Na co należy zwracać uwagę przy podpisywaniu umowy ubezpieczenia na życie?

Każdego dnia znajdujesz dowody na nieprzewidywalność życia. Los bywa przewrotny, często także okrutny, a w życiu nic nie jest pewne, oprócz śmierci i podatków. Wypadki chodzą po ludziach. Ktoś, kto jeszcze wczoraj cieszył się dobrym zdrowiem, dzisiaj jest przykuty do łóżka. Takich historii jest wiele. Większość z nas stara się nie myśleć o takich przykrych sprawach, nie chcemy wierzyć, że coś może się nam stać. A przecież w każdej chwili jesteśmy narażeni na niebezpieczeństwo utraty zdrowia lub życia. Jednak często odrzucamy te myśli, jakby w obawie przed tym, że przyciągną one nieszczęście. Łudzimy się, że to nas nie dotyczy, chociaż nie jesteśmy niezniszczalni i podlegamy tym samym prawom natury co inni ludzie. Są osoby, które akceptują życie takim jakie jest i są świadome tego, że istnieje duże prawdopodobieństwo wystąpienia przykrych zdarzeń. Chcą one zabezpieczyć przed ich skutkami siebie, i co najważniejsze, także swoich bliskich. To sprawia, że decydują się one podpisać umowę ubezpieczenia na życie. Jeśli Ty także zastanawiasz się nad podjęciem takich kroków, to wiedz, że dobrze trafiłeś. W tym artykule skupimy się bowiem na tym, na co należy zwracać uwagę przy podpisywaniu umowy ubezpieczenia na życie.

Ubezpieczenie na życie i jego korzyści

Zależy Ci na tym, aby Twoi bliscy mieli zabezpieczoną przyszłość? Brawo! Świadczy to o Twojej wielkiej odpowiedzialności i dojrzałości. Polisa na życie do produkt, który zapewni Twoim bliskim wsparcie finansowe, gdy przytrafi Ci się coś złego. Wykupując polisę podpisujesz umowę ze swoim ubezpieczycielem, który jest zobowiązany do wypłacenia świadczeń lub udzielenia wsparcia, w przypadku wystąpienia zdarzeń, które podlegają ochronie ubezpieczeniowej i są określone w tej umowie. „Jedyne” do czego Ty jesteś zobowiązany to regularne opłacanie odpowiednich składek ustalonych w podpisanej umowie. Śmierć, wypadek, choroba – to może spędzać Ci sen z powiek. Teraz jednak wiesz, że możesz uchronić bliskich od przykrych skutków tych zdarzeń. Niestety, na rynku nie brakuje różnorodnych ofert ubezpieczeń na życie, bo przecież każdy zakład ubezpieczeń chce zachęcić klientów do skorzystania z jego usług. Jesteś świadomy, że podjęcie decyzji o wykupieniu polisy na życie wymaga dokładnego przemyślenia. Od tego zależy los Twoich bliskich. Jak zatem połapać się w gąszczu tych ofert? Na co zwrócić szczególną uwagę przy podpisywaniu umowy? Jak uniknąć pułapek i nie dać się naciągnąć na produkt, który nie spełni Twoich oczekiwań, a będzie tylko ciężarem? Zapraszam Cię do dalszej lektury.

Zanim dostaniesz umowę do podpisania

Jeśli wciąż zastanawiasz się nad wyborem odpowiedniego ubezpieczenia na życie, powinieneś odpowiedzieć sobie jeszcze na kilka pytań. Pierwsze brzmi: czy jesteś pewien, że potrzebujesz takiego zabezpieczenia? Drugie pytanie: czy Cię na nie po prostu stać? Wiele osób rezygnuje z takiej formy ochrony, wierząc, że nie przytrafi się im nic złego. Innych odstraszają wysokości składek. Odpowiedź na pierwsze pytanie jest niejednoznaczna, bowiem każdy może mieć swoje zdanie na ten temat. Niektórzy sądzą, że to strata pieniędzy, bo uważają, że nic im nie grozi. Owszem, możesz płacić składki przez wiele lat i nic Ci się w tym czasie nie stanie (czego Ci życzę), ale to nie reguła. Chodzi tutaj o pewien komfort psychiczny. Są osoby, które wolą dmuchać na zimne i na wszelki wypadek ubezpieczają się, dzięki czemu zyskują spokój. Może więc dla tego spokoju ducha warto jest zdecydować się na takie ubezpieczenie? Wybór należy do Ciebie, a ułatwiają go niewątpliwie, porównywarki ofert dostępne w Internecie. Warto też spotkać się z agentami ubezpieczeniowymi. Celowo użyłem liczby mnogiej, ponieważ w taki sposób można także porównać kilka ofert, a przecież zależy Ci na tej najlepszej. Zwróć uwagę na wysokość składki i sumy ubezpieczenia, czyli odszkodowania, jakie zostanie wypłacone, gdy wydarzą się sytuacje określone w umowie, oraz na zakres ubezpieczenia i czas jego trwania.

Na co jeszcze zwracać uwagę przy podpisywaniu umowy ubezpieczenia na życie?

Skoro wybrałeś już odpowiednie ubezpieczenie na życie, które wydaje się spełniać Twoje oczekiwania, przeczytaj dokładnie umowę tego ubezpieczenia! Myślałeś, że to koniec? Ależ nie. Nieczytanie umów to chyba największy z grzechów finansowych. Często po ich przeczytaniu okazuje się, że nie jest tak kolorowo, jak Ci się wcześniej wydawało. Wiem, że umowy są pisane niezrozumiałym językiem i zajmują parę kartek, ale warto się przemęczyć. Unikniesz wielu przykrych niespodzianek w przyszłości. Zwróć uwagę na haczyki występujące w ogólnych warunkach ubezpieczenia (OWU). Dowiedz się, czy Twoja polisa zabezpiecza Cię w przypadku śmiertelnej choroby lub nieszczęśliwego wypadku. Sprawdź, czy ubezpieczyciel rozumie pojęcie śmiertelnej choroby lub nieszczęśliwego wypadku w taki sam sposób jak Ty. Ważna jest także informacja o tym, kiedy ubezpieczyciel może odmówić wypłacenia pieniędzy. Zwróć uwagę na pakiety ubezpieczeniowe, które są często proponowane przez towarzystwa ubezpieczeniowe. Zdarza się, że są korzystne cenowo i zapewniają szerszy zakres ochrony. Są jednak sytuacje, kiedy lepszym rozwiązaniem okazuje się zakup pojedynczego ubezpieczenia. Tutaj także warto wcześniej porównać ceny.

Podsumowanie

Liczne haczyki w umowach sprawiają, że trudno jest wybrać atrakcyjne ubezpieczenie. Niemniej jednak, dokładne wczytanie się w tekst pomoże Ci w podjęciu dobrej decyzji. Nie zniechęcaj się i pamiętaj, że robisz to nie dla siebie, ale dla swoich bliskich.

 

Może Ci się również spodoba