych za pomocą karty MasterCard Mobile. Warunkiem jest posiadanie konta w banku, który jest partnerem MasterCard Mobile. Sprawdź, czy Twój bank jest jednym z nich. Jeśli spełniasz ten warunek, po prostu pobierz aplikację MasterCard Mobile. Jakie daje Ci to możliwości? Całkiem spore. W ten sposób możesz płacić za: bilety (komunikacji miejskiej, autobusowe, do kina), rachunki, doładowanie telefonu na kartę, parkowanie na płatnym parkingu. Do partnerów MasterCard Mobile należą także takie systemy płatności jak: mPay S.A., SkyCash, czy uPaid. Wszystkie te platformy ułatwiają dokonywanie codziennych płatności.

Teraz przechodzimy do wspomnianych już płatności zbliżeniowych. Jeśli Twój smartfon lub tablet korzysta z technologii NFC, możesz spokojnie iść na za zakupy bez portfela. Oczywiście sklep musi posiadać terminal płatniczy MasterCard Paypass lub Visa PayWave, do którego będziesz mógł przyłożyć swoje urządzenie. Chociaż kwestie bezpieczeństwa przy tego rodzaju płatnościach budziły u wielu osób obawy, okazuje się, że płatności zbliżeniowe mają rzeszę zwolenników.

Popularne aplikacje do płatności mobilnych

Sieć T-Mobile stworzyła aplikację MyWallet, która może obsługiwać nawet kilka kont bankowych. To oznacza, że możesz korzystać z kilku wirtualnych kart. Aplikacja jest prosta w obsłudze i zapewnia Ci bezpieczeństwo jakiego potrzebujesz. Aby z niej skorzystać musisz ją zainstalować na swoim urządzeniu oraz wymienić standardową kartę SIM na specjalną kartę SIM NFC MyWallet.

Kolejna aplikacja to IKO. Jest ona dostępna dla osób posiadających konto w banku PKO lub Inteligo, ale także dla osób, które nie posiadają takiego konta (mają one możliwość dokonywania płatności systemem przedpłaconym bez dostępu do konta bankowego). Jakie są zalety tej aplikacji? Możesz m.in. sprawdzić saldo konta, wypłacić gotówkę w bankomatach. Możesz także płacić bezgotówkowo w sklepach poprzez wprowadzenie specjalnie wygenerowanego kodu.

Bank Pekao S.A. także oferuje swoją aplikację. Jest to PeoPay. Interesujący jest fakt, że oferuje ona różne formy płatności, dzięki czemu będziesz mógł zapłacić za zakupy w zdecydowanej większości sklepów. Możesz wygenerować kod lub zeskanować  kod QR, który wyświetla się na terminalu i problem z głowy.

Wydaje się, że płatności mobilne zyskują coraz większą popularność i uznanie użytkowników. Niewątpliwie wpływ na to mają bezpieczeństwo i wygoda, którą oferują. Może warto zainteresować się tym rodzajem płatności i ułatwić sobie życie?

 

Może Ci się również spodoba