Kredyt hipoteczny wspólnie z rodzicami – czy to możliwe?

Nie każdy z nas ma możliwość wzięcia kredytu hipotecznego. Częstym powodem, który nie pozwala nam na to a tym samym doszczętnie rujnuje plany związane z  zakupem mieszkania lub budową domu jest nasza obecna sytuacja finansowa, w której się znajdujemy.  Czy w takich okolicznościach możliwe jest zaciągnięcie kredytu hipotecznego wspólnie z rodzicami?

Zdarza się, że nasza sytuacja zawodowa nie jest na tyle ustabilizowana aby bank mógł pozytywnie rozpatrzyć złożony przez nas wniosek o uzyskanie kredytu. Doskonale wiemy, jakie są obecne realia związane ze znalezieniem wymarzonej pracy która dostarczać nam będzie stałych i wysokich dochodów. Obecny rynek pracy sprowadza się do tego, że pracodawcy często oferują nam zarobki, które nie spełniają naszych oczekiwań a tym samym nie pozwalają na zaciągnięcie kredytu hipotecznego. Mimo, że od 2014 roku w Polsce wprowadzony został rządowy program „Mieszkanie dla młodych”, którego celem jest pomoc w zakupie mieszkania poprzez częściowe dofinansowanie to i tak nie dla wszystkich sprawa wydaje się tak prosta. Istnieje jednak pewna możliwość, które w tej sytuacji może nam pomóc. Mianowicie podczas gdy sami  posiadamy zbyt niską zdolność kredytową możemy starać się o uzyskanie kredyty wraz z rodzicami.

Kredyt hipoteczny wspólnie z rodzicami szansą na zwiększenie zdolności kredytowej.

Sytuacja, w której staramy się o kredyt wraz z rodzicami może w znacznym stopniu zwiększyć szansę na jego uzyskanie. Wpływ dochodów naszych rodziców pozwala zwiększyć zdolność kredytową, która wcześniej nie dawała nam żadnej szansy na pozyskanie środków na zakup nowego mieszkania. Dzięki temu, że podwyższymy swą zdolność kredytową bank przychylniej spojrzy na nasz wniosek kredytowy.

Warto wiedzieć!
W przypadku gdy rodzice nie posiadają wspólnoty majątkowej, nie ma przeciwwskazań aby to tylko jeden z nich ubiegał się o kredyt.

Co wpływa na zdolność kredytową?

Jednym z głównych czynników są oczywiście dochody. Rzecz jasna, że muszą być one wysokie a źródło ich przypływu wiarygodne.  Bank będzie miał wtedy pewność, że kredytobiorcy będą w stanie  spłacić otrzymaną pożyczkę. Oprócz tego istnieje jeszcze sporo innych elementów, które również mają wpływ na zdolność kredytową. Są to między innymi: liczba kredytobiorców oraz ich wiek, okres na jaki dany kredyt został zaciągnięty, wysokość posiadanego wkładu własnego. Bank musi również liczyć się z rekomendacją Komisji Nadzoru Finansowego a także sprawdzić inne zobowiązania kredytobiorców (np. inne pożyczki lub zobowiązania alimentacyjne).

Wkład własny

Należy wiedzieć, że w tym roku w życie weszły nowe przepisy, które powodują  5%  wzrost wymaganego wkładu własnego. Jeszcze w 2015 roku wynosił on 10%  wartości określonej nieruchomości, teraz jest to już 15% . Istnieje duże prawdopodobieństwa w następnym roku wymagania także ulegną podwyższeniu.

Ujemna strona wspólnego kredytu

Gdy do kredytu na zakup naszego wymarzonego mieszkania włączymy również naszych rodziców, musimy zdawać sobie sprawę, że od tego momentu oni również  w takim samym stopniu jak my będą odpowiadać za zobowiązania finansowe względem banku. Tak więc jeśli z jakiś względów nie będziemy w stanie spłacić raty kredytu lub gdy ją chwilowo opóźnimy obowiązek ten będzie należał do naszych rodziców.

Biorąc kredyt  z mamą lub tatą musimy liczyć się z tym że w zależności od ich wieku okres kredytowania może się nie być tak długi na jaki byśmy liczyli.  Przykładowo zamiast 30 będzie to 20 lat a to również wiązać się będzie z wyższą ratą.

Pamiętajmy, że biorąc kredyt wspólnie z rodzicami nie oznacza, że tym samym oni również staną się właścicielami nieruchomości, którą zakupimy. Oczywiście jest to możliwe – tylko i wyłącznie w przypadku, gdy sami wykażemy taką chęć.

Może Ci się również spodoba