Czy można odwołać polecenie zapłaty ? Czy można anulować przelew ?

W dzisiejszym świecie usług bankowości internetowej i mobilnej coraz więcej klientów korzysta z nowoczesnych form płatności jakim są polecenia zapłaty oraz zwykłe przelewy. Na początek musicie wiedzieć ,że polecenie zapłaty a przelew bankowy to zupełnie inne pojęcia.

  • Polecenie zapłaty jest usługą bankową polegającą na tym ,że klient (płatnik) upoważnia instytucję np. dostawcę energii elektrycznej ,która ta z kolei wystawia faktury płatnikowi za pośrednictwem banku . Z tym ,że faktury opłaca wasz bank ,który przystąpił do Porozumienia Międzybankowego. Należy wspomnieć ,że poprzez realizacje usługi polecenia zapłaty możecie opłacać rachunki ze zmiennymi kosztami w tych samych okresach np. co miesiąc .Generalnie nie musicie wtedy myśleć o waszych rachunkach , gdyż po prostu bank się tym zajmuje .Zazwyczaj banki nie pobierają opłat za usługę polecenia zapłaty, przez co usługa jest darmowa . Jeżeli taka forma opłacania rachunków was interesuje to zapytajcie o to w swoim banku .

Czy mogę odwołać polecenie zapłaty ?

Pojedyncze polecenie zapłaty można odwołać w przeciągu 56 dni od dnia obciążenia rachunku płatnika. Można również wyłączyć całą usługę po prostu wypełniając formularz „odwołania zgody” w dwóch egzemplarzach .I z tymi dokumentami należy się wtedy udać do wierzyciela jak i do waszego banku .

  • Przelew bankowy jest operacją która służy do wysłania środków pieniężnych za pośrednictwem banku na rachunek beneficjenta .Tradycyjne przelewy dokonujemy osobiście tzn. sami musimy wypisywać druki przelewów bądź szablony na kontach internetowych. Najlepiej korzystać z tej formy płatności przy jednorazowych transakcjach .

Czy można anulować przelew ?

Przelew bankowy możecie anulować najlepiej kiedy wypisaliście go na np. na koncie internetowym i znajduje się w zakładce przelewów „oczekujących”. Wtedy zrobicie to sami i nie będzie potrzeby informować waszego banku o pomyłce .

Jeżeli dokonaliście przelewu w banku i zamierzacie przelew anulować ,to wtedy musicie natychmiast zgłosić ten fakt waszej instytucji bankowej. Odzyskacie swoje środki z powrotem od razu ,jeśli przelew nie trafił do systemu rozliczeń ELIXIR . Natomiast jeśli przelew został wysłany do niewłaściwej firmy bądź osoby to wtedy należy się skontaktować z firmą bądź osobą do której wysłaliśmy pieniądze. Bez problemu odzyskacie swoje pieniądze. Pamiętajcie ,że chroni was ustawa prawo bankowe ,które zabrania bezpodstawnego wzbogacenia się .

trudno o pomyłkę

Nie ma się co obawiać . Dzisiaj jeżeli wysyłacie do kogoś przelew musicie przepisać w zasadzie bezbłędnie numer konta bankowego beneficjenta. Pierwsze dwie cyfry numeru konta to tzw. Suma kontrolna ,która jest zabezpieczeniem przez pomyleniem się .

Reasumując:

  • Zawsze sprawdzajcie czy poprawnie przepisujecie numery kont bankowych –nawet po 3 razy J
  • Jeśli irytuje was ciągłe pisanie przelewów bankowych za rachunki – skorzystajcie z polecenia zapłaty (oszczędzi wam ta usługa ,czasu ,nerwów i odciąży pamięć)
  • Jeżeli jakimś „cudem” nastąpiła pomyłka .Zgłoście to niezwłocznie do banku .

Pamiętajcie ,że jesteście swoimi najlepszymi księgowymi – bądźcie odpowiedzialni za swoje rachunki jak i za każdą decyzję ,którą podejmujecie w życiu.

Może Ci się również spodoba