Wady i zalety kont oszczędnościowych

Oszczędzanie jest bezsprzecznie aktem zdroworozsądkowym. Zgromadzone na czarną godzinę środki mogą się bowiem zawsze przydać. Wyrobienie w sobie nawyku odkładania pieniędzy nie niesie żadnych negatywnych konsekwencji, wręcz przeciwnie – zabezpiecza naszą przyszłość.

O sposobie oszczędzania decydujemy my sami – możemy odkładać środki do przysłowiowej skarpety, zaufać sobie na słowo i nie wydawać miesięcznie więcej niż postanowimy (co – niestety – sprawdza się najczęściej tylko w teorii) lub założyć konto oszczędnościowe i tym samym powierzyć nasze pieniądze bankowi. Czy ostatnia z opcji rzeczywiście jest dobrym rozwiązaniem? Sprawdź jakie są wady i zalety kont oszczędnościowych.

Po co mi konto oszczędnościowe?

Wiele osób będących posiadaczami jednego konta bankowego sądzi, że to im w zupełności wystarcza. Wszystkie środki gromadzą w jednym miejscu, zwiększając je o comiesięczną wypłatę z pracy i częste dodatkowe przelewy (jeżeli chcesz sprawdzić, które konto bankowe jest aktualnie najlepsze, zajrzyj do naszego rankingu kont bankowych).

Posiadanie pieniędzy „w garści”, owszem, jest wygodne, jednak daje nam mylne poczucie, iż nasze bogactwo jest niezmierzone, a co za tym idzie – banknotów i monet wystarczy nam na zawsze. Paradoksalnie, im więcej posiada się pieniędzy, tym trudniej jest zaoszczędzić. Wydajemy je na potęgę, ponieważ możemy sobie na to pozwolić. Gdybyśmy jednak odłożyli każdą sumę wydaną na kolejną niekonieczną nam do życia rzecz, po paru latach zaobserwowalibyśmy znaczny przyrost oszczędności. Dlatego warto odseparować środki, którymi dysponujemy na co dzień od tych, które powinny pozostać nietykalne.

Zalety kont oszczędnościowych

Niekwestionowaną zaletą kont oszczędnościowych jest fakt, iż możemy zasilać je środkami finansowymi w dowolnej chwili. Im więcej pieniędzy wpłacimy, tym więcej zaoszczędzimy i nie chodzi tylko o to, że suma oszczędności się zwiększy – w pozytywny sposób odbije się to również na oprocentowaniu, a ono z kolei naliczane jest już od złotówki.

Konto oszczędnościowe stanowi swego rodzaju dodatek do właściwego konta bankowego, zatem w dobie partycypowania w świecie finansów za pomocą Internetu, posiadanie dwóch numerów rachunków bankowych staje się bardzo wygodne – w ofercie wielu banków, konto oszczędnościowe to tylko dodatkowa zakładka w naszym serwisie transakcyjnym – mamy do niej dostęp poprzez logowanie się do standardowego konta i nie potrzebujemy dodatkowych loginów, haseł ani procedur.

Jako wysoce elastyczne i wygodne, konto oszczędnościowe ma przewagę nad lokatami, które posiadają liczne ograniczenia – począwszy od określonej sumy minimalnej, jaką chcemy zamrozić, skończywszy na okresie trwania lokaty, przez który nie wolno nam ruszyć środków nawet palcem by nie utracić wypracowanych odsetek. Konto oszczędnościowe nie narzuca nam kwot minimalnych ani maksymalnych, a wpłat i wypłat możemy dokonywać zależnie od naszych potrzeb i sytuacji naszego portfela.

Wady kont oszczędnościowych

Główną ideą konta oszczędnościowego jest gromadzenie oszczędności, zatem mimo swoich niewątpliwych zalet, musi również posiadać pewne ograniczenia. Wypłacanie środków zgromadzonych na koncie oszczędnościowym objęte jest najczęściej limitami. Wiele banków pozwala na darmowe dokonywanie wypłat raz w miesiącu, natomiast jeśli mamy potrzebę sięgnięcia po nasze oszczędności częściej, będziemy musieli zapłacić kilka-kilkanaście złotych za każdy następny przelew.

Wady i zalety kont oszczędnościowychCzęsto również mamy do czynienia z naliczaniem opłat za samo utrzymanie konta – w przypadku wypłacania środków w danym miesiącu, bank pobierze dla siebie z tego tytułu prowizję. Jest to zatem zasada zupełnie odwrotna niż te, które panują w przypadku prowadzenia standardowych kont bankowych – tam prowizję nalicza się wówczas, jeśli w miesiącu wypłacimy mniej niż oczekuje bank.  Wszystko to stanowi uzasadnioną pomoc ze strony banku – roztrwanianie odłożonych środków przez osoby oszczędzające mija się bowiem z ideą zakładania konta oszczędnościowego.

 

Za wadę tego typu konta można uznać również kwestie związane z jego oprocentowaniem. Należy ono raczej do niskich i wynosi najczęściej 1-2% w skali roku. W dodatku banki oferują tak zwane oprocentowanie zmienne. Owszem, w przypadku polepszenia sytuacji na rynku okaże się to dla nas korzystne, jednak warto pamiętać, że oprocentowanie może również spadać, pomniejszając tym samym nasze ewentualne zyski.

Czy warto wpłacać pieniądze na konto oszczędnościowe?

Współczesne konta oszczędnościowe mają więcej zalet niż wad, czym nieustannie przyciągają nowych klientów. Sceptycy potrafią zniechęcić się już po samym zapoznaniu się z niskim oprocentowaniem, zapominając jednak, że pieniądze trzymane w skarbonce w ogóle nie procentują.

Odkładanie pieniędzy w banku być może nie przyniesie spektakularnych nadwyżek, jednak pamiętajmy iż jest to tylko konto, nie lokata, na której przy dużych środkach finansowych da się zarobić znacznie więcej (sprawdź ranking lokat bankowych). Warto przemyśleć wszystkie te kwestie w zgodzie z własnymi potrzebami, pamiętając jednak o tym, że przy regulaminowym użytkowaniu konta oszczędnościowego zupełnie nic nie tracimy, a możemy dodatkowo zyskać.

 

Może Ci się również spodoba