Lokaty bankowe jako sposób na oszczędzanie. Co warto wiedzieć o lokatach?

Możliwości na oszczędzanie jest wiele. Jedni odkładają pieniądze na konta oszczędnościowe, inni kupują obligacje na giełdzie. Kolejnym w pełni bezpiecznym sposobem jest umieszczenie naszych pieniędzy na lokacie bankowej. Obecny rynek właśnie pod tym względem dostarcza nam bardzo szeroką ofertę usług. Skorzystać może z niej praktycznie każdy bez obawy, że poniesie jakiekolwiek straty. Zanim jednak zdecydujemy na wybór tej  alternatywy powinniśmy nieco pogłębić wiedze na ten temat. Zatem co warto wiedzieć o lokatach?

Zacznijmy od tego, że można wyróżnić kilka rodzajów lokat. Są nimi między innymi lokaty progresywne, rentierskie, negocjowane, denominowane a także overnight – lokaty nocne. Jedną z najbardziej popularnych i najczęściej oferowaną przez banki jest standardowa lokata terminowa. Wybór każdej z nich uwarunkowany jest w zależności od indywidualnych potrzeb każdego klienta gdyż charakteryzują się nieco innymi cechami. Przykładowo lokata negocjowana skierowana jest do klientów z nieco większym kapitałem. Umożliwia im negocjowanie z bankiem określonych warunków lokaty.

Lokata terminowa

Ulokowanie naszych pieniędzy właśnie na tej lokacie zagwarantuje nam określone zyski. Będą one zależne przede wszystkim od oprocentowania oraz okresu przez, który nasze fundusze będą na niej spoczywać. Czas trwania lokaty może być różny. Biorąc pod uwagę, że istnieją zarówno lokaty krótko jak i długoterminowe może to być nawet od jednego do kilkunastu miesięcy. Wszystko zależeć będzie od oferty, na którą się zdecydujemy. Po upływie ustalonego terminu bank zobowiązany jest wypłacić nam nasze środki wraz z odsetkami, które w większości przypadków naliczane są dopiero w chwili wygaśnięcia lokaty. Możemy wypłacić je bezpośrednio w banku lub zadecydować aby zostały przesłane na wyznaczone konto. W tym przypadki mamy do czynienia z lokatą nieodnawialną. Warto wiedzieć, że istnieje jeszcze lokata odnawialna, która daje nam możliwość przedłużenia lokaty i gwarantuje generowanie dalszych zysków.

 Na co powinniśmy zwrócić uwagę podczas wyboru?

Jednym z najważniejszych czynników, który z pewnością powinniśmy wziąć pod uwagę jest oprocentowanie. Im wyższe tym więcej uda nam się zarobić, a przecież o to tutaj chodzi. Miejmy to na uwadze tym bardziej, że na rynku pojawia się coraz więcej okazji. Zdarza się, że banki by pozyskać nowych klientów oferują naprawdę świetne warunki, z których warto skorzystać. Dodatkowo należy dowiedzieć się jaki rodzaj oprocentowania występuje na naszej lokacie. Bank może ustalić oprocentowanie stałe lub zmienne.

Kolejną kwestią, którą powinniśmy uwzględnić podczas dokonywania wyboru jest kwota minimalna. To od niej zależy ile pieniędzy musi znaleźć się na lokacie. Niektóre banki za minimalną kwotę uznają nawet 1 zł, inne dużo wyższe kwoty.

Warto również wiedzieć , że w przypadku wypłaty gotówki z lokaty bankowej, której okres trwania jeszcze się nie skończył z pewnością poniesiemy jakieś straty. Nie chodzi tutaj o nasz kapitał – jemu nic nie grozi. Mam jednak na myśli konkretne odsetki, które przysługują nam dopiero w chwili zakończenia lokaty. Niektóre z banków wypłacają nam chociażby ich część, inne nie wypłacają ich wcale.

Chcąc skorzystać z najlepszej lokaty, która przyniesie nam możliwie jak największe zyski musimy dokładnie przeanalizować wszystkie oferty. Podpowiedzią w tym przypadku mogą być różnego rodzaju rankingi lokat, dzięki którym nasz wybór może stać się dużo prostszy. W razie jakichkolwiek informacji i wątpliwości udajmy się do banku – konsultanci z pewnością nam pomogą.

Może Ci się również spodoba