Czy warto wykupić dobrowolne ubezpieczenie zdrowotne?

Dopóki jesteśmy młodzi i zdrowi nie doceniamy korzyści płynących z ubezpieczenia zdrowotnego. Często jeśli pracodawca proponuje większą stawkę na „rękę” godzimy się, nie zwracając uwagi na to,że odprowadzanie składek na poczet ubezpieczenia zdrowotnego nie jest tylko złem koniecznym. Co jeśli nie jesteśmy ubezpieczeni? Możemy wykupić dobrowolne ubezpieczenie NFZ. Co to jest i czy się opłaca? Czy warto jest je wykupić?

 

Dobrowolne ubezpieczenie zdrowotne dotyczy osób, które są zatrudnione na podstawie umowy innej niż umowa o pracę, lub z innej przyczyny nie posiadają ubezpieczenia w NFZ. Jeśli byłyby zainteresowane takim rozwiązaniem, oczywiście NFZ ma przygotowaną świetną ofertę. Wykupując dobrowolne ubezpieczenie na własną rękę możemy bez przeszkód korzystać z dobrodziejstw publicznej służby zdrowia.

 

Czy to jest drogie? Koszty ubezpieczenia.

Kiedy opłaca za nas takie ubezpieczenie pracodawca, najczęściej nie zastanawiamy się, ile to kosztuje, nie odczuwamy tego jako dotkliwe ponieważ dostajemy wypłatę po potrąceniu wszelkich obowiązkowych składek : emeryturalnych, rentowych itd.

A co w przypadku kiedy sami chcemy wykupić taką usługę? Otóż koszty są zróżnicowane i ustalane na każdy kwartał roku. A jest to uwarunkowane wysokością średnich miesięcznych zarobków. Czyli musimy być na bieżąco z aktualnie obowiązującymi stawkami. NFZ obliczył to na 9% podstawy ze średniej pensji. Minimalnie.

 

Zwrot kosztów? Tak.

Jeśli wysokość naszej składki wynosi 9%, to mamy prawo ubiegać się o zwrot kosztów przy zwrocie podatku. Przysługuje nam możliwość odliczenia 7,5% wysokości podstawy. Czyli zwróci się nieco ponad 80%. Jest jedna wada, musimy niestety więcej zarabiać. Dobrze, jeśli nasze

dochody przekraczają 3tys złotych.

Stosunkowo, jeśli zarabiamy mniej niż 3 tys miesięcznie, ubezpieczenie takie wyniesie nas drożej.

 

A co, jeśli nie byłem dłuższy czas ubezpieczony ?

I tu nie zdziwi pewnie większości osób fakt, iż im dłużej nie płacimy składek, tym większa będzie opłata po ustaniu takowej przerwy. Jest to jednorazowa opłata.

Czy da się to ominąć? Oczywiście, że istnieją sposoby, na przykład podpisanie umowy zlecenie choćby na krótki czas, kiedy to składki na ubezpieczenie zdrowotne i tak będą minimalne, jednakże później zaoszczędzimy na tym.

Ponadto wówczas, gdy wykupujemy takie ubezpieczenie jesteśmy zobowiązani do zgłoszenia członków rodziny, którzy nie są również ubezpieczeni : dzieci czy też małżonka.

Formalności.

W celu zgłoszenia się do dobrowolnego ubezpieczenia NFZ należy udać się do oddziału, wystarczy dowód tożsamości, potwierdzenie ostatnich wpływów na poczet ubezpiecznia zdrowotnego. Składkę musimy uiścić do 15 dnia każdego miesiąca. Każde opóźnienie może skutkować wypowiedzeniem umowy przez NFZ lub też naliczeniem odsetek. Pamiętajmy równocześnie o zatrzymaniu wszystkich dowodów wpłaty – będą one później potrzebne, kiedy będziemy się starali o zwrot.

 

   Takie ubezpieczenie nie jest pełną opcją ubezpieczenia ZUS. Daje nam ono prawo do korzystania w nieograniczony sposób z publicznej opieki zdrowotnej.

Czy jest to korzystne wyjście, jak zazwyczaj przy różnego rodzaju ubezpieczeniach się okazuje, że płacimy w pusto, do momentu kiedy nie spotka nas jakaś choroba. Jeśli zachorujemy i będziemy musieli wszystkie wizyty odbywać prywatnie, może się okazać, że mniejsze comiesięczne składki byłyby lepszym wyjściem. A w przypadku kiedy chcemy mieć ubezpieczenie, można spróbować zatrudnić się choćby w najmniejszym wymiarze, aby składki zdrowotne były za nas odprowadzane. I wystarczy tu jedynie umowa zlecenie.

Może Ci się również spodoba