Ranking kont oszczędnościowych – najlepsze konto oszczędnościowe

W dzisiejszych czasach prawie każdy Polak chciałby coś zaoszczędzić, chociażby ze względu na zakup nowego telewizora. Wielu z nas zastanawia się jaki sposób będzie najlepszy i co za tym idzie najkorzystniejszy. Czy ulokowanie funduszy na koncie oszczędnościowym pozwoli nam zarobić jakieś dodatkowe pieniądze. Jeśli tak, to ile?

Wszystko uzależnione jest od pewnych czynników – oprocentowania czy też sumie przechowywanych środków. Ważne jest, że banki na ogół nie pobierają opłat za otwarcie takiego konta więc nic nas to nie kosztuje. Jedyna dodatkowa opłata może być pobrana w sytuacji kiedy przekroczymy limit miesięcznych wypłat gotówki – to również uzależnione jest od banku.

Warto mieć konto oszczędnościowe

Pamiętajmy jednak, że pieniądze możemy wypłacić w każdym momencie nie tracąc przy tym odsetek. Obecny rynek dostarcza nam szeroki zakres możliwości. Jedne banki proponują klientom bardziej korzystne warunki inne mniej dlatego nie spieszmy się z wyborem. Przeanalizujmy dokładnie wszystkie oferty i wybierzmy tą, które pozwoli zarobić nam jak najwięcej.

Jak wybrać najlepsze konto oszczędnościowe

Głównym czynnikiem, który należy wziąć pod uwagę jest oprocentowanie. W jednych bankach jest ono stałe, w innych natomiast zmienne. Zdarza się tak, że banki chcąc zachęcić klientów w pierwszych miesiącach proponują wysokie oprocentowanie a z biegiem czasu spada ono w dół. Przykładowo przez pierwsze cztery miesiące wynosi 2,5% później już tylko 1%. Pamiętajmy więc aby przed podjęciem decyzji sprawdzić jak to będzie w naszym przypadku. Według informacji z jednego z portali najlepiej spośród innych kont wyróżnia się konto oszczędnościowe w Orange Finanse. Jego oprocentowanie wynosi 3,5% (jednak tylko przez trzy pierwsze miesiące – później jest ono standardowe).

Jeśli jesteśmy już przy oprocentowaniu zwróćmy również uwagę na częstotliwość w jakiej odsetki są kapitalizowane. Dzienna kapitalizacja pozwoli zarobić nam nieco więcej niż w przypadki miesięcznej.

Kolejnym ważnym elementem są same warunki otwarcia konta oszczędnościowego. Zdarza się tak, że aby założyć konto oszczędnościowe potrzebne nam będzie posiadanie konta osobistego w danym banku. To drugie może już wiązać się z jakimiś opłatami, z których nie koniecznie będziemy zadowoleni.

Istotne okazują się również limity wypłat z konta, gdyż całkiem prawdopodobne, że będą one występować. Zwykle za drugie i kolejne dokonane transakcje płaci się  ok. 5-10zł. Tak więc, jeżeli bierzemy po uwagę częste wypłaty poszukajmy banku, w którym nie poniesiemy za to dodatkowych kosztów. Przecież chodzi nam o pomnażanie naszych pieniędzy a nie ich kurczenie.

Ważną kwestią przy wyborze konta może stać się również możliwość dokonywania przelewów. W niektórych bankach jest ona bezpłatna, w innych uzależniona od ilości ich dokonywania. Przykładowo za pierwszy przelew nie zapłacimy nic a za kolejne już tak. To samo również dotyczy stałych zleceń.

Należy zdać sobie sprawę, że czym więcej pieniędzy będzie znajdowało się na naszym koncie oszczędnościowym tym większe będą zyski. Poniektóre banki posiadają limity, które wiążą się z wysokością gromadzonych środków. Zdarza się też tak, że w zależności od ich ilości przypisywane jest nam określone oprocentowanie. Przeważnie większa kwota to większe oprocentowanie a co za tym idzie większa możliwości oszczędzania.

Idąc do banku i decydując się na konto oszczędnościowe weźmy pod uwagę wszystkie za i przeciw. Zwróćmy również uwagę na tabele oprocentowania, która może stać się bardzo pomocna przy dokonywaniu wyboru.

Autor: Magdalena Pełka

 

Wady i zalety kont oszczędnościowych

Konto oszczędnościowe jest rodzajem rachunku bankowego, który jest przeznaczony dla osób fizycznych. To sposób na gromadzenie oszczędności. Dzięki odpowiedniemu oprocentowaniu na naszym własnym wkładzie możemy jeszcze zarobić. Konto, na którym gromadzimy pieniądze jest objęte umową, która reguluje wszelkie formalności, a także ustala najważniejszą rzecz, czyli zasady wpłat i wypłat z konta.

Plusy posiadania konta oszczędnościowego

Przede wszystkim to doskonałe rozwiązanie dla osób, które mają trudności z oszczędzaniem. Niektóre osoby, mając dużo pieniędzy przy sobie są w stanie wydać naprawdę dużą kwotę, jeśli nie wszystkie swoje oszczędności. Konto, na którym gromadzimy swoje pieniądze zapobiega takim sytuacjom. Ze zwykłego konta możemy wyjmować pieniądze w każdej chwili, a w przypadku kont oszczędnościowych można regulować te zasady, tzn. czasami wyznacza się termin, przed którym nie można wyjąć pieniędzy. Dodatkowym zabezpieczeniem dla osób rozrzutnych może być założenie konta oszczędnościowego bez karty, która umożliwia częste wypłaty.

Poza tym dość istotnym, faktem jest to, że pieniądze leżące w domu lub naszym portfelu nie „zarabiają na siebie”. Jeśli odłożymy pieniądze na rachunek, który jest przecież oprocentowany, nawet niewielka kwota może wzrosnąć. Oczywiście im większe pieniądze i większe oprocentowanie, zyskujemy więcej. Ale pamiętajmy, że nawet najniższe kwoty zdeponowane na rachunku podlegają oprocentowaniu, więc zyskujemy na tym. Oprocentowanie naliczane jest za każdy dzień, kiedy nasze pieniądze są na koncie. Plusem jest także fakt, że mamy stały dostęp do swoich oszczędności, pozwala nam to na wypłacenie pieniędzy w najbardziej odpowiedniej chwili i wydania ich na, zaplanowane bądź nie, wydatki.  Najkorzystniejsze dla nas jest założenie konta oszczędnościowego w banku, w którym posiadamy zwykłe konto, to uchroni nas to od dodatkowych kosztów.

Wielu z nas zastanawia się, czy jest sens zakładania takiego konta skoro już posiadamy jedno – osobiste. Otóż oprocentowanie na koncie oszczędnościowym jest dużo wyższe niż na koncie osobistym, natomiast niewiele niższe od lokaty. Korzystne dla posiadaczy kont oszczędnościowych, w przeciwieństwie do tych, którzy mają lokaty, jest to, że mogą w dowolnym momencie wypłacić pieniądze, a suma, którą potrzebujemy wypłacić nie jest ograniczona – może być to większa kwota, ale też drobne pieniądze. Częstotliwość wypłacania oszczędności także jest dowolna. Zazwyczaj raz w miesiącu możemy to zrobić za darmo. Kolejny wypłaty wiążą się z koniecznością uiszczenia niewielkich opłat. Pamiętajmy, że oprocentowanie nie jest bardzo wysokie, ale lepiej zyskać niewiele, niż nic.

Minusy posiadania konta oszczędnościowego

Ranking kont oszczędnościowychW przypadku osób, które zamierzają odkładać na koncie oszczędnościowym duże kwoty, wysokość oprocentowania może okazać się mało korzystna. Wówczas warto zastanowić się nad inną formą oszczędności, bardziej opłacalną. Najlepsze jest wówczas założenie lokaty. Oczywiście zakładając konto oszczędnościowe musimy liczyć się z kosztami jego utrzymania. Te na szczęście nie są zbyt wysokie, a uprzywilejowane są zazwyczaj osoby, które posiadają konto osobiste w danym banku. Jak już wspomniałam, dodatkowe opłaty mogą dotyczyć częstego wypłacania pieniędzy lub wykonywanych przelewów. Wszystko jednak reguluje umowa i warto dokładnie zapoznać się z ofertą poszczególnych banków.

Przed założeniem rachunku oszczędnościowego powinieneś zastanowić się czy opłaty związane z jego utrzymaniem, nie zniwelują lub nawet przewyższą naliczonych odsetek. W takiej sytuacji możesz być stratny. Droga w utrzymaniu jest także karta do konta, jednak możemy z niej zrezygnować. Musimy także pamiętać, że nie posiadamy stuprocentowej elastyczności zarządzania swoim kapitałem. Czasami, jeśli wyjmiemy wszystkie pieniądze zbyt wcześniej lub opróżniamy konto zbyt często, możemy utracić część naszych oszczędności, dlatego ważne jest dokładne zapoznanie się z umową i wymogami, jakie stawia nam bank. Dla niektórych minusem posiadania konta oszczędnościowego jest także niewielkie oprocentowanie, ale pamiętajmy, że to zawsze korzystniejsze rozwiązanie niż przechowywania pieniędzy na koncie osobistym, na którym praktycznie nic nie zarabiamy.

Ranking kont oszczędnościowych – czy warto?

Konto oszczędnościowe to dobre rozwiązanie zwłaszcza dla osób, które mają problem z utrzymaniem pieniędzy. Wybór konta powinien być dostosowany do naszych osobistych potrzeb i preferencji. Powinniśmy zastanowić się, co będzie dla nas lepsze – konto oszczędnościowe czy lokata. Konto, to dobre rozwiązanie dla osób, których dochód jest nierównomierny. Jeśli raz otrzymujemy 600 zł, a następnym razem 2 000 zł, oszczędzanie pieniędzy może być bardzo przydatne. Jeśli sporadycznie zdarza nam się duży dochód, to także dobry pomysł na odkładanie pieniędzy, które będą mogły być wypłacone w dowolnej chwili, kiedy będzie wymagała tego sytuacja. To także forma bezpieczeństwa. Trzymając pieniądze w domu, nigdy nie mamy stuprocentowej gwarancji, że są one bezpieczne.

Autor: Joanna Bugajewska

Może Ci się również spodoba